В деяких випадках від переживань можуть врятувати сніданок, обід і вечерю.

Час від часу нервувати — це абсолютно природно. Важко обійтися без переживань, коли запізнюється таксі, щоб відвезти вас в аеропорт. Або ваша дитина затримується зі свого першого побачення. Або, наприклад, належить співбесіду, від якого залежить ваша кар'єра.

Проте деяким людям не потрібен привід, щоб испереживаться. Нав'язливі негативні думки самі по собі крутяться в голові і часом серйозно знижують якість життя. Це називається неврозом. Або, якщо бути точними, — невротичним поведінкою What Is Neurotic Behavior? .

Що таке невроз

Насамперед — це не діагноз Neuroses and neuroticism: what's the difference? . Принаймні, вже.

Термін «невроз» досить активно використовувався з 1790‑х і став особливо популярним з легкої руки Зиґмунда Фрейда, який побудував на ній практично весь свій психоаналіз. У ХХ столітті цим словом психіатри і психотерапевти позначали різні психічні, емоційні і фізичні стани, пов'язані з підвищеною тривожністю, фобіями, істерією, депресією. Але в 1994‑му невроз зник з оновленого «Діагностичного і статистичного посібника з психічних розладів» (DSM‑IV DSM‑IV ) як самостійний діагноз.

Сучасні вчені вважають цей термін занадто розпливчастим і застарілим.

А симптоми неврозу розглядаються як частина тривожних розладів. При цьому невротичне поведінка все-таки можна визначити досить чітко.

Як розпізнати невроз

Тонка лінія, яка відокремлює невротичне поведінка від нормального, — це інтенсивність реакцій. Вони при неврозі настільки сильні, що здатні перешкодити особистої і професійної повсякденному житті.

Причому ці реакції проявляються навіть у невинних, на перший погляд, ситуаціях.

Експерти американського медичного видання WebMD наводять кілька прикладів What Is Neurotic Behavior? , які дозволяють відчути різницю між нормою і неврозом.

Читайте також  8 міфів про аутизм, які давно настав час розвінчати

1. Невпевненість в своїх силах і можливостях

Норма: ви працюєте над складним і важливим проектом, пам'ятайте про дедлайни і турбуєтеся про те, що повинні закінчити роботу в строк.

Невроз: ви постійно пам'ятайте про дедлайн і без кінця страждаєте: «Ми не встигнемо, нам ніколи не вкластися в ці терміни!» Вас не заспокоює навіть той факт, що ні ви, ні ваші колеги не перевантажені і у вас ще достатньо часу попереду.

2. Нервозність і неспокій

Норма: щоб не спізнитися на літак, ви віддаєте перевагу приїжджати в аеропорт за дві години до вильоту.

Невроз: ви выдвигаетесь «раніше, а раптом що?!» і прибуваєте на місце години за два‑три до початку реєстрації. Незважаючи на це, ви не відводьте погляду з інформаційного табло і кожні 10-20 хвилин смикаєте співробітників аеропорту, щоб з'ясувати, чи ваш рейс відправиться вчасно.

3. Проблеми з довірою і самооцінкою

Норма: ваш колишній чоловік змінив вам, та тепер ви з недовірою ставитеся до нових стосунків.

Невроз: ви підозрюєте, що ваш новий партнер зраджує вас. Перевіряєте його телефон, названиваете по 10 разів при найменшому його запізнення, влаштовуєте скандали, якщо він підтримує контакти з друзями протилежної статі. Потім, звичайно ж, звинувачуйте себе в нестриманості. Але напади ревнощів повторюються знову і знову, і ви нічого не можете з собою вдіяти.

Звідки береться невроз

Іноді невротичне поведінка лише прояв вашого вродженого характеру, так званого невротичного типу особистості. Такі люди більш уразливі перед стресами. Невротичний тип особистості легко визначається за допомогою психологічних тестів.

Але іноді невроз — це наслідок не вродженим, а придбаних психічних порушень. Серед них:

  • генералізоване тривожний розлад;
  • депресія;
  • соціофобія;
  • обсесивно‑компульсивний розлад;
  • панічний розлад;
  • посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).
Читайте також  Докладно про м'язи, які працюють і качаються при різних віджиманнях від підлоги

У кожного з цих станів — свої причини. І коригуються вони теж по‑різному.

Що робити, щоб позбутися від неврозу

Якщо ви пам'ятаєте, що раніше були іншою людиною — без симптомів неврозу, а тепер нав'язливі негативні думки заважають вам жити, краще всього звернутися до психотерапевта. Спеціаліст з'ясує, які саме травмуючі події призвели до розвитку невротичного розладу. І допоможе вам впоратися з тривогою.

Втім, якщо прояви неврозу не надто сильні, можна спробувати впоратися з проблемою домашніми методами.

1. Більше гуляйте на свіжому повітрі

Хоча б 30 хвилин у день. Але навіть 15‑хвилинна прогулянка допоможе вам відчути себе краще.

2. Говоріть з близькими людьми

Не замикайтеся в собі! Розкажіть рідним і друзям, що саме змушує вас нервувати. Та попросіть їх підтримати вас в складні хвилини.

3. Спіть не менше 8 годин на добу

Недолік сну посилює занепокоєння і стрес.

4. Скоротіть вживання кофеїну та алкоголю

Вони також можуть збільшувати вашу тривожність і емоційність.

5. Повноцінно харчуйтеся

Мозку потрібна енергія, щоб впоратися з тривожністю. Намагайтеся не пропускати сніданок, обід і вечерю і відмовтеся від суворих дієт.

6. Переосмисліть свої переживання

Це не завжди легко, але спробуйте замінити негативні думки позитивними. Запитайте себе: що змушує вас переживати про те, що події розвиватимуться за найгіршим сценарієм? Хіба до цього є серйозні передумови? Ну добре, нехай навіть ви, наприклад, зірвете дедлайн — і що? Світ, напевно, не перевернеться, а новий досвід дозволить вам краще розраховувати свої сили в майбутньому.

Загалом, намагайтеся шукати в поганому хороше. Це заспокоює.

7. Записуйте всі невротичні інциденти

Це допоможе вам відстежити ситуації, у яких тривожність стає більш вираженою. Знайшовши закономірності, ви зможете уникати подібних обставин.

Читайте також  Військова медитація, яка дозволить заснути навіть при бомбардуванні

Але увага! Якщо перелічені вище заходи не допомагають і тривожність як і раніше заважає вам жити спокійно, обов'язково зверніться до психотерапевта. Психічні розлади можуть посилюватись. Найлегше перемогти їх на ранніх стадіях.