Єдине неприємне відчуття, яке допустимо при заняттях спортом — це палючий біль у м'язах. Всі інші симптоми після навантажень, у тому числі нудота, свідчать про помилки в підході до тренувального процесу. Розглянемо, з яких причин спортсменів нудить після тренування, і що робити в кожному випадку, щоб уникнути появи нудоти.

Існує кілька причин нудоти після фізичних навантажень. Щоб позбутися від цього прикрого симптому, необхідно визначити, що його викликає, і прийняти відповідні заходи профілактики.

Зміст

Основні причини нудоти

Нудити після тренування може як легко устранимым причин, наприклад, через порушення режиму харчування, так і у більш серйозних випадках, пов'язаних із станом здоров'я.

Переповнений шлунок

Спровокувати нудоту під час тренування можна, якщо інтенсивно займатися на повний шлунок. Під час виконання вправ кров активно приливає до скелетної мускулатури, внаслідок чого кровопостачання органів травлення знижується у 5 разів. В результаті не виділяються травні ферменти, і шлунково-кишковий тракт зупиняє свою роботу. Якщо шлунок повний, то його вміст виявляється не у справ, і при інтенсивному навантаженні організм сигналить нудотою про бажання позбутися цього баласту.

Щоб цього уникнути, рекомендується їсти не пізніше, ніж за 2 години до занять і не пити багато води. Якщо і це не допомагає, то слід збільшити часовий проміжок між щільним прийомом їжі і початком тренінгу до 3-4 годин, а за 1 годину до занять з'їсти щось легке, вуглеводне. Воду під час тренування потрібно пити потроху.

Перепади артеріального тиску

Ще одна поширена причина нудоти на тренуваннях — перепади артеріального тиску. При інтенсивному навантаженні відбувається відтік крові від голови до кінцівок, внаслідок чого артеріальний тиск знижується, провокуючи нудоту.

Після завершення тренувального процесу нудота з'являється з-за того, що при розслабленні м'язів капіляри стискуються, повертаючи кровообіг в нормальний режим. При цьому частішає серцебиття, кров приливає до голови і різко підвищується артеріальний тиск, через що також може нудити. Ці процеси можуть посилюватися, якщо у спортсмена є гіпертонія, гіпотонія, вегетосудинна дистонія.

Читайте також  Шкода і користь від обливань холодною водою вранці

Падіння рівня цукру

Причиною нудоти на тренуванні може стати різке падіння рівня глюкози в крові. Глюкоза служить паливом для м'язів, при інтенсивних заняттях її запаси швидко витрачаються, що може призвести до дефіциту цукру в крові. Особливо часто це трапляється зі спортсменами на низьковуглеводній дієті. Якщо початок нудити на тренуванні через падіння рівня глюкози, потрібно з'їсти щось солодке, але краще — припинити заняття.

Щоб не нудило через гіпоглікемії, необхідно вживати повільні вуглеводи за 2 години до тренінгу або швидкі — безпосередньо до і після занять. Під час тривалих виснажливих навантажень допоможуть поповнити запас цукру в крові гейнери, солодкі ізотоніки.

Анемія

Буває, що спортсмени нудить після фізичних навантажень постійно, незалежно від режиму тренувань і зовнішніх факторів. Причиною цього може бути знижений рівень гемоглобіну в крові — анемія. Недостатній рівень гемоглобіну призводить до кисневого голодування тканин організму. Анемія може розвинутися з різних причин, найчастіше її викликають рясні крововтрати, мізерне за складом харчування з дефіцитом заліза і вітаміну В12.

Тепловий удар

Одним з небезпечних станів, що супроводжуються нудотою, є тепловий удар. Під час тренування температура тіла підвищується. Якщо при цьому в залі було жарко, і одяг обраний неправильно, то може статися перегрів тіла. Особливо часто це трапляється при заняттях в термокостюмі і прийомі жироспалювачів. Переслідуючи мету просушитись шляхом посиленого потовиділення в термокостюмі, спортсмени наражають себе на високому ризику отримання теплового удару.

Якщо початок нудити від перегріву, потрібно негайно забезпечити потерпілому приплив свіжого повітря, звільнити від теплого одягу, покласти холодний компрес на голову і викликати швидку допомогу. Уникнути перегріву можна, якщо одягатися в легкий одяг з дихаючих матеріалів, під час виконання вправ пити воду, вибирати обладнані тренажерні зали з комфортною температурою.

Дефіцит натрію

Нестача іонів натрію в крові (гіпонатріємія) також може служити причиною нудоти на тренуванні. При цьому стані відбувається перерозподіл води з кров'яної плазми в клітини тканин, у тому числі — в клітини мозку. Це викликає нудоту, блювоту, запаморочення, слабкість.

Читайте також  Схудни без дієт і прибери ненависні живіт і боки!

Гіпонатріємія розвивається при дотриманні безсольової дієти в поєднанні з рясним потовиділенням на тренуванні. У таких випадках потрібно випити підсоленої води і перервати вправи, оскільки симптоми гіпонатріємії можуть самоусиливаться аж до виникнення коми.

Зневоднення

При рясному потовиділенні під час інтенсивного тренінгу можуть з'явитися симптоми зневоднення організму, в число яких входить нудота. Найчастіше зневоднення з'являється при діареї, а також прийомі діуретиків з метою схуднення. Цей метод неефективний для спалювання жиру, при його використанні втрата ваги відбувається за рахунок того, що з тканин організму йде вода. Це може бути дуже небезпечним, оскільки втрата 20% від загальної кількості води в організмі є смертельною.

Затягнуті атлетичні пояси

При виконанні вправ з великою вагою важкоатлетів часто нудить під час тренування через туго затягнутих атлетичних поясів. При їх використанні створюється підвищений тиск у черевній порожнині, за рахунок чого відбувається компресія міжхребцевих дисків, і хребет отримує додаткову підтримку.

Але одночасно з підтримкою хребта високому тиску зазнає і шлунок. До того ж порушується його кровопостачання, оскільки тугий пояс перетискає артерії. Це може викликати напад нудоти і навіть блювоту в момент максимального зусилля. Щоб цього уникнути, потрібно послаблювати атлетичний пояс між підходами для відновлення кровопостачання шлунка і інших внутрішніх органів.

Неправильне дихання

У багатьох початківців спортсменів нудота під час і після тренування виникає через неправильне дихання. При виконанні силових вправ атлети роблять помилку, коли дихають переривчасто, надовго затримуючи дихання. Це призводить до порушення легеневого кровообігу, внаслідок чого розвивається гіпоксія, одним із симптомів якої є нудота.

studio1901/Depositphotos.com

У початківців бігунів часто з'являється нудота після бігу внаслідок того, що вони після зупинки роблять дихальні вправи, що призводять до гіпервентиляції легенів. Це призводить до кисневого сп'яніння, з-за якого спортсмена починає нудити, адже надлишок кисню так само шкідливий для організму, як і його недолік.

Нездужання

Також нудити на тренуванні може, коли організм ослаблений через перетренованості, перенесеного захворювання, алергії, в передменструальний період у жінок. У молодих спортсменів причиною нудоти може бути вегетосудинна дистонія, виникає, коли швидкий фізичний ріст випереджає розвиток вегетативної нервової системи.

Читайте також  Йога для початківців в домашніх умовах, основні асани, з чого почати

У всіх цих випадках необхідно підбирати навантаження у відповідності з станом здоров'я. При наявності хронічних захворювань слід погоджувати вид фізичної активності з лікарем.

Профілактичні заходи проти нудоти

Щоб уникнути появи нудоти на тренуванні і після її закінчення, необхідно дотримувати наступні правила:

  • Уникайте перетренованості, збільшуйте навантаження поступово, щоб організм встиг до неї адаптуватися. Для контролю свого прогресу ведіть тренувальний щоденник.
  • Організуйте режим харчування так, щоб перерва між щільною їжею і тренуванням становив не менше 2 годин. А якщо і після цього продовжує нудити на тренуванні, збільшіть цей проміжок до 3-4 годин з перекусом швидкими вуглеводами перед заняттями, приймайте травні ферменти.
  • Не пийте перед заняттями багато води, під час тренування пийте потроху, маленькими ковтками.
  • Не використовуйте такі небезпечні, до того ж і неефективні, методи схуднення, як безсольова дієта, прийом діуретиків, застосування термокостюмов.
  • Стежте за своїм самопочуттям після прийому спортивних добавок. Часто спортсменів нудить на тренуванні від предтренувальних комплексів, жироспалювачів-термоджеників.
  • Вчіться правильно, рівномірно дихати під час виконання вправ.
  • Слідкуйте за показниками кров'яного тиску та рівня цукру в крові.
  • З обережністю використовуйте атлетичні пояси.
  • Не допускайте перегріву тіла на тренуваннях.

Якщо вас нудить на тренуванні, то негайно перервіться, сядьте, а краще — ляжте, засмокчіть кілька таблеток глюкози, випийте підсоленої води. Якщо нудота не проходить, до того ж відчувається слабкість, запаморочення, холодний піт, то припиніть тренування та не залишайтеся на самоті. Можливо, вам знадобиться швидка медична допомога.

Висновок

Прагнучи до спортивних досягнень, не забувайте про своє здоров'я. Нудота під час і після тренування — це сигнал вашого тіла про неблагополуччя, а іноді — і про небезпеку для життя. Постарайтеся виправити свої помилки і вжити заходів, щоб це неприємне явище вас більше не турбувало.