Носіння окулярів з плюсовими діоптріями, читання на відстані, розмита видимість об’єктів, які знаходяться близько — це ознаки далекозорості. То відстань, на якому людина бачить об’єкти чітко, опреьделяется стадією патології. В основному далекозорість буває дитяча і вікова. Один з методів терапії — це вправи для очей при далекозорості. Розглянемо, що вони собою представляють і як діють.

Зміст

Трохи про патології

В нормальному стані ока зображення фокусується на сітківці, а ось при далекозорості або гіперметропії — за нею. Тому об’єкти, які знаходяться близько, здаються розмитими, а дальні — чіткими. Цей ефект з’являється через спрямованості світлових променів. Від далеких об’єктів на очі дивиться вони потрапляють паралельними потоками, які при фокусуванні переломлюються правильно. Близькі ж об’єкти відображають розбіжні потоки світла, через що очі людини з далекозорістю бачать нечітко.

Причини далекозорості можуть бути наступними:

 • По поздовжній осі очне яблуко коротше нормальної величини.
 • Система ока має незграбними контурами фокусування, або ж в елементах є зміщення, що провокує порушення в функціонуванні.

При поєднанні цих причин захворювання набуває ускладнену форму, і може лікуватися тільки хірургічним шляхом.

Гімнастика для очей при далекозорості

Вправи при далекозорості можуть принести користь лише з рекомендації офтальмолога і при початковій далекозорості. Не на всіх стадіях вони можуть бути ефективні. Складні форми лікуються хірургічним втручанням, а гімнастика на первинній стадії далекозорості допомагає уповільнити розвиток патології.

Вправи також можуть бути показано для профілактики захворювання в ранньому віці і при втомі органів зору. При початкової або середньої ступені далекозорості вони можуть допомогти повернути якість видимості.

Вправи для відновлення зору при далекозорості забезпечують наступні результати:

 • покращення кровообігу в шийному відділі;
 • стабілізація кровопостачання очних м’язів;
 • поліпшення стану і роботи очних м’язів;
 • підтримка нормальної роботи кришталика.

Конкретна гімнастика підбирається з урахуванням ступеня проблеми та необхідного результату. Призначати їх повинен лікар.

Вправи для очей для профілактики далекозорості

Якщо виконувати вправи в профілактичних цілях, можна попередити далекозорість та інші, пов’язані з зором проблеми, зняти напругу з очей.

Для профілактики може виконуватися наступний нескладний комплекс. Важливо робити його саме у запропонованій послідовності. Можна повторювати такі вправи кожну годину:

 • Закрийте очі, але не надто жмурячи повіки, а розслаблено. Накрийте їх долонями, створивши повну темряву. Щільно притискати руки не треба. Затримайтеся в такому положенні на пару хвилин. Потім рухайте очима, але все ще їх не відкривайте. При цьому потрібно затримувати погляд в різних точках у кожній стороні на кілька секунд. Зробіть не менше десяти таких маніпуляцій.
 • Сфокусуйте погляд на кінчику носа і уявіть собі, що це олівець. Рухаючи головою, не відриваючи при цьому погляду, напишіть літерами своє ім’я в повітрі. Повторити необхідно не менше трьох разів.
 • Руки покладіть перед собою, розчепірте пальці і дивіться на просвіти між ними, на самі пальці не звертаючи увагу. Якщо ви робите все правильно, то видиме між пальцями буде сприйматися ясно, а от чіткість пальців буде розмитою. Через півхвилини сфокусуйте погляд вже на пальцях, ігноруючи просвіти. Повторити вправу не менше п’яти разів.

Цей комплекс при регулярному виконанні може знизити ризик виникнення далекозорості, якщо є схильність до неї.

Тренування зору при далекозорості

Наступні вправи показані при розвитку вікової далекозорості. Захворювання досить часто дає про себе знати після сорока років.

Виконуючи вправи кілька разів в день, можна підтримати консервативну терапію і посилити її ефективність.

Гімнастика для очей при вікової далекозорості виконується в такій послідовності:

 • Спочатку рухайте очима по черзі в чотири сторони. Зробіть 5-10 разів у кожному з напрямів.
 • На склі у вікні потрібно наклеїти мітку чорного кольору розміром сантиметр на сантиметр. Відійдіть від вікна на півтора метра. Сфокусуйтеся спочатку на мітці, потім — у вікно за неї, очі при цьому повинні бути розслаблені. Через 30 секунд знову сфокусуйтеся на мітці. Після кожного з повторів часто поморгайте, міцно мружачись і збиваючи фокус. Повторити не менше трьох разів.
 • Встаньте напроти настінних годин на відстані близько 1,5 метри від них. На кілька секунд фокусуйте і затримуйте погляд на відмітках в напрямку руху стрілки. Фіксуйте погляд у такій послідовності: 12, 3, 6, 9. Зробивши три кола, повторіть те ж саме в напрямку проти годинникової стрілки. Також необхідно зробити три кола.
 • Рухами очей імітуйте перед ними в’язь банта. Після міняйте фігури в наступній послідовності: бант, вісімка, п’ятикутна зірка, квадрат, трикутник. Поглядом потрібно рухатися плавно. Одного підходу з виконанням всього переліку фігур достатньо.

Метод Бейтса

Вправи для очей при далекозорості за методом доктора У. Bates спрямовані на усунення порушення фокусування зору, яке часто супроводжує просту і середню форму далекозорості. Гімнастика допомагає посилити ефективність медикаментозного лікування, знімає з очей сильне напруження.

 • Вам потрібна книга з дрібним шрифтом. Протягом 15 хвилин її потрібно читати без окулярів, намагаючись не напружуватися. Робити це можна повільно. Якщо спочатку буде важко, і очі будуть хворіти, можна одягати окуляри, але поступово потрібно намагатися не використовувати їх для читання.
 • У процесі читання книги з дрібним шрифтом потрібно іноді переводити погляд з рядка на міжрядковий простір. Робіть це декілька разів за одну сторінку.
 • У процесі читання книги відволікайтеся від неї і ходите по кімнаті або відкритого простору, дивлячись на наближені та віддалені від вас предмети.
 • Корисно при гіперметропії спостереження за птахами. У польоті вони постійно рухаються, і, спостерігаючи за ними, ми скорочуємо і розслабляємо м’язи очей в ритмі, необхідному для лікування. Закінчивши спостерігати, розслабте очі на якийсь час, можете полежати, закривши їх.

Вправи по системі Жданова

Професор Жданов розробив тренувальні системи для різних захворювань очей. В їх основу лягли традиційні уявлення щодо роботи органів зору. Гімнастика при далекозорості у дорослих спрямована на тренування окорухових м’язів. Перед виконанням тренування потрібно дотримуватися таких правил:

 • При наявності окулярів або лінз зніміть їх.
 • При патології сітківки особливо важливі акуратність і уважність.
 • Кожну вправу потрібно повторювати не менше трьох разів.

Детальніше про ефективні вправи для очей по Жданову

Тепер розглянемо самі вправи:

 • «Перший палець руки». Пальці однієї руки потрібно зібрати в кулак. Великий палець підняти вгору і простягнути руку вперед, зробити 2-3 моргання, подивитися вдалину, потім зосередити очей на пальці на 5 секунд. Поступово опускайте руку вниз. Кількість повторень — 5-10.
 • «Переміщення пальця». Стисніть у кулак пальці правої руки, вказівний палець висуньте вперед. Піднесіть Руку до обличчя, щоб вказівний палець знаходився на рівні очного яблука. Подивіться вдалину. Почніть швидкі рухи вказівним пальцем з одного боку в бік, намагаючись не зосереджувати на ньому увагу. Не мене висоту, відведіть руку вліво на 20 см, поверніться у вихідне положення і відведіть кулак на 20 см вправо. В процесі всього цього очима слідкуйте за вказівним пальцем. Повторювати вправу протягом двох хвилин.

Для поліпшення кровообігу при терапії далекозорості Жданов радить виконувати загальнозміцнюючий комплекс, який включає в себе запропоновані нижче вправи. Їх потрібно повторювати не менше п’яти разів і робити двічі в день.

 • Повороти голови в сторони.
 • Нахили голови вгору і вниз.
 • Нахил голови вправо, потім повернення у вихідне положення і нахил голови вліво.
 • Піднімання і опускання плечей.
 • Плечі потрібно відвести вперед, потім назад. Спину і груди при цьому потрібно по черзі округляти.
 • Встаньте прямо, ноги тримайте разом. Робіть повороти плеча вперед, щоб ноги при цьому не зміщувалися з вихідного положення.
 • Такої ж позиції виконуйте повороти плеча назад.
 • Початкове положення — стоячи. Руки візьміть в замок. Робіть скручування тіла вправо і назад. Затримайтеся в такому положенні на п’ять секунд, потім поверніться у вихідне. Виконуйте скручування вліво і назад.
 • Нахили в сторони.

Вправи при далекозорості у дітей

У дитячому віці висока ступінь гіперметропії зазвичай є результатом вроджених патологій, які усуваються оперативним шляхом. Тут також треба враховувати, що очі дитини і всі його структури активно розвиваються, і з часом далекозорість може зникнути зовсім або звестися до мінімуму. Регулярне тренування очей при дитячій далекозорості дає результати при низькій і середній ступеня вираженості захворювання. Гімнастика спрямована на тренування аккомодаційного апарату, вона стимулює його розвиток і покращує функціональність. Маленьким дітям може бути важко зосереджуватися на гімнастиці, тому для них краща інша форма.

Для дітей може використовуватися наступний комплекс вправ:

 • Робиться легкий масаж очних яблук малюка за допомогою кінчиків пальців. Повіки мають бути зімкнуті. Виконуйте його протягом п’яти секунд. Повторень всього п’ять, відпочинок між ними 30 секунд.
 • Укладіть малюка на спину горизонтально. Залучіть його увагу за допомогою улюбленої іграшки. Коли дитина сфокусує свій погляд на об’єкті, плавно наблизьте іграшку до його очам, рухаючи її «змійкою». Кількість повторень спочатку не більше двох, потім воно доводиться до п’яти. Дана гімнастика задіює війчастий м’яз і тренує механізм акомодації.
 • Це вправа підійде для малюків, які вже можуть ходити і виконувати нескладні завдання, у віці 2-5 років. Дитина має сфокусувати свою увагу на яскравому мячі. Потім кидайте іграшку вперед. Малюк повинен стежити за нею поглядом, потім знайти її і принести назад. Другий варіант — посадити дитину на підлогу і сісти навпроти нього на відстані 2-3 метрів. Потрібно перекочувати м’яч один до одного. Нехай дитина уважно спостерігає за його рухом. Така зарядка повинна проводитися протягом п’яти хвилин. Вона допомагає стимулювати зорову акомодацію.
 • Вправа підійде дитині, яка навчається повторювати рухи оточуючих. Залучіть його увагу простими гримасами, щоб він зафіксував погляд на вашому обличчі. Суть заняття в повторенні дій. По черзі потрібно замружувати і відкривати очі.
 • Це заняття може проводитися з вже мають читати дитиною. Візьміть яскраву книжку з великими літерами, відповідну віку малюка, і запропонуйте йому прочитати кілька рядків з комфортного для нього відстані. Після наблизьте до нього книгу на 15 см і попросіть зробити те ж саме. Займатися таким чином потрібно щодня по п’ять хвилин. Поступово наближайте книжку до стандартної відстані.

Дітям старше будуть цікаві спортивні ігри з воланчиком або м’ячем. Вони можуть бути корисні в комплексному лікуванні, надаючи вплив на акомодаційний механізм очі і зорову систему в цілому.

Вправи для очей при далекозорості у багатьох випадках можуть допомогти у відновленні зору. Але, як правило, вони дають результати у складі комплексної терапії. У будь-якому випадку важливо дотримуватися тих заходів, які призначив лікар.

Відео-вправи для очей при віковій далекозорості


Залишити відповідь