Відновлення після тренування – процес важливий, оскільки фізичні показники організму приходять в норму, а його здатності до адаптації підвищуються. Від того, як пройде відновлення, залежить і результат тренування, а саме здоровий ріст м'язів.

Щоб допомогти організму, часто приймають спортивне харчування для відновлення м'язів. Важливо розуміти, як відбувається процес, щоб не отримати в результаті фазу плато або ефект перетренованості – про засади відновлення організму ми докладно розповіли в окремій статті.

Етапи

Існує чотири фази відновлення після тренувань:

 

 1. Швидка: триває півгодини відразу після тренування і полягає в спробах налагодити процес саморегуляції за рахунок поповнення витрачених елементів.
 2. Повільна: організм починає боротися з ушкодженнями клітин – для цього наводиться в норму водно-електролітний баланс, відбувається синтез білка, амінокислот і ферментів.
 3. Суперкомпенсація: ця стадія настає на 2-3 день після тренування і триває 5 діб – збільшуються працездатність і фізичні параметри прокачуваній групі м'язів.
 4. Відстрочена: настає у разі, якщо під час третього етапу не було проведене повторне тренування – фізичні показники падають до рівня початку.

Добавки для прискорення відновлення

Людина в силах допомогти організму швидше відновитися – зазвичай до таких заходів відносять масаж, рясне пиття, лазні, сон і спеціальні добавки, які можна пити в різні періоди після тренування.

Добавки для прискорення відновлення після тренування

Спортивне харчування для відновлення після тренування

Спортивне харчування – свого роду «чарівна таблетка» в бодібілдингу та інших видах спорту. При правильному прийомі можна домогтися підвищення витривалості, результативності тренувань і прискорення відновлення. За останній ефект відповідають:

 1. ВСАА – комплекс амінокислот, прийом якого після тренування запобігає розпад м'язової тканини, покращує секрецію анаболічних гормонів. Приймають цей вид спортивного харчування для відновлення до або відразу після тренування.Спортивне харчування для відновлення після тренування
 2. Креатин – підвищує кількість фосфоркреатина, що призводить до збільшення запасу АТФ – це і є перший етап відновлення. Особливо ефективний для відновлення м'язів при високоінтенсивних інтервальних навантажень, оскільки відбувається збільшення потужності при тренуваннях. Приймають відразу після тренування з великою кількістю води.
 3. Глютамін – найчисленніша амінокислота в організмі, 60% якої міститься в м'язах. В ході інтенсивних навантажень глютамін швидко витрачається, виникає дефіцит. При додатковому прийомі добавки утворюється гормон зростання, що позитивно впливає і на анаболічний процес, і на відновлення м'язів. Приймають цей спортпит для відновлення після тренування або перед сном.
Читайте також  Глюкозамін у спорті: для чого потрібен і як його приймати

Варто зазначити, що з метою відновлення м'язів спортпит під час тренування не приймається: або до, або після – в залежності від добавки.

Фармакологічні препарати

Випускаються і фармакологічні препарати для швидкого відновлення м'язів – у них складний склад. Найчастіше їх беруть професійні спортсмени.

 1. Аэробітин (Aerobitin), США, – самий популярний препарат для відновлення після тренування. У складі: цитрулін, комплекс токоферолів, аргінін, біотин, фолієва, аскорбінова і альфа-ліпоєвої кислоти. Як видно зі складу – це потужний комплекс антиоксидантів, які борються з окисленням організму і вільними радикалами, який крім цього володіє потужним биосинтетическим ефектом. Курс триває 2 місяці: по 2-4 таблетки 2-3 рази в день. Не містить допінгових домішок.Секретатог-1 препарат для відновення
 2. Секретатог-1, США, – ще один препарат для швидкого відновлення м'язів, має запатентовану формулу, спрямовану на вироблення гормонів росту. Крім цього володіє иммунопротекторным дією. Застосовується збірними США, показує високу ефективність. У складі: борошно білої квасолі, полімери глюкози, глюкозамино-кислотно-глюкозний комплекс, амінокислотна суміш і субстанція передньої частки гіпофіза.
 3. Антілактат, Україна, – ефективний відновник для зменшення болю після тренувань. Ефект досягається за рахунок збільшеного споживання кисню тканинами, що призводить до виведення молочної кислоти. Препарат заснований на похідному від янтарної і яблучної кислот. Приймають по 0,5 г 4 рази на добу.

Вітаміни і мікроелементи для відновлення

Правильним рішенням для хорошого відновлення м'язів буде здорове різноманітне харчування. Але після старанних тренувань засвоюваність окремих речовин падає, тому необхідний додатковий прийом:

 1. Вітамін А. Всі знають про його користь для очей і зору, але про сприяння синтезу білка багато хто забуває. Синтез білка призводить до зростання м'язів. Крім цього, вітамін А впливає на тестостерон – відомий анаболічний гормон.Вітамін А для відновлення
 2. Вітамін Д. Популярний через користь для кісток, але небагато знають про позитивний ефект для м'язів. За принципом дії схожий з вітаміном А.
 3. Вітамін С. Крім антиоксидантної дії здатний зменшувати біль після тренувань, навіть відкладену. Діє на клітинному рівні, запобігаючи окислення глутатіону.
 4. Вітаміни групи В (особливо В6, В9, В12). Беруть участь у білковому обміні, утворенні еритроцитів і клітин імунної системи, необхідних для м'язового відновлення.
 5. Цинк. Компонент білків і ферментів, необхідних для росту тканин і їх відновлення. При його недоліку зростання м'язів неможливий, оскільки цинк впливає на синтез анаболічних гормонів.
Читайте також  Рейтинг кращих аптечних вітамінів для бодібілдингу

Відновлення м'язів – процес, який, можливо, навіть важливіше самого тренування. На щастя, людина може вплинути на нього за допомогою нескладних дій і популярних добавок – так відновлення пройде максимально швидко, ефективно і без болю.