Спортивне харчування – спеціальні харчові продукти, необхідні для людей, які регулярно займаються спортом або ведуть здоровий спосіб життя. Серед них популярні препарати, що підвищують витривалість організму – вони спрямовані на поліпшення спортивних досягнень, підтримання здоров'я, нормалізацію клітинного метаболізму і підвищення якості та тривалості життя в цілому.

Найчастіше препарати для підвищення витривалості приймають при тривалих тренуваннях з рівномірним навантаженням: біг по 50 і більше кілометрів в тиждень, часті заняття на велосипеді або плавання. Однак вони знадобляться не лише атлетам і плавцям – бажаючі наростити м'язову масу теж отримають з них толк, так як завдяки спортпиту час тренування збільшиться.

Навіщо приймати

Препарати для витривалості підтримують здоров'я при виснажливих навантаженнях, збільшують працездатність та надають позитивний ефект на серцево-судинну і нервову системи, виводячи організм із стресового стану.

Видів препаратів для витривалості багато, а відмінності полягають у діючих речовинах.

Креатин

Завдяки прийому креатину скорочується період відновлення м'язів під час повторюваних інтервальних навантажень і збільшується потужність, а енергія витрачається економніше. Це призводить до високої продуктивності протягом більшого часу – саме з цієї причини креатин часто включають в спортивне харчування для бігунів.

Таке вплив можливо із-за того, що креатин збільшує запас фосфоркреатина і прискорює виробництво АТФ.

Аденозинтрифосфорна кислота або АТФ – універсальне джерело енергії для всіх біохімічних процесів, що протікають в живих системах, речовина, що має велике значення для обміну речовин в організмах.

Приймати креатин слід по 2-4 грами в день, запиваючи великою кількістю води, оскільки препарат абсорбує рідина. Недостатнє пиття може призвести до спазмів, здуття або травм сполучної тканини, яка чутливо реагує на відсутність вологи.

Кофеїн

Цей препарат викликає швидке пробудження і сильний прилив енергії, а також віддаляє наступ втоми. Ефект досягається за рахунок того, що кофеїн блокує активність і обмежує накопичення аденозину, що викликає сонливість. Крім цього кофеїн відрізняється стимулюючим ефектом до фізичної і розумової праці.

Читайте також  Амінокислоти BCAA — що це? Для чого потрібні БЦА і як їх приймати?

Для досягнення максимального ефекту кофеїн приймають за годину до тренування по 3-6 г на 1 кг ваги.

Бета-аланін

Бета-аланін – амінокислота, речовина, що перешкоджає окисленню клітин організму. Тривалий прийом цієї добавки підвищує рівень карнозину, який теж захищає м'язи від окислення, що вважається одним з факторів м'язового виснаження.

Крім цього регулярне вживання бета-аланіну прискорює відновлення після травм і зменшує біль у м'язах після тренувань. Завдяки цим властивостям b-аланін часто включають в спортхарчування саме для відновлення. При силових навантаженнях рекомендується застосовувати препарат у комплексі з креатином для підвищення фізичної працездатності.

Рекомендоване застосування: 400-800 мг кожні 8 годин.

Фосфат натрію

Фосфат натрію ефективний при навантаженнях на витривалість: він прискорює червоні кров'яні клітини, завдяки чому кисень швидше доходить до працюючих м'язів. Це підвищує витривалість, збільшує продуктивність дихання і підстьобує спортивні тренування.

Вживають це речовина по 1 граму в добу протягом тижня перед змаганнями або виснажливими тренуваннями.

BCAA

ВСАА – це лейцин, ізолейцин і валін – три найбільш важливі для метаболізму амінокислоти. Вони знижують кількість триптофану, що віддаляє наступ втоми. Крім того, ці добавки для витривалості запобігають руйнування м'язів і сприяють їх відновленню.

Приймають по 3-6 грам перед тренуванням.

Глютамін

Глютамин – найбільш поширена амінокислота в організмі. При виснажливих навантаженнях її рівень в крові і м'язах падає дуже швидко, що призводить до втрати м'язової маси незалежно від кількості тренувань. Також людина ризикує захворіти, оскільки знижується імунний захист організму – прийом глютамина на тривалих тренуваннях підтримає імунітет і підвищить витривалість.

Максимальна дозування глютаміна – 10 грам в день, більше організм просто не засвоїть.

Таурин

Під час фізичних вправ м'язи споживають кисень в посиленому режимі, що сприяє руйнуванню ДНК. Таурин захищає ДНК – це підвищує витривалість і дозволяє довше займатися з максимальним навантаженням.

Читайте також  Які бувають протеїни і чим вони відрізняються один від одного

Крім цього таурин сприятливо впливає на м'язи скелета, запобігає травми суглобів і нормалізує струм крові – це сильно допомагає під час занять.

Режим прийому цієї добавки для спортсменів: не менше 3 грам в день перед тренуванням.

Гуарана

Гуарана – чагарник, що росте біля берегів Амазонки і містить велику кількість кофеїну. З цієї причини гуарана виробляє аналогічні з кофеїном ефекти: стрибок енергії, збільшення працездатності.

Препарати для підвищення витривалості і сили на основі гуарани зазвичай продаються в упаковках по 25 мл У кожній порції по 200 мг кофеїну.

Калій

Калій – незамінний мікроелемент при тренуваннях. Він відповідає за правильну роботу м'язів і запаси глікогену у печінці, які витрачаються під час тренувань. Саме цей елемент несе відповідальність за фізичну витривалість організму. Недолік калію виражається в спазмах і судомах м'язів.

Добова потреба в калії – 2-5 грам, передозування небезпечне для серця.

Магній

Магній бере участь у виробництві енергії і синтез протеїну, за рахунок яких підвищуються продуктивність тренувань і силові показники. Після навантажень мікроелемент забезпечує розслаблення м'язових волокон.

Рекомендована денна доза – 200-400 мг.

Протипоказання

Перед тим як вирішувати, що пити для енергії перед тренуванням, варто проконсультуватися з лікарем. Також не завадить здати аналізи на мікро - і макроелементи в крові – тільки після цього фахівець підбере необхідні вам засоби для витривалості і сили. Незважаючи на нешкідливість більшості речовин, ряд обмежень на харчування для атлетів все ж є:

  • діабет;
  • хронічні захворювання серцево-судинної або травної системи;
  • індивідуальна непереносимість;
  • підлітковий вік;
  • вагітність або лактація.