У вас є 5-7 хвилин, щоб врятувати життя.

Переконайтеся у своїй безпеці

Перед тим як надавати першу допомогу, подивіться Рекомендації з проведення реанімаційних заходів Європейської ради з реанімації (перегляд 2015 р.) місце події. Якщо щось загрожує вашої безпеки, наприклад оголені дроти або пожежа, не підходьте до потерпілого. Викличте рятувальників за номером 112 або усуньте проблему самі, скажімо, приберіть бите скло.

По можливості надіньте одноразові рукавички і окуляри — це захистить вас від контакту з кров'ю, слиною.

Перевірте, у свідомості потерпілий

Підійдіть і голосно привітайте людину. Якщо вона не відповідає, потрясіть за плечі. Якщо жодної реакції немає, значить, людина без свідомості: переходьте до наступного кроку.

У разі коли вона хоч якось відреагувала, залиште її в тому ж положенні. Запитаєте, що сталося і огляньте з голови до ніг. При необхідності надайте допомогу і викличте швидку.

Звільніть дихальні шляхи

Переверніть постраждалого на спину. Закиньте його голову назад, для чого розігніть шию і підніміть підборіддя. Це допоможе звільнити горло від запавшего мови.

Відкрийте потерпілому рот і огляньте. Якщо там щось є, приберіть це. Будь-який сторонній предмет заважає дихати.

Перевірте дихання

Нахиліться до відкритого рота потерпілого щокою. Протягом 10 секунд уважно слухайте дихання, відчувайте шкірою потік повітря і спостерігайте, як рухається грудна клітка. За цей час чоловік повинен зробити не менше двох вдихів. Якщо він не дихає, переходьте до наступного кроку.

Якщо людина дихає рідко (менше двох разів за 10 секунд), шумно чи ледве чутно — вважайте, що дихання немає і готуйтеся проводити реанімацію.

Не перевіряйте дихання з допомогою дзеркальця або пір'їнки. Такі методи ненадійні і забирають багато часу. Не намагайтеся перевірити пульс: щоб все зробити правильно, потрібна практика.

Читайте також  Як накачати нижній прес і прибрати живіт?

Викличте швидку допомогу

Зателефонуйте за номером 103. Щоб не витрачати час, попросіть кого-небудь допомогти вам. Увімкніть гучний зв'язок, щоб одночасно слухати підказки диспетчера і проводити реанімацію.

Зробіть 30 натискань на грудну клітку

Ця методика підходить для дорослих і підлітків, які виглядають старше 14 років. Про те, як робити реанімацію маленьким дітям, читайте нижче.

Покладіть постраждалого на спину на твердій поверхні і встаньте на коліна збоку від нього. Звільнити грудну клітку від одягу. Дуже важливо правильно знайти місце для непрямого масажу серця: від цього багато в чому залежить ефективність реанімації.

Розташуйте основу долоні трохи нижче центру грудини (кістку, до якої прикріплені ребра). Зверху покладіть другу долоню і з'єднайте пальці в замок. Випряміть тримайте лікті і плечі прямо над руками.

Натискайте на грудину всією своєю вагою, продавлюючи її на 5-6 см зі швидкістю 100-120 натискань у хвилину (приблизно два рази в секунду). Перш ніж робити чергове натискання, не відривайте руки і дочекайтеся, поки груди розпрямиться.

Зробіть два штучних вдихи

Плівка-клапан для проведення штучного дихання

Штучне дихання може бути небезпечним, якщо проводити його незнайомій людині. Якщо ви не вмієте робити це чи боїтеся чимось заразитися, обмежтеся тільки непрямим масажем серця. Для особистого захисту можна використовувати плівку-клапан для серцево-легеневої реанімації.

Після 30 натискань знову закиньте голову потерпілому, щоб звільнити дихальні шляхи. Затисніть ніс пальцями, відкрийте рот і щільно охопіть останній своїми губами. Зробіть рівномірний вдих потерпілому протягом 1 секунди. Спостерігайте за грудною кліткою: вона повинна піднятися. Якщо руху немає, ще раз закиньте голову назад і зробіть другий вдих. На все це має піти не більше 10 секунд.

Читайте також  8 простих способів прибрати засос на шкірі - Як прибрати засос

Продовжуйте реанімацію

Чергуйте масаж серця і штучне дихання у співвідношенні 30 натискань і 2 вдиху. Припиняти реанімацію можна в трьох випадках:

  1. Приїхала швидка допомога.
  2. Потерпілий почав дихати або отямився.
  3. Ви фізично виснажений.

По можливості знайдіть собі помічника і чередуйтесь з ним, щоб менше втомлюватися.

Переверніть постраждалого на бік

Якщо людина без свідомості, але дихає, його потрібно перевернути на бік, щоб він не задихнувся язиком або блювотними масами.

Як проводити серцево-легеневу реанімацію дітям

Перевіряти ознаки життя у дітей потрібно так само, як і у дорослих. Якщо дитина без свідомості і не дихає, викличте швидку і продовжуйте з наступного алгоритмуз проведення реанімаційних заходів Європейської ради з реанімації (перегляд 2015 р.) .

Зробіть п'ять штучних вдихів. Для дітей, яким на вигляд від 1 року до 14 років, дійте так само, як і для дорослих, а дітям потрібно одночасно охопити своїм ротом і ніс і рот.

Після цього ще раз перевірте дихання. Якщо його немає, починайте проводити реанімацію у співвідношенні 15 натискань (з частотою два в секунду) і два штучних вдиху. Натискайте на глибину однієї третини товщини грудної клітини. Якщо дитина маленька, дійте однією рукою, якщо старші — двома.

Немовлятам до 1 року натискання виконують пальцями. Для цього обхопіть малюка так, щоб великі пальці знаходилися зверху грудини. Знайдіть мечоподібний відросток — це місце, де нижні ребра зростаються з грудиною. Відступивши від його краю на 1-1,5 см вгору і додайте великі пальці над грудиною. Також натискання можна робити середнім і вказівним пальцями в тій же точці.