Хондроітин (хондроїтин сульфат) – речовина, з якої складається хрящова тканина і синовіальна (суглобова) рідина. Хрящі в першу чергу страждають при інтенсивних навантаженнях з важкими вагами, оскільки беруть на себе удари і зменшують тертя при рухах. Їх пошкодження болючі і ставлять під загрозу подальші спортивні тренування, тому хондроітин часто додають в спортивне харчування.

У США хондроїтин не вважається лікарським засобом, тому випускається у вигляді Бадів. Це призвело до того, що тільки 15% американських препаратів, у складі яких прописаний хондроїтин, містять його насправді. В Європі ж препарат є лікарським засобом і випускається по всім фармакологічним стандартам.

Принцип роботи

Головна властивість речовини – здатність утримувати воду в тканинах. За рахунок цього хрящі стають більш пружними і краще амортизують. Крім того, синовіальна рідина сприяє кращому ковзанню суглобів, запобігаючи виникненню різних захворювань.

Хондроітин побічно підвищує міцність сполучної тканини, оскільки блокує ферменти, що руйнують її – пептидази, еластази та інші.

Якщо проблеми з суглобом вже з'явилися, також призначають хондроітин – він сприяє зниженню больових відчуттів, так як володіє протизапальним ефектом. Крім того, речовина сприяє регенерації тканин.

Вчені проводили кілька досліджень про прийом хондроітину та його вплив на хрящі, суглоби. Результати вийшли надто суперечливими, тому на даний момент давати однозначну оцінку ефективності не можна.

Коли і кому потрібен

Хондроітин незамінний для спортсменів при високих навантаженнях. Вид спорту не так важливий, адже навантаження на суглоби присутній практично скрізь: і при тренуваннях з вагою, і при бігу. У таких ситуаціях речовина приймають для профілактики.

Також препарат необхідний і при лікуванні захворювань, пов'язаних з травмами або запалення сухожиль, суглобів або хрящової тканини. Перші результати з'являються через два тижні прийому хондроїтину: зменшується біль, поліпшується гнучкість суглобів, зменшує набряклість.

Читайте також  Глюкозамін у спорті: для чого потрібен і як його приймати

Хондроітин застосовують і під час схуднення, оскільки він абсорбує жирові молекули і уповільнює засвоєння жирів. Його поєднання з правильним харчуванням і фізичними навантаженнями прискорить процес.

Вміст у продуктах

Хондроітин отримують з трахей свиней, великої рогатої худоби і хрящів акули – у звичних продуктах харчування він не міститься. Вегетаріанці віддають перевагу авокадо і сої, оскільки в них містяться речовини, що володіють схожим хондропротекторною дією (хондропротектор – з грец. «захищає хрящ»).

Проте така їжа як елемент повсякденного раціону підійде не всім, тому люди частіше віддають перевагу спортивним добавкам з хондроітином.

Форми випуску

Хондроітин випускається практично у всіх можливих формах:

  1. Рідина. Найбільш рідкісна форма. Вважається кращою за швидкостю всмоктування в організм, але її незручно перевозити, а точну дозу підрахувати складно. Потрібно зберігання в холодильнику.
  2. Порошок. Засвоюється гірше рідкої форми, але краще за інших. Можуть виникнути труднощі з розрахунком точного дозування. Незручний у транспортуванні.
  3. Капсули. Сама часто зустрічається і зручна формула. Легко розрахувати дозування і взяти речовина з собою. Завдяки самій формі капсули хондроїтин, що міститься в ній, добре засвоюється.
  4. Таблетки. Плюси ті ж, що і у капсул, але більш повільна засвоюваність.
  5. Мазі і креми (наприклад, Хондроксид). Ця форма випуску малоефективна – молекули занадто великі, щоб проникнути в шкіру.

Правила прийому

Спортсмени в добу приймають 800-1200 мг активної речовини. Дозування розділяється на два прийоми, кожен відразу після їжі. Якщо хондроїтину в добавці менше 95%, дозу підвищують.

Бодібілдерам для профілактики рекомендується проходити місячний курс хондроїтину два рази в рік по 800-1200 мг на день. Якщо є часті проблеми з суглобами (болі або розтягування), курс продовжується і проводиться 2-3 рази в рік.

Читайте також  ТОП 10 кращих протеїнів

Для максимального ефекту хондроітин приймають з глюкозаміном та MSM. Це пов'язано з тим, що без достатньої кількості глюкозаміну хондроітин просто не засвоїться організмом, а MSM допомагає лікуванню і зміцнення зв'язок і суглобів. Крім цього метилсульфонілметан (MSM) захищає м'язи від руйнування під час тренування і допомагає їх відновлення після неї.

Протипоказання і побічні ефекти

Хондроітин вважається однією з найбільш безпечних добавок, тому у нього практично немає протипоказань. До них відносять:

  • індивідуальну непереносимість;
  • тромбофлебіти;
  • схильність до кровоточивості.

Вагітним і годуючим груддю жінкам можна приймати хондроітин тільки після дозволу лікаря.

До побічних ефектів прийому препарату відносять лише алергічні реакції, нудоту, які зникають при зниженні дозування.

Хоча ефективність хондроїтину ще не доведена, численні історії приймаючих його людей надихають спортсменів на вживання речовини в цілях профілактики. Не варто забувати про те, що одне пошкодження суглоба може поставити хрест на заняттях спортом.