Як дізнатися, який відсоток жиру у вашому організмі? Калипер, розумні ваги та інші домашні методи вимірювання рівня підшкірного жиру. Таблиці для визначення середніх значень.

Що таке калипер?

Калипер — це домашній прилад, що дозволяє дізнатися відсоток жиру в тілі, що важливо в боротьбі з жиром внизу живота. Принцип його роботи полягає у вимірюванні жирової складки на животі і подальшим порівнянням одержаної цифри зі статистичною таблицею. Даний метод є одним з найпростіших (але при цьому досить точних) способів, що дозволяють визначити відсоток підшкірного жиру в організмі.

Незважаючи на уявну простоту методики вимірювання відсотка жиру з допомогою каліпера, даний спосіб є набагато більш точним, ніж обчислення рівня жирового прошарку за допомогою "розумних" електронних ваг. Хоча більшість з них точно розраховують індекс маси тіла, відсоток жиру в тілі вони визначають з великою похибкою — особливо бюджетні моделі.

Головним мінусом використання каліпера є те, що цей прилад не здатний враховувати внутрішній (вісцеральний) жир. Іншими словами, прилад буде складно використовувати людям, що страждають ожирінням. Однак в разі їх орієнтовну цифру відсотка жиру можна визначити і за порівняльним фотографій, які також наведені в нашому матеріалі.

Відсоток жиру в організмі

Визначення відсотка змісту жиру в організмі — єдиний точний спосіб оцінки ефективності будь-якої дієти для схуднення. На жаль, «звичайна» цифра ваги тіла в кілограмах здатна спотворювати реальну ситуацію, оскільки в період схуднення тіло схильне заміщати частину втраченого жиру на воду. Іншими словами, людина буде втрачати підшкірний жир, але вага буде зберігатися незмінним.

З точки зору обчислень, розрахувати відсоток жиру в тілі просто – для цього потрібно розділити наявну в тілі жирову масу на загальну вагу. Наприклад, якщо у вас 10 кг жиру при загальній вазі в 70 кг, то відсоток жиру складе 10/70 = 14.3%. Однак ключова складність полягає в тому, що необхідно точно знати, скільки саме у вас є жирових запасів.

Читайте також  Головні причини, чому зростає живіт у жінок до і після 30-40 років

Якщо ж ви хочете дізнатися приблизну цифру вмісту жиру у вашому організмі, то ви можете орієнтуватися по порівняльним фотографій (особливо для розуміння, 10% жиру в вашому тілі або 50%) або за статистичними нормами.

Відсоток жиру – норми для жінок

 • нижче 10% — виснаження,
 • 14-20% — атлетична статура,
 • 21-24% — хороша фізична форма,
 • 25-30% — середній рівень жиру,
 • 30-45% — наявність зайвої ваги,
 • більше 45% — ожиріння.

Відсоток жиру – норми для чоловіків

 • 6-13% — підтягнуте спортивну статуру і рельєфний прес,
 • 14-17% — хороша фізична форма з наявністю невеликої кількості жиру в проблемних місцях,
 • 18-25% — середній рівень фізичної форми,
 • 25-40% — наявність зайвої ваги,
 • більше 40% — ожиріння.

Як виміряти рівень жиру калипером?

Техніка проведення вимірів для визначення рівня жиру в організмі за допомогою каліпера проста:

 1. Встаньте, оскільки вимірювання краще проводити в положенні стоячи,
 2. Визначте точку в 10 см праворуч від пупка на висоті 3-4 см від краю виступає стегнової кістки,
 3. Акуратно защепіть шкіру і жир на цьому місці з допомогою пальців,
 4. Заміряйте товщину цього затиску з допомогою каліпера.
 5. Порівняйте результат виміру з прикладеною до калиперу інструкцією (або з таблицями, представленими нижче).

Результат вимірювання в міліметрах і ваш вік зіставляється з наведеною нижче таблицею — на перетині знаходиться цифра, що показує прогнозований відсоток вмісту жиру в вашому тілі. Таблиця також показує, що цей показник високої, середньої або низької зоні.

Таблиця для визначення рівня жиру в жінок

Таблиця для визначення рівня жиру у чоловіків

Електронні методи вимірювання

На відміну від механічного вимірювання калипером, дія електронних систем аналізу складу тіла та визначення відсотка жиру в організмі заснований на пропущенні через тканини вкрай слабких і безпечних електричних струмів, надалі аналізується швидкість проходження і відсотка втрат сигналу. Жирова тканина затримує сигнал, тоді як вода і м'язи проводять його майже цілком.

Читайте також  Тренуємо плечі: комплекс для дельтоподібних м'язів

По суті, такий метод не визначає відсоток жиру саме в вашому тілі, а лише порівнюють показники з занесеними в пам'ять пристрою середніми цифрами і показують приблизний результат. Підсумкова похибка залежить як від кількості електродів-вимірників, так і від температури організму, наявності їжі в шлунку і цілого ряду сторонніх чинників.

"Розумні" ваги

Підлогові ваги з функцією аналізу складу тіла (так звані "розумні" електронні ваги) є одним з менш точних методів вимірювання жиру в організмі. Відправляючи слабкий струм через одну ногу, ваги чекають його на інший і визначають відсоток втрат. На жаль, підсумкові втрати сигналу можуть бути викликані безліччю причин, а зовсім не реальним складом тіла. Скільки-небудь реальну цифру можуть показувати виключно моделі верхнього цінового сегмента.

Цікаво й те, що багато "розумні" ваги записують в пам'ять результати останнього зважування — провівши повторне вимірювання через кілька хвилин, вони лише видають стару цифру. Оскільки значення відсотка жиру не змінюється, людина помилково вважає, що ваги визначили її точно.

Найбільш точні електронні ваги

Як ми згадували вище, більшість електронних ваг для визначення рівня жиру в організмі показують неточну цифру — в деяких випадках результат може відрізнятися від реального в рази. Єдиним достовірним способом використання електронних ваг стане відстеження тренда — нехай цифра не сама точна, але роль буде грати її збільшення або зменшення з часом.

Наявність додаткових рукояток суттєво зменшує похибку і дозволяє визначити зміст жиру в тілі більше точно — однак коштують такі ваги набагато дорожче звичайних. Ціна професійних ваг марки Tanita може доходити до 200 тисяч рублів, а з моделі від цього бренду коштують не можуть коштувати дешевше 15-20 тисяч рублів.

Читайте також  Вчимося підтягуватися на турніку з нуля — проста методика для новачків

***

Для розрахунку відсотка вмісту жиру в організмі спершу необхідно визначити фізичну масу жирових запасів в тілі. Єдиним прямим методом визначення цієї цифри є зважування в спеціальній ванні (цей метод використовується в спорті), а всі інші методи є непрямими і можуть містити істотну похибка у вимірюваннях.