Предтренировочний комплекс (предтреник) – спортивне харчування, яке приймається перед тренуванням з метою підвищення її продуктивності, збільшення працездатності і витривалості, а також для швидкого відновлення.

З чого складається предтреник

Зазвичай до складу входить більше 10 (а іноді і 20) інгредієнтів. Вони поділяються на три класи:

 

 • збільшують приплив крові до м'язів: аргінін, агматин, цитрулін;
 • збільшують силу: ВСАА, бета-аланін, бетаїн;
 • стимулюють нервову систему – сприяють збільшенню ефективності тренувань: кофеїн, таурин, ефедрин, екстракт герані.

Який предтреник краще? Без змісту ефедрину та екстракту герані, оскільки вони надають дуже сильний ефект на нервову систему і в деяких країнах Європи навіть заборонені.

Принцип дії предтрена

Основним компонентом передтренувальних комплексів вважається кофеїн, який дає стрибок енергії і підвищує витривалість. Такий ефект можливий завдяки підвищеному утворенню адреналіну під дією кофеїну.

комплекси перед тренуванням

Адреналін стимулює нервову систему, тому м'язи при навантаженні беруть енергію з жирних кислот, що потрапляють в кров, а тільки потім з глікогену. Це й стає причиною підвищеної витривалості на тренуваннях.

Виходить, що основна дія припадає на стимулювання центральної нервової системи, інші ж компоненти підтримують активну роботу організму в цілому.

З рейтингом найкращих предтренувальних комплексів можна ознайомитися в іншій статті – там можна і визначити, який продукт краще вибрати.

Ефективність

передтренувальні комплекси

Все ще ведуться суперечки про те, чого предтренировочний комплекс приносить більше – шкоди чи користі. Це пов'язано з об'ємними складами добавок: деякі компоненти можуть блокувати дію один одного або навіть приносити шкоду, надмірно навантажуючи нервову систему.

Вважається, що краще визначити потребу організму в спортивні добавки і приймати їх по інструкції окремо, однак це потрібно робити тільки з участю лікаря, інакше можна серйозно нашкодити організму. Приготування предтреника в домашніх умовах заощадить бюджет і навіть підвищить ефективність компонентів, але розраховувати дозування повинен тільки професіонал.

Читайте також  Спортивні протеїнові батончики — чому їх НЕ потрібно купувати?

Саме із-за сильної дії на ЦНС не рекомендується приймати предтреники постійно – інакше не уникнути звикання.

Якщо відчувається, що ефективність від предтренов знижується, збільшувати дозу не можна. Навпаки, необхідно зробити перерву, щоб організм відвик від стимулюючої дії. Це буває складно психологічно, оскільки тренування без стимуляції не так цікаві та ефективні.

Як пити предтреник

Головне правило в прийомі предтреника – час: перед тренуванням, але за 7-8 годин до сну, щоб не викликати безсоння. Запити великою кількістю води, що особливо важливо, якщо в складі є креатину.

комплекси перед тренуванням

Виробники радять приймати добавки і в дні без тренувань, але це недоцільно, оскільки ніякого ефекту м'язам вони не дадуть, зате потреба в новій пачці виникне.

Як вже було сказано, при відчутті зниження ефективності предтрена необхідно зробити перерву на місяць.

Рейтинг кращих комплексів перед тренуванням дивіться в іншій статті

Побічні ефекти і протипоказання

Важливо розуміти, що всі комплекси відчутно втручаються в роботу центральної нервової системи. Перед тим як пити предтреник, необхідно проконсультуватися з фахівцем і пройти обстеження, навіть якщо немає явних протипоказань до прийому, наприклад:

 • дитячий вік до 18 років;
 • вагітність та лактація;
 • непереносимість інгредієнтів;
 • захворювання серцево-судинної системи;
 • гіпертонія;
 • захворювання ЦНС.

З-за великої кількості компонентів предтренувального комплексу існує ризик різних побічних ефектів:

 • головний біль;
 • безсоння;
 • почервоніння і поколювання в кінцівках;
 • розлад кишечника, діарея;
 • нудота і блювання;
 • алергічні реакції.

Передтренувальний комплекс – серйозна спортивна добавка, що вимагає до себе уважного ставлення. Він дає швидкий і помітний ефект, як енергетик, але крім користі може принести шкоду, тому консультація спеціаліста в будь-якому випадку необхідна.