Геморой — це проблема, яка актуальна для багатьох людей, причому як зрілого віку, так і досить молодих. І питання, яке цікавить багатьох —  чи можна займатися спортом при геморої, і чи сумісні взагалі ці поняття. Спробуємо в цьому розібратися.

Зміст

Заняття спортом при геморої

Проктологи пояснюють, що основою геморою є патологічне розширення і послаблення вен прямої кишки. Це провокує дистрофічні зміни сполучної і м’язової тканини, порушення кровообігу, застійні явища в області органів малого тазу. Слабкіше тонус судинної стінки, судини прямої кишки переповнює венозна кров, що і провокує симптоми і ускладнення захворювання.

Найбільш характерні ознаки геморою — це біль, печіння і свербіж в області заднього проходу. Згодом до них можуть приєднатися набряки, кровотечі, тромбози, запальні процеси.

Лікарі наполягають на тому, що розумні і помірні фізичні навантаження, активний спосіб життя — це запорука гарного самопочуття і відмінний спосіб зміцнити здоров’я. Це актуально і щодо геморою, оскільки часто основна причина захворювання — це малоактивний спосіб життя, ускладнюється сидячою роботою.

Однак є й зворотна сторона. Геморой також нерідко вражає і тих, хто важко працює фізично, багато часу проводить на ногах, займається силовими видами активності. У першому випадку судини страждають через застійні явища, у другому відбувається постійний приплив крові до органів малого тазу, що теж може справити негативний вплив на стан судинної стінки. Важливо, щоб фізичні навантаження були помірковані — тоді вони сприяють нормалізації циркуляції крові і допомагають усунути застійні явища у венах прямої кишки.

Лікарі відзначають, що розумні фізичні навантаження допомагають попередити розвиток і погіршення симптомів геморою. Активний спосіб життя і сприяє загальному зміцненню організму.

Лікування геморою зазвичай комплексне і включає в себе медикаменти, дотримання дієти і спеціальні вправи, які сприятимуть поліпшенню кровотоку і зміцненню тонусу судинних стінок.

Відповідні заняття спортом допомагають профілактику геморою, лікування його на початкових стадіях. Вправи повинні бути щадними, не провокувати перенапруження організму і не призводити до збільшення вже наявних вузлів. Можна виконувати вправи вдома, ніяких спеціальних пристосувань для цього не потрібно.

Проктологи рекомендують виділяти на вправи 15-20 хвилин щодня. Це допоможе в боротьбі з недугою і знизить ризик загострення. Крім гімнастики корисно гуляти на свіжому повітрі.

У період загострення геморою краще почекати з фізичними навантаженнями, оскільки вони можуть провокувати випадання вузлів і призвести до кровотечі з анального проходу. Якщо вам була зроблена операція з видалення гемороїдальних вузлів, перед початком занять повинно пройти близько двох місяців. Силові навантаження при цьому будуть зовсім протипоказані, так як вони чинять негативний вплив на черевну порожнину, що провокує підвищення ризику випадіння гемороїдальних вузлів, особливо в реабілітаційний період.

Яким спортом можна займатися при геморої

Існують види активності, які при геморої особливо корисні. До них відносяться наступні:

 • Плавання. Найбільш корисний вид спорту при даному захворюванні. Навантаження при плаванні розподіляється рівномірно на всі м’язи, і надмірний тиск на черевну порожнину і область тазу знижується. Також поліпшується кровообіг у венозних судинах, усуваються застійні явища. Плавання не має вікової категорії, воно також може бути дозволено і вагітним. Відвідувати басейн настійно рекомендується тим, хто схильний до геморою.
 • Біг. Користь цього виду активності очевидна. Він допомагає поліпшити кровопостачання тазових вен, зміцнює м’язи преса, а також допомагає боротися з запорами, які є однією з основних причин геморою. Біг корисний для профілактики геморою, і для попередження переходу його в важку стадію. При бігу артеріальна кров насичується киснем, кровоносна система працює краще. Інтенсивні скорочення ніг і сідниць женуть кров по венах і запобігають застійні явища. Поліпшується живлення тканин прямої кишки, стан судин, прискорюється загоєння тканин та слизової. Регулярні пробіжки допомагають ліквідувати застійні явища, знижують ризики запалень в змінених вузлах.
 • Спортивна ходьба. Вважається кращим видом активності, допомагає зміцнити і підтягти м’язи черевного преса, тонізує кровоносні судини, попереджує застій крові. У день рекомендується ходити не менше 2-3 км, з часом збільшуючи дистанцію до 5-7 км.
 • Йога. Багато з позиції йоги допомагають у боротьбі з симптомами геморою. Основні асани допомагають усунути застій крові, покращують її відтік з тазової рідини, нормалізують роботу кишечника. Одна з найбільш корисних — це поза Сарвангасана (Берізка). Вона виконується шляхом прийому стійки на лопатках і підняття ніг вгору. Також в йозі існують й інші позиції, що надають благотворний вплив на хвору гемороєм людини.

Перераховані види активності допомагають підтримувати організм хворого при геморої в хорошій формі, сприяють поліпшенню самопочуття, знімають неприємні симптоми. Фахівці не радять довго перебувати в сидячому положенні — намагайтеся кожну годину робити хоча б невелику розминку. Досить порухатися, розім’ятися, зробити кілька вправ. Можуть бути корисні глибокі присідання, вправи на розтяжку.

Зразковий комплекс вправ

Існують вправи, які направлені на профілактику геморою і можуть використовуватися в його комплексної терапії на ранній стадії. Врахуйте, що в запущених випадках і при ряді ускладнень фізкультура вже не допоможе.

Гімнастика спрямована на зміцнення м’язів черевного преса, сідниць та промежини. Вправ існує багато, і їх потрібно виконувати кожен день протягом 20-30 хвилин. Запропонуємо найпопулярніші. Вони робляться плавно і повільно, без поспіху.

 • Ножиці. В положенні лежачи на підлозі під прямим кутом підніміть ноги вгору і почніть плавно їх розводити, потім схрещувати. Робіть 20-30 повторень.
 • Напруга. В положенні лежачи на спині, плавно піднімайте таз, напружуючи м’язи, і затримуйте його в крайньому положенні, після опускайтеся у вихідне. Зробити 20 разів.
 • Кішка. Треба встати на карачки, прийнявши вихідне положення. Повільно прогинайте спину вниз, а потім, також плавно вигинайте її вгору. Повторіть вправу 30-50 разів.
 • Ходьба на сідницях. Прийміть стійке положення, сівши на підлогу. Ноги витягніть вперед. Імітуйте ходьбу, рухаючи по підлозі сідницями. Виконуйте вправи протягом десяти хвилин.
 • Ходулі. Ця вправа допомагає поліпшити кровообіг. Починайте ходити, високо піднімаючи коліна. Ставте ноги одну попереду іншої, перехрещуючи їх.
 • Тюлень. Прийміть положення лежачи обличчям вниз. Впираючись на коліна та лікті, повертайте тулуб в різні боки, по черзі торкаючись сідницями підлоги. Повторити бажано не менше десяти разів.
 • Стиснення. Ляжте на спину, руки витягніть уздовж тіла. Стисніть сідниці, повільно рахуючи до п’яти, одночасно втягуючи пряму кишку. На аналогічний рахунок розслабтеся. Повторити 15 разів.

Закінчивши гімнастику, відновіть дихання, кілька разів глибоко вдихнувши і видихнувши. Цей комплекс вправ допоможе тримати судини в тонусі, поліпшить кровообіг, що допоможе сповільнити або попередити розвиток недуги.

Заборонені види активності при геморої

Якщо навантаження помірні і правильні, то відповідь на питання про те, чи можна займатися спортом при геморої, буде позитивною. Але ось надмірна активність може спровокувати загострення захворювання і посилити неприємні симптоми, а також привести випадання вузлів.

Протипоказані при даному захворюванні такі навантаження:

 • важка атлетика;
 • бодібілдинг;
 • пауерліфтинг.

Вони дають занадто інтенсивні навантаження на організм. Силові вправи і зокрема навантаження на прес сильно підвищують внутрішньочеревний тиск, надають несприятливий вплив на кровообіг в тазової області. Надлишок тиску — це причина, по якій в зоні венозних сплетень прямої кишки порушується відтік крові. В результаті виникають вузли, збільшуються під впливом навантажень і випадають з прямої кишки. Підвищений внутрішньочеревний тиск і порушення м’язового тонусу анального каналу можуть призвести не тільки до загострення геморою, але і до більш складних наслідків і ускладнень.

З протипоказаних видів спорту велоспорт і кінний спорт. Причина в тому, що між сидінням і тілом спортсмена утворюється тепловий компрес, що провокує поява застійних явищ в тазових органах і збільшує тиск на проблемні ділянки. Тому при геморої від таких видів активності краще утриматися.

При загостренні геморою рекомендується відмовитися від відвідування тренажерного залу, професійним ж спортсменам краще утриматися від активних тренувань, поки стан не покращиться. Помітивши перші симптоми геморою, ви повинні знизити навантаження і взяти на озброєння наступні рекомендації:

 • Виключіть вправи, які провокують підйом внутрішньочеревного тиску, такі як присідання з обтяженням, станова тяга.
 • Зменшуйте підйом вантажів і виконуйте більшу кількість повторень.
 • Виключіть затримки дихання і напруження в процесі тренування.
 • При виконанні вправ намагайтеся знизити тиск на пряму кишку.
 • При загостренні захворювання виключіть силові навантаження.

Заняття спортом при геморої повинні бути розумними і поміркованими, щоб вони не провокували загострення. Якщо була проведена хірургічна операція з видалення геморою, то фахівці радять не займатися спортом і відмовитися від важкої фізичної праці і підняття важких речей на час реабілітації.

Після реабілітації фахівці наполягають на користь плавання, спортивної ходьби. Ці види спорту щадні, і принесуть тільки користь, знизивши ризик рецидивів. Намагайтеся більше ходити пішки, виконувати посильні фізичні вправи та вести правильний спосіб життя.

Як займатися спортом при геморої: відео

Залишити відповідь