Доброго дня, шановні друзі! Сьогодні ми розповімо вам, яку користь здатна принести лікувальна гімнастика для хребта в домашніх умовах. Важливо розуміти, що болі, зміна постави, дискомфорт, скутість рухів – все це ознаки проблем зі спиною, які можуть привести до серйозних патологій.

Якщо своєчасно помітити відхилення від норми і зайнятися оздоровчою гімнастикою для спини і суглобів, можна запобігти небезпечні захворювання і гарантувати легкий терапевтичний ефект. Існує багато методик і напрямків ЛФК. Підібрати підходящу гімнастику так, щоб не нашкодити здоров’ю, треба разом з досвідченим фізіотерапевтом.

Проблеми і способи їх вирішення

Лікувальні вправи при болях в спині у дорослих і підлітків важливо виконувати регулярно. Тільки тоді вони доведуть свою ефективність. Грамотно підібраний комплекс матиме позитивний вплив на стан хребта, хрящів, м’язів, суглобів, зв’язок.

ЛФК допомагає виправити поставу при викривленні хребта, зміцнити м’язовий корсет, прискорити обмінні процеси, відновити пошкоджені ділянки кісткової і хрящової тканин, усунути больовий синдром. Гімнастика використовується як профілактичний захід, а також в лікувальному комплексі. Фізкультура прискорює реабілітаційний період після операцій і травм.

Щоб гімнастика принесла очікуваний ефект, необхідно займатися, дотримуючись кілька простих правил і рекомендацій:

 • рухатися треба повільно і плавно, без ривків і посмикувань;
 • руху не повинні супроводжуватися больовим синдромом або дискомфортом;
 • виконувати зарядку заборонено в період загострення стану;
 • починати і закінчувати тренінг треба розтяжкою;
 • займаючись, заборонено вживати знеболювальні засоби.

ЛФК-допомога при різних захворюваннях

Лікувальна гімнастика незамінна при поширеному остеохондрозі або спондилезе хребта. В основі зарядки лежать природні рухи. Пропонуємо вам кілька простих вправ, призначених для терапії:

 • Шийного відділу. Необхідно стати рівно, долоні покласти на талію, ноги розвести на ширину плечей. Плавно схиляємо голову вліво, фіксуємо положення на 10 секунд. Потім повторюємо рух, але вже в праву сторону. Повторюємо 15 раз.

 • Грудного відділу. Початкове положення таке ж, як в попередній вправі, тільки руки розташовуються вільно вздовж корпусу тіла. Необхідно повільно округлити спину, тягнутися підборіддям до живота, плечі звести попереду максимально близько. Фіксуємо позицію на 10 секунд, потім плавно розгинається, при цьому лопатки зводимо разом, а голову закидаємо назад-вгору. Належить виконати 10 повторень.

 • Попереково-крижового відділу. При дискомфорті в цій частині спини допоможуть нахили. Необхідно стати прямо, руки поставити на талію. Нахиляємо корпус вперед до моменту, поки спина не буде паралельна підлозі. Потім повертаємося в початкове положення і відхиляємося максимально назад. Кількість разів обмежена 10-15 повторами.

 • Більш складна програма – це тренування з палицею.

Часто фізіотерапевти призначають лікувальну гімнастику при міжхребцевої або секвеструвати грижі поперекового відділу. Такий комплекс буде орієнтований на зняття напруги в ушкодженому відділі спини і розтяжку. Ефективні вправи при даній патології представлені нижче:

 • Вихідна позиція – лежачи на животі. Необхідно витягнути руки вперед, а ноги відвести назад. Одночасно відриваємо кінцівки від статі, створюючи своєрідну «човник», фіксуємо положення на кілька секунд, і розслабляємося. Повторюємо 10 раз.

 • Лежимо на гімнастичному килимку обличчям вниз. Руки складені, лоб впирається в тильну сторону долонь. Ноги треба, не відриваючи від підлоги, максимально широко розвести в сторони, потім – звести. Виконуємо 10 разів.
 • Лягаємо на бік. Одночасно піднімаємо вгору руку і ногу, потім опускаємо їх назад. Робимо 10 разів, міняємо сторону і повторюємо вправу.
 • Стаємо на карачки. Необхідно округлити спину, піднявши її вгору. Потім прогнути хребет максимально вниз. Робимо по 10 разів у кожному напрямку.

Різні методики і їх особливості

При сколіозі, кіфоз, протрузії і інших патологіях хребта або всього опорно-рухового апарату можна не просто виконувати окремі вправи і елементи лікувальної зарядки, а освоїти одну з популярних і перевірених терапевтичних методик. На практиці доведена ефективність лікувальної гімнастики:

 • Бубновського. Методика доктора Бубновського має три важливі складові – правильне харчування, дихання і водні процедури, які гарантують безболісне виконання вправ. Комплекс вправ побудований на поступове нарощування складності, а також на рівномірному розподілі навантаження на хребет.

 • Дикуля. Цей напрямок визнано одним з найефективніших в світі. Методика широко поширена за межами країни. Її використовують для дітей і дорослих. Комплекс, що складається з фізіотерапії, лікувальної гімнастики, голковколювання, мануальної терапії і корекції питного режиму, допомагає відновити рухливість навіть при перенесеному компрессионном переломі хребта.

 • Брегга. Комплекс Поля Брегга складається з 5 вправ. Головна особливість методу – послідовність і регулярність тренувань. Вправлятися треба щодня.

 • Пілюйко. Методика доктора Пілюйко орієнтована на відновлення хребта людей з хребетної грижею. Вона являє собою комплекс заходів, що включають вправи, прийом протизапальних медикаментів, рефлексотерапію і фізіотерапію.

 • Цигун. Вона була розроблена в Стародавньому Китаї. В її основу закладено правильне дихання і елементи бойових мистецтв. Цигун здатний допомогти при ішіасі, травмах хребта, порушення роботи опорно-рухового апарату.

Будь-який напрямок має свої протипоказання. Щоб не нашкодити своєму організму і не погіршити ситуацію, перед освоєнням методик слід відвідати лікаря і проконсультуватися про можливі наслідки і обмеженнях. Ніколи не займайтеся самолікуванням!

Відео-урок від Яни Жигалової:

Відео-урок від Сергія Бубновського:

Відео-урок від Олега Газманова:

Дякую за увагу, шановні читачі! Сподіваємося, наша стаття допоможе вам в освоєнні вправ для хребта в домашніх умовах. Якщо інформація була корисна для вас, поділіться посиланням на статтю з друзями на своїх сторінках в соц. мережах. Заздалегідь дякую. Гарного самопочуття вам, і до нових зустрічей!

Залишити відповідь