Креатин представляє з себе азотсодержащую карбонову кислоту, яка бере участь в енергетичному обміні в м'язових і нервових клітинах. Абсолютно у всіх хребетних цей елемент утворюється з креатинфосфату, інакше званий креатинфосфорной кислотою.

Зміст

Система, що утворюється при виробленні креатину, що працює за методом доставки енергетично цінного матеріалу у ті місця, де відчувається його нестача.

Як правило, АТФ, молекула, що накопичує енергію, починає гірше виконувати свою функцію в місцях підвищеної м'язової активності. Ресурсів, збережених у ній, може не вистачати, і ось тоді починає діяти фосфокреатинкіназна система клітини. Вона здійснює транспорт від одного клітинного механізму до іншого.

Можлива шкода

Питання про побічні дії креатину став досить давно, і в даний момент вчені здатні дати на нього чітку відповідь. За даними досліджень, негативні наслідки від цього хімічного елемента проявляються лише в 4% випадків, і з них лише 0,01% є незворотними. Очевидно, що це досить низькі показники.

Останні дослідження показали, що креатин є якісною і практично повністю безпечною харчовою добавкою. Негативні риси він виявляє виключно у випадку серйозної передозування, в інших його застосування навпаки має тільки позитивний ефект.

Деякі вчені навіть схильні вважати, що раціональне застосування креатиносодержащих добавок здатне збільшити тривалість життя.

Ризик побічних ефектів можна знизити до мінімуму, якщо купувати добавку в зарекомендували себе магазинах. Кілька якісних варіантів креатину доступні за посиланням.

Незважаючи на те що сам по собі купити не має побічних ефектів, інші хімічні елементи, такі, як вазоактивні амінокислоти, можуть викликати їх, вступаючи в реакцію з креатином. Тобто, вибираючи харчову добавку, що містить креатин, важливо правильно вивчити повністю весь склад.

Читайте також  Вчимося використовувати протеїнові батончики на благо: у чому їхня користь і шкода?

Затримка води в організмі

Затримка води при прийомі моногідрату креатину обумовлена його осмотичної активністю. Це пов'язано зі зниженням функції нирок при підвищенні концентрації креатину в крові. Іншими словами, видільна функція знижується і сповільнюється процес утворення сечі. Зазвичай це пов'язують із зростанням м'язових волокон, в яких у нормі і виробляється креатин.

Звідси мав би слідувати питання про появу набряків, однак, їх можна не побоюватися. Вода в організмі не затримується в такому великому обсязі, щоб привести до утворення "мішків" під очима або набряків кінцівок.

Змін в сечовипусканні також спостерігатися не буде, тому що в середньому кількість рідини в організмі збільшується не більше, ніж на 1-2 літра. Цього недостатньо для формування фізично відчутного дискомфорту.

На здоров'я цей ефект також позначатися не буде. Подібною реакцією організм вирівнює порушення осмотичного балансу. Тобто, говорячи про затримку рідини при використанні креатину, ми говоримо про природну компенсаторної функції організму.

Синдромом відміни застосування креатину також не загрожує – у разі, якщо ви вирішили перестати його вживати, організм просто позбавиться від накопиченої води, що буде помітно при черговому зважуванні. Варто очікувати, що в середньому ваш вага знизиться на 1-2 кг

Маючи інформацію про те, що збільшення рідини є нормальним ефектом, пов'язаним з цією прийомом креатиносодержащих добавок, не намагайтеся прискорити процес виведення води. Не приймайте кофеїн-містять препаратів, не зменшуйте обсяг споживаних рідин, не приймайте сечогінних засобів – все це може призвести до розвитку дегідрації.

 

Про те, що таке амінокислоти з розгалуженою бічній ланцюгом і для чого вони потрібні новачкові читайте тут. Підберіть для себе оптимальну схему і час прийому BCAA.

Читайте також  Який протеїн краще для схуднення і як його приймати

Дегідрації

Дегідрації безпосередньо пов'язана з затримкою води, однак, якщо накопичення води є всього лише компенсаторною реакцією організму, то дегідрації дійсно здатна завдати шкоди.

Сильна осмотична активність креатину здатна викликати перехід рідкої частини крові в м'язову тканину, порушивши тим самим обмін речовин, теплорегуляцію і кислотно-лужний баланс. Зневоднення, провоковане цією реакцією, адекватна регідратація може повернути в норму.

Для того щоб нормалізувати електролітний баланс, потрібно всього лише збільшити щоденний обсяг споживаної рідини до 3-4 літрів.

Найчастіше подібна проблема не зачіпає рядових спортсменів, але сильно позначається на бодибилдерах, які в певні періоди влаштовують так звану "сушку" організму, завдаючи йому тим самим серйозної шкоди.

Порушення травлення

У деяких випадках після прийому креатину спостерігається гастроінтестинальний дистрес, що проявляється болем у животі, діареєю і нудотою.

Якщо цей ефект досягається, то найчастіше на початку прийому, коли організм адаптується до штучного додавання креатину та сама доза дещо збільшена в порівнянні з дозою регулярного використання ("фаза завантаження).

Повільно розчинні кристали креатину скупчуються в шлунку, що призводить до порушення травлення.

На думку вчених, креатин цитрат і креатин малат рідше викликають негативні наслідки вищезазначеного характеру з-за своєї високої розчинності, на відміну від моногідрату.

 

Міфи та легенди

Як і будь-який продукт, що набирає обертів в плані використання, креатинсодержащие харчові добавки породили безліч міфів.

Реальної або непрямої загрози креатин не представляє. Він не викликає статевої дисфункції, не провокує судоми та спазми, не підвищує артеріальний тиск, не містить отруйних речовин і ніяк не перевантажує серцевий м'яз.

Дослідження по кожному з цих питань проводилися на різних групах спортсменів і дали негативний результат. Це підтверджує статус креатину як безпечної харчової добавки.

Читайте також  Для чого потрібні вітаміни Омега-3-6-9 і в чому їхня користь?

На закінчення радимо вам подивитися відео, в якому на простих прикладах розповідається що таке креатин та для яких цілей слід його приймати.