Гамма-аміномасляна кислота (скор. ГАМК, GABA) – речовина, яка відіграє важливу роль в роботі мозку. Вона є нейромедіатором – з'єднанням, яке бере участь у передачі імпульсів між нервовими клітинами, від нейронів до м'язової тканини або до залоз. Необхідно для функції гальмування. Крім того, воно бере участь в обмінних процесах в ЦНС. Якщо прийнято рішення купити GABA для поліпшення роботи мозку, варто купувати продукцію відомих виробників з хорошою репутацією.

ГАМК  препарат

Зміст

Функції нейромедіатора

GABA знімає збудження в нейронах і надає заспокійливий ефект, у деяких випадках їм можна замінити транквілізатори, при цьому з'єднання не викликає звикання. Тим не менш часто можна почути, що ГАМК рекомендують для поліпшення роботи мозку. На перший погляд це суперечить тому, що речовина бере участь в гальмівних процесах.

Насправді ніякого невідповідності тут немає, в нашому мозку постійно проходить збудження і гальмування різних процесів. Спрощено це можна пояснити наступним чином. Зараз ми згадали про квіточках, через хвилину про пиріжки бабусі, ще через кілька секунд про кішечках, і в цей час треба зосередитися на курсовий. Це своєрідний дисбаланс в роботі мозку, коли збудження приходять зовсім не ті ділянки, які хотілося б змусити працювати. Часто такий стан настає саме через брак нейромедіаторів.

Якщо не вистачає GABA, неможливо «вимкнути» непотрібні процеси. Фактично добавка компенсує недолік речовини, необхідного для концентрації. В розумних дозах GABA викликає спокій, а не сонливість. Вона просто відновлює баланс збудження і гальмування, який порушений в результаті емоційних або розумових перевантажень.

Живлення мозку

GABA активізує енергетичні процеси ЦНС. Під її впливом поліпшується кровопостачання, обмін киснем та переробка глюкози, головного джерела енергії мозку. Крім того, ГАМК необхідна для видалення токсичних продуктів обміну, в результаті:

  • поліпшується пам'ять;
  • підвищується ефективність мислення;
  • відновлюються розумові здібності після перевтоми.
Читайте також  Склад і принцип дії комплексів перед тренуванням

Таким чином, завдяки активізації метаболізму GABA має помірну психостимулюючу дію. Якщо хочеться додатково підживити мозок, то разом з ГАМК можна приймати l-тирозин, амінокислоту, яка є м'яким стимулятором і будівельним матеріалом для протеїнів.

Кому рекомендована GABA

вплив ГАМК  на мозок

ГАМК лікарі призначають для поліпшення стану пацієнтів при цілому ряді порушень роботи центральної і периферичної нервової системи. При таких проблемах ліки повинні виписувати доктора медичних дозах. Здоровим людям її теж можна використовувати у вигляді харчової добавки:

  • спортсменам, так як вона надає стимулюючу дію на цикл Кребса (вироблення енергії тканинами);
  • студентам, щоб уникнути перевтоми і м'яко стимулювати мозок у періоди сильних навантажень;
  • працюючим людям для зменшення стресу;
  • просто після разових ситуацій, які призвели до підвищеного збудження та безсоння (при регулярному повторенні подібних станів зверніться до лікаря, можливий розвиток серйозних хвороб, які потрібно лікувати);
  • під час подорожей як засіб від морської хвороби.

При застосуванні разом зі снодійними і заспокійливими препаратами потрібно враховувати, що GABA підсилює їх дію, тому, щоб уникнути неприємних наслідків, перш ніж поєднувати ГАМК з ліками, краще проконсультуватися з лікарем.