Взимку нашому організму також необхідно активно рухатися, як і влітку. Регулярні прогулянки на свіжому морозному повітрі заряджають енергією, надають сил, зміцнюють здоров'я і підвищують працездатність. У зимовий час на території нашої країни одним з найбільш доступних і корисних видів активного відпочинку є лижні прогулянки. Цей вид фізичної активності підходить людям будь-якого віку.

Поговоримо про користь лижних прогулянок для здоров'я. З'ясуємо, яким чином відображаються прогулянки на самопочутті, як правильно кататися, як готуватися, дізнаємося, кому цей вид фізичних навантажень не підходить.

Зміст

Переваги лижних прогулянок

Неспішні прогулянки на лижах надають організму безсумнівну користь. Причому позитивний ефект виявляється відразу в двох напрямках — як поліпшується фізичний стан, так і психоемоційний.

Доступність

Все, що потрібно для лижної прогулянки — сніг на вулиці і наявність самих лиж (звичайно, з палицями і черевиками). Ну а де можна покататися на лижах, вирішуйте самі, виходячи з наявних найближчих парків, лісів, інших місць. Особливих навичок, знань і умінь прогулянка в парку теж не вимагає.

Зміцнення імунітету

Лижні прогулянки — чудовий спосіб підвищити рівень імунітету, зробити фізичне здоров'я міцніше. Можна позбутися схильності до постійних простуд, загартувати організм, стати витривалішими, перестати «сидіти» на лікарняних.

Схуднення

Навіть неспішні лижні прогулянки тягнуть за собою витратe великої кількості калорій. В середньому, за годину катання спалюється 9 ккал на 1 кг ваги. Наприклад, людина, що важить 70 кг позбавиться за годинну прогулянку від 630 ккал. Цілком можна схуднути, катаючись на лижах навіть не поспішаючи. Крім того, посилюються різні групи м'язів, що надає тілу рельєфність.

Розвиток дихальної системи

Будь-яка активна діяльність позитивно позначається на дихальній системі, а та, що на свіжому повітрі — особливо. Але важливо на лижних прогулянках дихати правильно — носом, тоді користь буде більш вагомою. Лижні прогулянки відмінно вентилюють легені, сприяють виведенню з них шкідливих речовин. До того ж з-за активізації кровообігу легені та інші органи краще забезпечуються киснем.

Користь для скелету, суглобів та м'язів

В процесі ходьби зміцнюється кісткова тканина, суглоби підтримуються в робочому стані, м'язи тренуються, зміцнюються. Специфічні рухи — такі, як поштовхи і ковзання, позитивно позначаються на функціонуванні всього опорно-рухового апарату. Якщо на лижах займається маленька дитина, у нього швидше формується правильна координація рухів, активніше розвивається кісткова тканина, скелет. Лижні прогулянки показані людям із захворюваннями хребта. Завдяки регулярній ходьбі можна позбутися сколіозу, протрузій та інших патологій.

Читайте також  Шкода і користь від обливань холодною водою вранці

Лижні прогулянки — чудове кардіонавантаження, зміцнює серцевий м'яз, активізує кровообіг. Для літніх цей вид фізичної активності — відмінний спосіб попередити розвиток артрозу та інших хвороб суглобів. Крім того, прогулянки допомагають попередити витончення кісткової тканини, уникнути остеопорозу.

Що стосується м'язів, то ходьба на лижах задіює практично всі їх групи, але особливо розвиває м'язи ніг і рук. А деякі види ходьби активно задіюють ще й спину.

Виведення шлаків

Користь катання на лижах полягає також у виведенні з організму шкідливих токсинів, отрут і шлаків через потові залози.

Збереження молодості

Оскільки прогулянка на лижах передбачає обов'язкове перебування на свіжому повітрі, легкі активно насичуються корисним чистим киснем. Благотворно відбивається цей вид фізичної активності і на стані шкіри — люди, які регулярно займаються лижної ходьбою, виглядають набагато молодше і свіже своїх не настільки спортивних однолітків.

Поліпшення психічного стану

В процесі активного відпочинку на свіжому повітрі підвищується вироблення гормонів «щастя» — ендорфінів. І як наслідок цього, після лижної прогулянки ще довгий час відчувається піднесений настрій — навіть якщо вдома ви вийшли з похмурими думками.

Відпочинок і підвищення працездатності

Прогулянка на лижах по зимовому лісі допоможе чудово відпочити і набратися сил для майбутніх трудових звершень. Якщо людина працює розумово, то активна фізична діяльність на свіжому повітрі — те, що потрібно для перемикання мозку і повноцінного відпочинку. Споглядання природи навколо розслаблює і заряджає позитивом.

Регулярні прогулянки тягнуть за собою підвищення енергетичного рівня, прилив сил, поліпшення працездатності. Після такого приємного дозвілля ви зможете більш плідно працювати, займатися поточними справами, ефективніше вирішувати проблеми.

Чи є вікові обмеження?

Прогулянки на лижах показані всім, починаючи з віку, коли дитина тільки навчився ходити і аж до похилого: поки, як кажуть, ноги тримають».

Деякі фахівці вважають, що можна прищеплювати дитині любов до лижного спорту вже з двох років. Але важливо, починаючи навчання малюка, дотримуватися поступовість і дозування навантажень, щоб замість любові до лиж не виробити не менш глибоке до них огиду. Постарайтеся пояснити дитині, чому корисно катання на лижах.

Спортивні заняття підуть на користь всьому організму дитини: зміцнять кісткову систему, розвинуть велику моторику, скоординують його руху. Завдяки регулярним лижних прогулянок дитина буде швидше розвиватися і краще рости. А організовані спортивні заняття з лижної ходьбі дитина може відвідувати з 6-7 річного віку.

У підлітковому, юнацькому та молодому віці лижі — чудовий спосіб зміцнити тіло і дух. Після 35 років — це ще й чудова профілактика різноманітних захворювань, які приходять з віком.

Читайте також  Головні причини, чому зростає живіт у жінок до і після 30-40 років

На літніх людей лижні прогулянки надають терапевтичний і загальнозміцнюючий ефект, допомагають попередити розвиток захворювань зв'язок, суглобів, судин, кісткового апарату. Однак, якщо людина в літньому віці вирішив встати на лижню вперше, рекомендується спочатку проконсультуватися з цього приводу з лікарем. Важливо з'ясувати, чи немає протипоказань.

Підготовка

Якщо ви ще давно не ставали на лижі, то перед тим, як зайнятися цим видом спорту, непогано б підвищити загальні показники витривалості. Щоб витримати навіть годинну лижну прогулянку, потрібно потурбуватися зміцненням дихальної системи, виконувати регулярно вправи на витривалість, координацію, займатися бігом. Однак, всі ці заняття повинні проходити «без фанатизму», в загальнозміцнюючому режимі.

Рекомендується початківцям лижникам більше займатися пішою ходьбою — це найпростіший спосіб привести органи дихання і кровообігу в порядок, зміцнити м'язи. А якщо є які-небудь хронічні захворювання або просто спостерігається погане самопочуття, слід проконсультуватися з лікарем.

Якщо ви задумали прогулянку в незнайому місцевість (наприклад, ліс), заздалегідь з'ясуйте, чи є там мобільний зв'язок. Інакше у разі травми або іншого форс-мажору викликати допомогу буде важко.

Одяг

Так як катаємося ми зазвичай в мороз, одяг для лижних прогулянок повинна бути теплою. Надягніть теплий в'язаний светр, а якщо дуже холодно, то під нього — термобілизна. Зверху на светр потрібно надіти куртку, але не надто теплу і важку, інакше пересуватися з легкістю буде важко (особливо, в гору).

На голову слід надягти трикотажну спортивну шапку — ніяких вушанок і хутряних шапок. На ноги слід надіти сухі і теплі шкарпетки з бавовни або вовни. Лижні черевики повинні щільно сидіти на нозі — не варто виходити на прогулянку в занадто великих або, навпаки, жмущих, черевиках. Невідповідна взуття може призвести до натирання мозолів або травмі.

Поради

Якщо ви вперше йдете на прогулянку в громадське місце, де будуть інші лижники, слід ознайомитись з правилами поведінки на загальній трасі.

Якщо черевики надягаєте вперше, змастіть вразливі ділянки на стопі (де можуть утворюватися мозолі) вазеліном, і тільки після цього надягайте шкарпетки і черевики. Змастіть лижі маззю по погоді.

Якщо прогулянка чекає тривала, візьміть з собою термос з теплим чаєм. Напій допоможе зігрітись у мороз, попередить застуду, додасть сил. Крім того, у довгій прогулянці не завадить і маленький рюкзачок з необхідними засобами першої допомоги, їжею, запасним мобільним телефоном, ліхтариком.

Види лижного ходу, що підходять для прогулянок

Основні види лижних ходів два: коньковий і класичний.

Коньковий хід — це вибір професійних спортсменів і тих лижників-аматорів, які віддають перевагу швидкість і подолання перешкод. Називається ходьба так із-за свого подібності з рухами ковзанярів. Лижник при цьому спирається не одночасно на обидві лижі, а поперемінно то на одну, то на іншу, рухаючи ними під кутом. Такий хід вимотує і вимагає сильних натренованих легенів і серця, тому на оздоровчих лижних прогулянках він застосовується нечасто. Більше підійде цей варіант молоді та підліткам.

Читайте також  Розминка перед бігом: комплекс вправ, особливості, користь

Якщо ви збираєтеся зайнятися, дійсно прогулянками, а не бігом з перешкодами, зупиніться на класичному варіанті лижної ходьби. Це ідеальний хід, щоб не поспішаючи насолодитися природою, повітрям, навколишніми краєвидами. Класичний спосіб передбачає їзду на розташованих паралельно один одному лижах.

Крім двох уже названих існує ще й так званий вільний стиль, в якому змішуються різні види ходьби — і класичний, і коньковий, та інші. Цей варіант підходить лижникам з досвідом і професійним спортсменам. Вільний хід дозволяє не втомлюватися на довгих дистанціях, швидко долати з'являються перешкоди у вигляді гірок і спусків.

Протипоказання

Лижні прогулянки по своїй корисності прирівнюються до плавання та бігу. Крім того, в зимовий час року — це ще й один з найбільш доступних видів спорту. Однак, іноді займатися даною спортивною діяльністю не можна. Протипоказання до катання на лижах наступні:

  • інвалідність;
  • хвороби серцево-судинної або дихальної системи;
  • проблеми з хребтом;
  • патології опорно-рухового апарату;
  • ослаблений імунітет;
  • хвороби суглобів;
  • нещодавно перенесені тяжкі хвороби, операції;
  • вагітність.

Якщо ви лижник недосвідчений і не спортсмен, не варто гнатися за швидкістю і ставити рекорди. У цьому випадку підійде для початку неспішна споглядальна прогулянка. Швидкість згодом можна збільшувати, але поступово. Особливо важлива ця рекомендація для літніх людей, так як у них ймовірні проблеми з серцем.

Оптимальна температура для катання на лижах – від 3 до 10 градусів нижче нуля. Така температура підходить і дітям, і дорослим. У будь-якому випадку важливо в процесі лижної прогулянки, навіть якщо немає ніяких захворювань, стежити за з'являються симптомами переохолодження або перегрівання. Якщо організм переохолодитися, може виникнути відчуття замерзання, неприємне поколювання шкіри, а при перегріві відчуття припливу жару, запаморочення і т. д. При появі даних симптомів необхідно або утеплятися, або позбавлятися від зайвого шару одягу. Якщо справа рухається до обмороження, краще якнайшвидше повернутися додому.

Отже, ви дізналися, яку користь можуть принести нашому організму неспішні лижні прогулянки. Як бачите, користь є, і чимала: це чудовий і доступний варіант зміцнити здоров'я, розвинути витривалість, силу, дихальну систему, позбавитися від депресій, тривог, привести в порядок нерви, стати свіже, бадьоріше, молодше.