Люди, які багато працюють за комп’ютером, можуть часто стикатися з тим, що у них втомлюються очі. Це провокується роздратуванням внутрішньої оболонки очей. При відсутності належного відпочинку і вправ може розвинутися короткозорість, значно погіршитися зір. Також тих, що часто знаходиться біля комп’ютера, нерідко переслідують такі неприємні симптоми, як почервоніння очей, сухість, печіння, больові відчуття в лобовій частині голови. Нескладна гімнастика для очей при роботі за комп’ютером, допоможе зняти дискомфортні відчуття і попередити порушення зору.

Зміст

Чому після комп’ютера болять і втомлюються очі

Одна з причин, яка викликає втому очей при роботі за комп’ютером — постійне мерехтіння і світлова пульсація картинки на моніторі. При сприйнятті такої інформації очі повинні сильно напружуватися.

Тривала робота за комп’ютером провокує уповільнення кровообігу в очах. Це в свою чергу призводить до нестачі кисню і поживних речовин, нагромадження продуктів обміну у внутрішній області очного яблука.

Для того щоб впоратися з цим виникає компенсаторна реакція, тобто, розширення очних судин. Це все провокує дискомфорт в очах, больові відчуття, сухість, печіння. З’являється так званий комп’ютерно-зоровий синдром.

Ще одна причина в тому, що в процесі роботи за комп’ютером ми мало рухаємо очима і рідко моргаємо. Зважаючи на це очні м’язи напружуються, і це також призводить до больових відчуттів.

Вправи для очей за комп’ютером

Існує кілька програм для тренування очей, розрахованих на певну кількість часу, який ви можете приділити їм.

Вправи для зняття втоми очей на п’ять хвилин

Це легка розминка, що включає в себе п’ять вправ для корекції зору і тренування м’язів очей.

 • Розітріть долоні, щоб у них з’явилося відчуття тепла, складіть їх навхрест, прикладіть до повік, передаючи таким чином їх енергію тепла до очей. Затримайтеся в такому положенні на 30-40 секунд. Після закрийте очі і повільно натискайте на повіки кінчиками пальців, по 20 разів.
 • Закрийте очі, зробіть по 10 обертаючих рухів очними яблуками за годинниковою стрілкою і проти неї. Після цього, заплющивши очі, відкрийте очі. Зробити п’ять повторень.
 • Зробіть кілька постукуючих легких рухів пальцями двох рук по голові, почавши з чола і поступово перейшовши до потилиці.
 • Моргніть очима два рази, сильно і різко примружтеся і різко відкрийте очі. Зробіть 10 разів.
 • Сильно розітріть долоні, щоб відчути теплоту, а після погладжуючими рухами п’ять разів натисніть на очні яблука.

Ці вправи рекомендується виконувати на свіжому повітрі. При відсутності такої можливості робіть їх у приміщенні, але щоб світ був досить яскравим.

Вправи для очей після комп’ютера на 10 хвилин

 • Тримаючи голову нерухомо, по черзі спрямовуйте погляд вліво — вправо, потім вгору — вниз.
 • Переміщайте очі по діагоналі, хрест-навхрест спочатку вгору, потім вниз.
 • Вправа «косі очі». Очима потрібно подивитися на кінчик носа.
 • Відмінно працює для тренування очей гра в теніс, волейбол, бадмінтон та інші, які пов’язані зі зміною положення предмета. Очі фокусуються на м’ячі або волану, який постійно рухається, і це чудово тренує очні м’язи.
 • Праву руку підніміть до рівня плеча вгору, після максимально перемістіть її вліво, долоня при цьому ніби окреслює півколо. Очима весь час слідкуйте за долонею. Те ж саме повторюється з іншою рукою.
 • На віконному склі поставте позначку на рівні очей або приклейте листочок невеликого розміру. Відійдіть від нього на відстань в один метр. По черзі дивіться очима то на листок/мітку, то через скло вдалину.

Представлені вправи потрібно повторювати по кілька разів.

Швидка зарядка

Ще один нескладний комплекс гімнастики для очей після комп’ютера, який можна виконувати для профілактики проблем із зором.

 • Кожні дві години в процесі роботи за комп’ютером на 5-10 хвилин відводите очі вдалину.
 • Закрийте очі на 1-2 хвилини, постарайтеся максимально розслабитися.
 • Виконайте 4-5 вправ для розслаблення мускулатури тіла.

Дітям показана аналогічна гімнастика, у віці 12-14 років її рекомендується робити кожні 45 хвилин, у віці 15-17 років — щогодини з перервою не менше 15 хвилин.

Вправи Bates

Також добре діють вправи для очей при роботі на комп’ютері за методикою американського офтальмолога Вільяма Бейтса. Вони передбачають виконання наступних дій:

 • Сидячи за столом, зіпріться ліктями об стільницю.
 • Струсніть руками, розслабте пальці і зап’ястя.
 • Сильно потріть долоні один об одного, щоб вони зігрілися.
 • Впираючись головою в основу долонь, закрийте пальцями очі так, щоб пальці перетиналися на лобі. Руки при цьому повинні бути розслаблені. Сильно тиснути на очі не треба.
 • Потрібно постаратися відчути темряву. Вона сприяє синтезу в світлочутливої сітківці органів зору такого важливого компонента, як родопсин. Якщо у вас вийшло сконцентруватися на темряві, значить, очі розслабилися добре. Суть вправи в тому, що саме в темряві очі можуть отримати максимально глибоке розслаблення, що дуже важливо для їх відновлення.
 • Тепер уявіть, що погляд спрямований на щось темне, наприклад, нічне небо, або водну гладь, і воно наповнює все поле зору і передається в головний мозок по зоровому каналу. Через якийсь час перед очима знову почнуть з’являтися образи — чинити опір цьому не треба, очі поступово повернуться в реальність. Вони при цьому повинні бути закритими. Потім приберіть руки з очей і відчуєте зміну температури і яскравості. Сильно примружтеся, потім відкрийте очі.

Ці вправи для очей від втоми за комп’ютером рекомендується виконувати кожен день.

Комп’ютерні програми для очей

Проблема погіршення зору в наш час дуже актуальна, тому існує велика кількість корисних комп’ютерних програм, які спрямовані на корекцію та відновлення зору.

Одна з них — це Eyes Relax. Вона передбачає вправи для очей, які самі з’являються на екрані, через певний час, заданий вами, перериваючи вашу роботу. Потрібно просто дивитися на зображення, які сприяють відпочинку і відновленню органів зору. Існує велика кількість інших програм, NI Glaz. EyeLoveU. NEWBaRest. C&V. Orbis. Workrave. EyeLeo. А проста програма «Бережи очі» — EyeLoveU» буде через якийсь час нагадувати, що потрібно зробити перерву. Ще одна програма, Workrave, включає в себе максимум установок, призначених для захисту органів зору.

Для дитини може бути корисна програма EyeLeo, де миле левеня буде пропонувати зробити гімнастику, відірвавшись на перерву.

Масаж очей при роботі за комп’ютером

Крім гімнастики можна робити спеціальний масаж.

Спочатку закрийте очі, розслабтеся, подушечки вказівних пальців розташуйте на внутрішніх куточках очей. Після, не відриваючи пальця, кінчиком його виконуйте кругові рухи в одну, то в іншу сторону.

Те ж саме виконується з зовнішнім куточком ока.

Виконуйте легкі постукування подушечками вказівних пальців по зімкнутим верхньому і нижньому століттю. Вони робляться ніби з описом півкола від зовнішнього кута ока до внутрішнього і навпаки.

Потім виконуються легкі натискання на очні яблука при попередньо закритих очах. Такий масаж виконується в поєднанні з гімнастикою.

Масаж і вправи для шиї

Вони допомагають розслабитися і зняти напругу після роботи за комп’ютером. Краще виконувати їх після водних процедур або прямо під час них. Корисні заняття в басейні, які розслаблюють м’язи. Можна також виконувати самомасаж у поєднанні з фізичними вправами для м’язи шиї. Для масажу можна використовувати спеціальні масажери.

Перед початком масажу змастіть шкіру шиї і рук кремом або звичайним вазеліном. Поєднуйте погладжування, розминання м’язів шиї руками, постукування по ній ребром долоні.

Виконуються також нахили шиї в сторони, вперед і назад, повороти голови, обертальні рухи шиї по черзі в різні боки, вправи з опором.

Якщо у вас хондроз, прочитайте як робити правильну гімнастику для шиї при хондрозі.

Що робити, щоб очі не боліли: рекомендації

Якщо ви часто працюєте за комп’ютером, то з метою зниження навантажень на органи зору рекомендується дотримуватися таких порад:

 • Комп’ютерне місце потрібно організувати так, щоб правильно падало світло. Кращим вважається розсіяне, непряме освітлення, не віддає відблисками на монітор.
 • У вашому зоровому полі не повинно бути сильного перепаду яскравості, бо вікна рекомендується завісити.
 • Важливо рівномірний розподіл штучного світла, тому небажано використовувати тільки настільну лампу.
 • Слідкуйте за чистотою монітора комп’ютера, а також лінз очок, якщо ви їх носите. Для протирання дисплея використовуйте спеціальні серветки для оргтехніки.
 • Верхня частина екрана повинна бути нижче рівня очей, а нижня його частина повинна бути злегка нахилена вперед. Це допоможе зменшити навантаження на зоровий нерв зважаючи оптимізації зорової осі.
 • Відстань від очей до екрана має бути не більше 50-60 см. Якщо ви погано бачите зображення при такій відстані, щоб збільшити шрифт.
 • Працюючи в текстовому режимі, використовуйте чорну кольорову підсвітку, а фон робіть світлий. Кращий варіант — білий фон, чорні літери.
 • Якщо ви пишете тести до паперу, розташовуйте джерело неподалік від дисплея. Так ви не будете робити різких рухів.
 • Намагайтеся додати в раціон продукти, які зміцнюють судини сітківки ока. Це чорниця, чорна смородина, горобина.
 • При наявності короткозорості намагайтеся їсти зелень і печінка тріски. З напоїв показано натуральний зелений чай, заварені сушене листя і плоди глоду.
 • Самий корисний продукт для підтримки здоров’я очей при частій роботі за комп’ютером — це терта сира морква з вершками або рослинним маслом.

Всі ці рекомендації, а також прості вправи для очей після роботи за комп’ютером, допоможуть зберегти зір навіть якщо ви часто проводите час за монітором. Особливо комплекси корисні офісним працівникам, школярам і студентам, а також любителям комп’ютерних ігор.

Як зняти втому очей після роботи на комп’ютері: відео


Залишити відповідь