Білок — це органічна речовина, що представляє собою набір амінокислот. Він необхідний для нашої життєдіяльності, і організм засвоює його з споживаної їжі. Але цього не завжди буває достатньо, і тоді на допомогу приходить протеїн — очищений білок у формі порошку.

Для чого потрібен гейнер

Протеїн сприяє:

  • набору м'язової маси, так як активізує ріст і формування клітин, а також перешкоджає їх руйнування;
  • прискоренню відновлення м'язів після посилених навантажень;
  • зміцненню кісток — він часто є джерелом кальцію, який також відіграє важливу роль у досягненні і підтримці здорової форми;
  • повноцінності споживаного раціону, що дуже актуально для вегетаріанців, які не можуть отримувати білок із звичних джерел.

Також протеїнові коктейлі істотно полегшують життя тим, у кого немає часу на регулярну готування – завдяки їм надходження потрібної кількості поживних речовин в організм відбувається без особливих трудовитрат.

Протеїн допоможе і в схудненні, підтримуючи нормальний баланс поживних речовин при загальній низькій калорійності і захищають м'язи від руйнування. Однак у цьому випадку варто віддавати перевагу изолятам, володіє більш високим ступенем очищення, вони містять більше білка, мінімум жирів і молочного цукру, який впливає на рихлість м'язів.

Якими бувають протеїни

При виборі протеїну в спортивному харчуванні слід враховувати, що залежно від походження він має різну швидкість засвоєння і властивості. Докладно про те, як вибрати продукт з урахуванням цілей, розповіли тут.

види протеїну

Види протеїнів за походженням

Сироватковий. Швидко засвоюється (10-12 г/год), із-за чого підходить для вживання тільки вранці або після тренувань – в інший час бажаний прийом інших типів білків. Цей протеїн отримують з допомогою переробки молочної сироватки. Серед його переваг – низька ціна, гарна сполучуваність з іншими компонентами коктейлів, високі показники ефективності та амінокислотного складу. Він легко засвоюється і не порушує роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Читайте також  Пивні дріжджі для набору ваги і м'язової маси

Дуже гарними препаратами вважаються Syntrax: Whey Shake і Whey Protein від Maxler.

Whey Protein від Maxler

Казеїновий. Засвоюється зі швидкістю 4-6 м/год. Такий протеїн отримують в процесі молочного ферментного згортання. За рахунок повільного розпаду він є відмінним варіантом для прийому на ніч або перед тренуваннями для підтримки м'язів в належній формі – однак для набору маси його недостатньо і варто додатково вживати швидкозасвоюваний білок. Казеїновий протеїн підтримує високий вміст амінокислот в крові на протязі всього дня, але має погану розчинність, а також не дуже приємний на смак. Популярністю користуються 100% Casein від Weider і Casein Protein від BioTech.

Молочний. Його розпад в організмі йде зі швидкістю 4,5 г/год. Він має малу вартість та хороший амінокислотний склад, проте містить лактат. Ця речовина добре засвоюється далеко не всіма, тому може викликати погіршення функцій кишечника.

Дуже часто фахівці радять Monster Milk від CytoSport.

100% Soy Protein від Optimum

Соєвий. Засвоюється зі швидкістю 4 м/годину. Багатьом фахівцями вважається неповноцінним, однак в поєднанні з зерновими протеїнами допомагає досягти потрібних результатів. Підходить веганам і людям з непереносимістю лактози. Знижує рівень холестерину, довгостроково абсорбується, але володіє низькою ефективністю в порівнянні з іншими типами білків. Популярними вважаються 100% Soy Protein від Optimum Nutrition і Soy Protein 80+ від Weider.

Яловичий. Містить до 85% білка, більше третини від загальної маси якого представлено амінокислотами незамінного класу. Швидко і добре засвоюється, практично не містить жиру. Підходить майже всім групам спортсменів.

Серед пропонованих варіантів виділяється Carnivor від Musclemeds.

Пшеничний. Він повільно засвоюється, вимагає застосування разом з бобовими протеїнами, щоб збільшити кількість повноцінного білка. Багато спортсменів радять звернути увагу на Protein Isolate від Ultimate.

Читайте також  Вчимося використовувати протеїнові батончики на благо: у чому їхня користь і шкода?

Dymatize Nutrition – Elite Egg Protein

Яєчний. Засвоюється зі швидкістю 9 м/год. Фахівцями він вважається досконалим, так як містить всі необхідні амінокислоти. Як зрозуміло з назви, отримують його із цільних яєць. Він містить мінімальну кількість жирів, має середній рівень абсорбції і вважається ідеальним для схуднення, проте відрізняється більш високою вартістю порівняно з іншими типами протеїнів. Найбільшою популярністю користуються Optimum Nutrition – Gold Standart 100% EGG, Dymatize Nutrition – Elite Egg Protein і Sci-Fit 100% Egg Protein.

При виборі протеїну завжди варто враховувати час, в який ви збираєтеся його вживати, результат, який необхідно отримати, і види передбачуваних навантажень. Повільні протеїни краще всього приймати на ніч або перед навантаженнями, а швидкі — навпаки, вранці і після тренувань.

Дуже часто в спеціалізованих магазинах спортхарчування можна зустріти суміші з різних білків. Не варто вважати, що такі комплекси є універсальним рішенням — перед їх вживанням краще всього проконсультуватися з тренером, так як одні білки можуть погіршувати дію інших. Іноді початківці спортсмени не можуть вибрати, брати їм багатокомпонентний протеїн або один з видів. Рішення залежить від типу навантажень і режиму тренувань, а також індивідуальних уподобань і сприйнятливості організму – у різних білків різний тип дії.

протеїн

Потрібно пам'ятати, що протеїнові коктейлі — це не чарівний засіб, а просто хороший помічник для м'язів, і не існує універсального порошку, придатного для всіх.

Типи очищення і обробка

Білки надходять у продаж після проходження відповідної очистки. Найчастіше це:

  1. Концентрати — найпоширеніший тип протеїнів. Сировина проходить малу ступінь очищення, в результаті чого вміст білка в кінцевому продукті може варіюватися від 29 до 89%. Найбільш часто концентрати використовують в середовищі бодібілдингу, так як вони ефективні для набору м'язової маси за рахунок вмісту великої кількості поживних речовин.
  2. Ізоляти — проходять очистку найвищою мірою, тому містять до 95% білка, а жирів і цукрів у них практично немає. Переважні для застосування в процесі сушіння і дієт як додаткове джерело білка.
  3. Гідролізати — высокогідролізовані суміші(частково зруйновані), які містять до 90% білка. Відрізняються швидкою засвоюваністю і мають високий ступінь впливу на ріст м'язів.
Читайте також  Що таке вуглеводне вікно після тренування і як його закрити?

Часто виникає питання про те, що краще – ізолят або гідролізат. Фахівці вважають, що для швидкозасвоюваних (наприклад, сироваткових) протеїнів немає особливої різниці, тому відповідь варто шукати в індивідуальної сприйнятливості до таких білків.

Спортсмени які стали на шлях до красивого тіла, вибрати протеїн справді непросто. Різноманітність спортпивного харчування заворожує і часто може поставити в глухий кут – щоб цього не сталося, потрібно орієнтуватися на думку тренера та власні уподобання. Саме це допоможе прийняти вірне рішення в підборі раціону.