Колаген – простий білок, основний компонент сполучної тканини. Речовина не містить незамінних амінокислот, однак від цього не стає менш важливим – колаген складає третю частину всього білка в організмі. Саме із-за цієї речовини м'язи еластичні, пружні і можуть чинити фізичного впливу. Завдяки цим властивостям колаген знайшов своє застосування в спортивному харчуванні.

Користь і шкода

Колаген складає в середньому 6% від ваги людини, а за будовою являє собою ланцюжок, завдяки якому суглоби, сухожилля, м'язи і зв'язки можуть розтягуватися і скорочуватися. При достатньому вмісті колагену практично виключений ризик розриву м'яза або сухожилля.

Також колаген відповідає за:

  • утворення нових клітин сполучної тканини, що перешкоджає виснаженню хрящів;
  • створення з хаотичних клітин структури, що робить м'язи та сухожилля більш міцними і пружними;
  • затримку вологи клітинами, що допомагає уникнути тертя суглобів;
  • невелике зростання м'язів, пов'язане з поліпшенням їх кровопостачання і живлення;
  • збереження молодості шкіри і відтермінування зморшок, в'ялості і обвисання.

З останньої причини колаген особливо корисний жінкам, які пильно стежать за своїм зовнішнім виглядом.

Кому необхідний колаген

Колаген необхідний людям старше 25 років – це вік, коли його синтез починає сповільнюватися. Додатковий прийом колагену допоможе зберегти організм здоровим, а тіло красивим.

Звичайно, колаген необхідний у спорті, оскільки здатний відновлювати хрящову тканину, зміцнювати зв'язки і зменшувати біль при запаленні суглобів. Його дефіцит може викликати розриви м'язів і сухожиль, що поставить під питання можливість подальших тренувань.

Правила прийому

Звичайним людям необхідно до 2 м колагену в добу, спортсменам-аматорам – до 5 м, а при інтенсивних заняттях – до 10 р.

Для максимального ефекту спортивний колаген приймають з хондопротекторами: хондроїтином та глюкозаміном. Для кращого засвоєння – з великою кількістю вітаміну С.

Про користь глюкозаміну

Про хондопротектори

Де міститься

Колаген міститься у складі багатьох звичних продуктів: м'ясі, рибі, червоних фруктах і овочах, картоплі, водоростях і пивних дріжджах. Але мало хто знає, що звичайний желатин – це і є колаген, тільки гідролізований. Його отримують з тваринного колагену при тривалому варінні – желатин не поступається за своїми властивостями колагеновим добавкам або Бадам, тільки ціна значно нижча.

Читайте також  8 істин про протеїн для новачків у спортзалі

Заміна 5 р спортивної добавки на 5 г желатину, з якого готується домашнє желе, не позначиться на ефекті, але дозволить заощадити кошти.

Форми і види колагену

Незважаючи на існування бюджетного аналога, ринок спортивного харчування рясніє різноманітністю добавок з колагеном. Речовина продається в рідкій формі, порошку, капсулах і таблетках.

Рідкий колаген засвоюється краще всіх інших, але дуже вимогливий до транспортування і зберігання. Найпопулярнішою вважається порошкова форма, оскільки легко комбінується з іншими добавками до їжі. Капсули і таблетки найбільш зручні, але гірше засвоюються.

Види колагену

Колаген за своїм складом поділяється на два види:

  • тваринний – з кісток, хрящів і шкур великої рогатої худоби;
  • морський – з луски і інших частин морських організмів.

Часто зустрічається вираз «рослинний колаген», який спочатку є абсурдним, адже колаген – тваринний білок. З цієї причини вегетаріанцям запропонувати альтернативу не представляється можливим.

Протипоказання і побічні ефекти

Так як желатин може погано засвоюватися, перед його прийомом краще порадитися з лікарем, особливо при наявності хронічних захворювань. До суворим протипоказань можна віднести тільки індивідуальну непереносимість тваринного білка. Побічних ефектів прийому колагену більше: може виникати алергія, нудота або блювота – при виникненні подібних симптомів досить просто знизити дозування.

Колаген – незамінний білок для суглобів, зв'язок і організму в цілому. Не варто відтягувати його прийом, тим більше коли є бюджетний і знайомий желатин.