Не варто нехтувати можливістю виявити небезпечні захворювання на ранній стадії і вчасно почати лікування.

Оксана Потолковская

Автор і PR-директор блогу про лайфхаках ОМС «Моє здоров'я».

Що таке диспансеризація

Диспансеризація — це комплекс заходів, що включають в себе профілактичний медичний огляд і додаткові методи обстежень, проведених для оцінки стану здоров'я і здійснюються відповідно до законодавства України.

Незважаючи на те, що частина росіян відноситься до диспансеризації скептично, поки це єдиний безкоштовний спосіб раннього виявлення захворювань.

З 2018 року обстеження орієнтовані в першу чергу на діагностику онкологічних і серцево-судинних захворювань. Від них не застраховані ані молоді люди, ні літні, і такий огляд допомагає попередити розвиток хвороб або виявити їх на ранній стадії.

Особливо важливо, що перевіряються фактори ризику: тобто ознаки, які ще не свідчать про розвиток хвороби, але передбачають, що вона може початися. До них відносяться підвищений рівень цукру в крові, надмірний холестерин, підвищений тиск і інші відхилення. Якщо вчасно виправити ці порушення, взяти їх під контроль, то розвитку важких захворювань вдасться уникнути або, принаймні, сильно його відстрочити.

Останнім часом дисбаланс холестерину в крові все частіше зустрічається у молодого населення. Ранніх симптомів це не дає ніяких, тому диспансеризація допомагає у виявленні цих порушень. Крім того, бувають вроджені і спадкові дисліпідемії (порушення балансу холестерину крові). На першому етапі можна виявити підвищення загального холестерину, потім обстежити його фракції і призначити лікування.

Кенан Агаєв, лікар загальної практики «Поліс. Euromed Group»

Як пройти диспансеризацію

Диспансеризація проводиться в поліклініці, до якої прикріплені. Всю необхідну інформацію ви можете отримати в реєстратурі, в кабінеті медичної профілактики або у дільничного лікаря-терапевта. При зверненні з собою необхідно мати паспорт і поліс ОМС.

Читайте також  Як правильно робити випади зі штангою і в тренажері Сміта

Які процедури доступні в 2019 році

Для кожної вікової групи підібраний такий набір аналізів і обстежень, який з найбільшою ймовірністю допоможе виявити серйозні захворювання.

Наведемо список важливих досліджень, які доступні в 2019 році людям різних віків.

  • Мамографія. Для жінок 39-48 років — раз у три роки, 51-79 років — раз у два роки.
  • Аналіз калу на приховану кров чутливим імунохімічних методів (цей аналіз дозволяє якомога раніше виявити рак кишечника). Для чоловіків і жінок 49-73 років — раз у два роки.
  • Пап-тест, тобто дослідження мазка з поверхні шийки матки (для ранньої діагностики раку шийки матки). Для жінок 30-60 років — раз у три роки.
  • Визначення простат-специфічного антигену (ПСА) в крові (для діагностики раку передміхурової залози). Для чоловіків до 45 років і в 51 рік.
  • Вимірювання внутрішньоочного тиску — з 60 років.
  • Електрокардіографія (ЕКГ) призначається чоловікам із 36 років, жінкам — із 45.

Ви маєте право відмовитися від будь-яких процедур та обстежень в ході диспансеризації за своїм бажанням. Це не позбавить вас права на інші консультації та аналізи. Ніяких санкцій для тих, хто пропустить диспансеризацію, наше законодавство сьогодні не встановлює.

Якщо на першому етапі комплексу обстежень у лікаря з'явилися підозри на деякі захворювання, то він відправить вас на другий етап. У нього можуть входити наступні процедури:

  • Дуплексне сканування брахиоцефальных артерій. Це дороге дослідження головних артерій, через які забезпечується кров'ю наш мозок. Воно призначається чоловікам від 45 років і жінкам старше 55, якщо у них є одночасно три чинники ризику: підвищений тиск і рівень холестерину, а також надлишкова маса тіла. Її визначає лікар при огляді, вимірявши зріст, вага, окружність талії.
  • Колоноскопія. Це обстеження кишечника призначається при підозрі на колоректальний рак — як правило, якщо є спадкова схильність та/або виявлена прихована кров у аналізах калу.
  • Консультації додаткових профільних фахівців та направлення на додаткові аналізи та обстеження за показаннями.
Читайте також  Система кінезітерапії по Бубновскому +відео

Які обстеження перестали входити в диспансеризацію

З 2018 року скасували загальний і біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі та УЗД черевної порожнини.

Ці дослідження прибрали з-за їх малої інформативності та відсутність наукових доказів користі. Загальний і біохімічний аналізи крові відображають велика кількість змін, які можуть траплятися у людини дуже часто і зовсім не обов'язково пов'язані з серйозними хворобами. УЗД органів черевної порожнини прибрали з-за того, що воно виявляє рак тільки на третій-четвертій стадії, а це, на жаль, мало допомагає продовжити життя пацієнта.

Як проходження диспансеризації регулюється Трудовим кодексом

Для більшості працевлаштованих людей головна проблема з проходженням диспансеризації полягає в тому, що потрібно відпрошуватися з роботи: вона проходить в робочі години. Тому далеко не всі, хто має право на цю послугу, дійсно її отримують.

Для пенсіонерів і тих, кому залишилося не більше п'яти років до терміну виходу на пенсію, передбачені додаткові можливості. Вони зможуть брати для проходження диспансеризації не один, а два оплачуваних робочих дня, причому кожен рік.

Щоб скористатися звільненням, співробітникам знадобиться подавати письмову заяву. При цьому день або дні проходження диспансеризації будуть визначатися за згодою між працівником і роботодавцем.