Хондропротекторами називають ліки, які допомагають відновлювати суглоби і зберігати їх цілісність. До складу препаратів входять елементи, з яких складаються хрящі: хондроїтину сульфат, глюкозаміну і гіалуронова кислота. Ліки виготовляються з натуральних компонентів: хрящів корів, овець, морських мешканців, а також хітину з молюсків.

Хондропротектори надають прямий вплив на необхідну ділянку – активні компоненти ліків протистоять скупченню вологи в сумці суглоба і допомагають зменшити її обсяг.

Кому і як приймати

Найбільш ефективний прийом при перших погіршення, однак багато звертаються до ліків тільки при нестерпному болі в попереку і колінах, коли захворювання переходить в запущену стадію.

Стерті хрящі дуже важко відновити, тому для отримання помітного ефекту при ускладненнях потрібно приймати хондропротектори у великих дозах. Ліки не завжди можуть повернути хворобу назад, але здатні зупинити її розвиток.

Хондропротектори можуть доповнювати інші препарати, наприклад, підсилювати дію знеболюючих таблеток.

Підстави для використання:

 • остеохондроз і артроз;
 • дефіцит кальцію, підвищення пористості кісткової тканини (остеопороз);
 • суглобові запалення (артрит, бурсит);
 • спортивні травми.

Для спортсменів

Основними клієнтами виробників хондропротекторів є атлети, які захоплюються силовими видами спорту. Особливо це стосується спортсменів, приймаючих анаболічні та андрогенні стероїди (ААС).

Цю статистику легко пояснити – стероїди провокують зрушення гормонального фону, з-за чого зростають сила і витривалість. У тілі спортсмена підвищується енергообмін та обсяг андрогенів, поліпшується стан ЦНС, але при цьому на суглоби препарат ніяк не впливає. Атлет, здатний брати великі ваги, але погано підготовлені до таких навантажень хрящі можуть бути травмовані.

Хондропротектори для спортсменів запускають регенерацію тканин після ушкоджень, а при профілактичному використанні – захищають суглоби і живлять хрящі.

Принцип дії

Для суглобів хондропротектори стають порятунком на будь-якій стадії руйнування, так як позитивно впливають на структуру тканини:

Читайте також  Склад і принцип дії комплексів перед тренуванням

 • контролюють хід захворювання, стабілізують стан;
 • можуть запускати зворотню зміну, коригуючи обмін речовин;
 • збільшують анаболічну активність хрящових клітин.

При цьому головні діючі речовини в препаратах виконують різні функції:

 1. Хондроітин. Запускає регенерацію хрящового матеріалу і гальмує його руйнування. Допомагає суглобовій рідині активно виконувати свою функцію.
 2. Глюкозамін. Базовий елемент, включений у структуру хрящів. Допомагає захистити тканини від впливу несприятливих факторів ззовні, усуває набряклість і запалення.

Види і опис препаратів

В залежності від складу препарати можуть діяти комплексно, надаючи загальний позитивний вплив. Хондропротектори у фармакології підрозділяють за трьома напрямками: поколінню, складом і особливостями застосування.

Покоління

Препарати розрізняються за часом виходу на фармакологічний ринок:

 • I покоління – препарати з базою з натуральної сировини, що виробляються з рибних або хрящів тварин та інших природних витяжок;
 • II покоління – хондропротектори з гіалуронової кислотою, хондроитинсульфати, ліки з глюкозаміном;
 • III покоління – багатоскладові препарати з комплексною дією (хондроітінсульфат з гідрохлоридом).

Склад

Ще одна класифікація хондропротекторів складена з урахуванням їх складу:

 • ліки з хондроїтином в якості діючої речовини (Хондролон мазь, Структум, Мукосат, Хондрекс);
 • препарати з природними екстрактами (Румалон, Алфлутоп, Артепарон, Мукартрін);
 • склади з додаванням глюкозаміну (Артрон Флекс, Дону);
 • мукополісахариди (Артепарон);
 • хондропротектори з комплексною дією (Артрон комплекс, Терафлекс, Формула-C).

Особливості застосування

Поділ за формою випуску препарату:

 1. Ампули: Молтрекс, Холдролон, Адгелон, Эльбона. Найефективніші по швидкості дії, так як починають роботу відразу після вживання. Вводяться внутрішньом'язово курсами по дві-три тижні, після чого спортсмен доліковується таблетками.
 2. Таблетки: Терафлекс, Артра, Структум, Пиаскледин, Дону. Дія починається лише після пари місяців використання, хороший результат з'являється через півроку.
 3. Аналоги суглобової рідини: Ферматрон, Синвиск, Остенил, Синокром. Вводяться прямо в суглобову сумку, в курсі передбачено від 3 до 5 ін'єкцій. Поліпшення помітні вже після першого уколу.
Читайте також  Спортивні добавки для підвищення витривалості

Також пропонуються препарати у формі кремів. Вони вважаються мінімально ефективні, оскільки активні компоненти не здатні в потрібному обсязі потрапити під шкіру – за цієї причини креми придатні для підтримання дії таблеток.

Протипоказання і побічні ефекти

Ліки можуть призводити до побічних ефектів у вигляді:

 • блювотних позивів;
 • проносу/запору;
 • болю в кишечнику/газоутворення;
 • зудить висипу, почервоніння на шкірі;
 • яскраво-жовтого відтінку сечі (після прийому диацереина).

В більшості своїй хондропротектори переносяться без небажаних реакцій, проте високі дози можуть негативно впливати на печінку.

Прийом препаратів протипоказаний вагітним і годуючим жінкам, а також хворим з підвищеною чутливістю до компонентів. З обережністю варто приймати медикаменти пацієнтам з цукровим діабетом, нирковою недостатністю, хворобами шлунка і тромбофлебітом.

Правила прийому

Згідно з численними дослідженнями, прийом хондропротекторів принесе найбільший результат у комплексному лікуванні. Додатково фахівець може призначити:

 • нестероїдні протизапальні препарати;
 • знеболювальне;
 • фізіотерапію.

Призначати лікування повинен кваліфікований лікар, який підбере для хворого повноцінний комплекс процедур. Самолікування необхідно уникати, так як сам пацієнт не зможе правильно вибрати засоби та дозування.