Глюкозамін – компонент хрящової тканини, який служить амортизатором і ударопоглинаючим матеріалом для суглобів. Виробляється організмом, але також може поступати ззовні (наприклад, зі спортивним харчуванням).

Функції глюкозаміну

Хрящові клітини виробляють глюкозамін для нормального функціонування суглоба. Основне завдання речовини полягає у створенні ланцюжків – глюкозаміногліканів (GAG), необхідних для відновлення суглобів та хрящів.

GAG діляться на чотири типи:

 • гіалуронова кислота;
 • сульфат кератан;
 • хондроїтину сульфат;
 • дерматан сульфат.

Чим більше глюкозаміну, тим вище швидкість утворення хрящових компонентів, які сприяють регенерації і відновленню хрящової тканини – завдяки цьому препарат часто призначається для лікування остеоартриту.

Також глюкозамін надає зв'язуючий вплив на клітини, роблячи тканини більш міцними і стійкими до розтягування. Речовина допомагає боротися з болем в колінах, плечах або інших суглобах після тренування, оскільки володіє протизапальним ефектом.

При інтенсивних тренуваннях, пов'язаних з перевантаженням суглобів, рекомендується прийом глюкозаміну для профілактики травм і швидкого відновлення.

Кому необхідний

З віком виробництво глюкозаміну у організмі зменшується, чого можуть виникнути болі в колінах або інших суглобах. Для позбавлення від цих відчуттів і потрібен додатковий прийом речовини – він дасть протизапальну і хондопротекторну дію.

Крім цього існує ряд захворювань, лікування яких має супроводжуватися вживанням глюкозаміну:

 • спондильоз;
 • остеоартрит;
 • остеоартроз;
 • остеохондроз;
 • травми суглобів.

Також він рекомендований людям, які недавно перенесли операції на суглобах і кістках.

Добавка незамінна для спортсменів – вони здійснюють часті рухи, що повторюються, які призводять до руйнування хрящової тканини.

Вміст у продуктах

Глюкозамін міститься в багатьох м'ясних продуктах: куриці, яловичині, свинині та інших. Але з повсякденного раціону отримати його проблематично – речовина руйнується при нагріванні.

Глюкозамін для спортивного харчування роблять з раковин молюсків і ракоподібних. Є і вегетаріанський варіант, який отримують із лушпиння кукурудзи – він також стане в пригоді тим, хто страждає від алергії на тваринний білок.

Читайте також  Спортивне харчування для відновлення після тренування

Оскільки при харуванні отримати глюкозамін в достатньому дозуванні неможливо, при серйозних навантаженнях його потрібно приймати окремо. Речовину випускають у різних формах:

 • рідина;
 • порошок;
 • капсули;
 • таблетки.

Рідкий глюкозамін краще засвоїться, але його незручно приймати і зберігати. Капсули і таблетки вживати легше, але їх засвоюваність гірше, ніж у інших форм. Порошок теж не дуже зручний у транспортуванні і розрахунку дозування.

Як видно, у кожного формату є свої плюси і мінуси. Найпопулярнішими залишаються порошок і капсули із-за непоганої засвоюваності та адекватної ціни.

Типи глюкозаміну

Існує 5 типів глюкозаміну, але популярні з них лише два: сульфат та гідрохлорид, оскільки вони оптимальні по вартості і ефективності. Глюкозаміну сульфат частіше зустрічається на ринку спортивного харчування, при цьому форма гідрохлориду краще засвоюється.

Деякі фахівці, однак, вважають, що форми засвоюються однаково – відомо, що сульфат глюкозаміну в ШКТ перетворюється в гідрохлорид.

Правила прийому

Зазвичай виробники рекомендують приймати 1500 мг глюкозаміну в добу, цю дозу потрібно розділити на 2-3 частини і вживати відразу після їжі.

Росспоживнагляд рекомендує прийом всього 700 мг препарату на добу.

Доведено, що речовина ефективніше діє спільно з хондроїтином – ще одним компонентом хрящової тканини. Дія останнього заснована на утриманні вологи в суглобі, що дає ефект амортизації і зменшує тертя суглобів, запобігаючи запалення.

Також комплексні хондопротекторні препарати включають метилсульфонілметан (МСМ) – це популярна харчова добавка з протизапальним ефектом, яка разом з глюкозаміном та хондроїтином зміцнює суглоби і зв'язки.

Протипоказання і побічні ефекти

Перед тим, як пити глюкозамін при цукровому діабеті, необхідно проконсультуватися з лікарем – речовина підвищує стійкість організму до інсуліну, що може заподіяти шкоду діабетикам.

В іншому добавка безпечна і має короткий список протипоказань:

 • індивідуальна непереносимість;
 • годування грудьми або вагітність;
 • фенілкетонурія.
Читайте також  8 істин про протеїн для новачків у спортзалі

Побічною дією глюкозаміну можуть бути алергія або нудота. При зниженні дози ефекти проходять.

Глюкозамін – популярна добавка, яка зберігає суглоби і зв'язки здоровими. З їжі важко отримати його необхідне дозування, тому спортсменам і людям, що страждають від болю в суглобах, часто потрібен додатковий прийом.