Підготовка спортсменів високого рівня обов'язково включає в себе використання спеціалізованого спортивного харчування, і майже завжди – фармакології, дозволеної і забороненої. Професіонали отримують за свою роботу чималі гроші, а тому результат ставиться на перше місце, іноді на шкоду здоров'ю. Саме такий підхід поселив в головах багатьох людей, що спортивне харчування — це хімія, яка тільки шкодить організму. Але це зовсім не так.

Все те, що можна отримати з спортивного харчування, ми отримуємо зі звичайної їжі. Але ось тільки найчастіше, щоб забезпечити організму необхідну кількість корисних речовин, нам доведеться з'їсти або випити неміряна кількість їжі, що саме по собі вже не так добре. Спортивне харчування — це харчування, в якому концентровано містяться речовини необхідні для правильного функціонування організму спортсмена.

При правильному прийомі такого харчування ви зможете багаторазово поліпшити свої фізичні показники: силу, витривалість, обсяг і рельєф м'язів.

І як бути новачкам, які хочуть досягти швидкого прогресу? У межах цієї статті розглянемо спортивне харчування, рекомендоване початківцям атлетам: і жінкам і чоловікам.

Зміст

Спортивне харчування: з чого почати?

Розглянемо найбільш важливі для успішних і ефективних тренувань складові спортивного харчування, з яких варто починати своє знайомство з усім сімейством.

Креатин

Креатин — азотосодержащая кислота, задіяна в енергетичному обміні нервових і м'язових клітин. Це повністю натуральне речовина, синтезируемое з амінокислот гліцину, метіоніну і аргініну (компоненти білка). Добовий витрата у звичайних умовах становить близько 2 грам. У процесі підвищення фізичного навантаження організм потребує більшої кількості креатину, насамперед, для своєчасного відновлення запасів АТФ.

Основні ефекти від прийому креатину

  • Збільшення силових показників. Головним джерелом енергії, що забезпечує будь-яку фізичну активність, є молекула АТФ. Жири, білки і вуглеводи спершу конвертуються в АТФ, і лише потім використовуються для забезпечення енергетичних процесів. При вивільненні АТФ втрачає фосфатну групу і перетворюється в АДФ. Оборотність реакції можлива завдяки креатин-фосфату. Таким чином, прийом креатину підвищує анаеробну витривалість і дозволяє довше витримувати высокоинтенсивную фізичне навантаження.
  • Поліпшення рельєфності м'язів. По мірі абсорбції в м'язові клітини моногідрат зв'язується з водою. Насичена м'яз виглядає більш накачаної, стає повною, купуючи округлу форму.
  • Приріст м'язової маси. Креатин сприяє гіпертрофії м'язів. За місячний курс новачок може набрати до 5 кілограм сухої м'язової тканини.
  • Посилення секреції тестостерону і соматотропіну. Рівень ендогенних анаболічних гормонів значною мірою впливає на здатність організму перетворюватися у відповідь на фізичні навантаження.
  • Посилення секреції інсуліноподібний фактор росту.
  • Блокування впливу молочної кислоти. Креатин є буферною системою, а тому відсуває настання втоми (супроводжується болем і печіння в м'язах) при анаеробних навантаженнях.
Читайте також  Жироспалювач Mythermo від Myprotein. Історія використання

Прискорюється відновлення між недовгими інтенсивними вправами.

Креатин – воістину універсальний засіб. Крім суто спортивного впливу, речовина володіє і рядом медичних ефектів, таких як зниження рівня шкідливого холестерину, антивоспалительный ефект, захист центральної нервової системи. Креатин абсолютно безпечний, і при передозуванні легко виводиться з сечею. Такий спортпит не має обмежень за віком та статтю (але все ж краще починати прийом з завершення статевого дозрівання).

Амінокислоти

Амінокислоти – компоненти білка. Це поживні речовини, з яких складається вся м'язова структура людини. Протеїн є поліпептидом, або розгалужених амінокислот. В принципі, і комплексний протеїн, амінокислоти – корисний елемент живлення у раціоні будь-якого атлета. Але все ж, що краще вибрати?

Відмінності в прийманні амінокислот і протеїну

Час дії. Оскільки амінокислоти є більш дрібними, кінцевими елементарними частинками, організм не витрачає часу на їх розщеплення. Амінокислоти надходять у кров швидше, найбільш ефективний час прийому через 15-20 хвилин після закінчення тренування, під час так званого анаболічного вікна.

Вибірковість. Використовуючи амінокислоти, ви можете підібрати елементи, яких потребуєте більше всього (наприклад, використовувати BCAA або навіть якусь окрему амінокислоту). З протеїном такі «фокуси» не пройдуть.

Ефекти від прийому амінокислот і протеїну одні і ті ж, різниця тільки в часі їх прояву і ступеня вираженості:

  • Стимуляція м'язової гіпертрофії.
  • Збільшення силових показників.
  • Пригнічення катаболічних процесів (руйнування м'язів), прискорення відновлення.
  • Спалювання жирових відкладень.

Приготуйте протеїнові коктейлі для росту м'язів в домашніх умовах: рецепти

Полівітамінні комплекси

Багато спортсменів недооцінюють значення вітамінів і мінералів, віддаючи перевагу більш «розкручені» маркетингові продукти. Насправді ж, ніщо не зможе замінити організму цих елементів, задіяних у багатьох фізіологічних процесів. Як і при виборі спортивного харчування починаючому спортсмену потрібно звернути увагу на деякі моменти і при виборі полівітамінного комплексу. Слід оцінити його склад і дозування, оскільки при надмірному споживанні деяких вітамінів може порушитися обмін речовин.

Читайте також  ТОП 10 кращих протеїнів

Прийом додаткового спортивного харчування необхідний навіть початківцям заняття в домашніх умовах. Особливо враховуючи те, що сьогодні більшість продуктів проходять хімічну і термічну обробку, після чого повністю або частково втрачають корисні властивості. Щоб не помилитися з вибором, необхідно проаналізувати тренувальну програму, виявити слабкі місця організму і зони максимального навантаження, «підкріплюючи» їх за допомогою спортпита.