Насіння Чіа – лідер за вмістом корисних нутрієнтів. Однак чи знали ви, що його зерна легко пророщувати будинку – причому швидше, ніж пагони сої? Пророщені насіння Чіа вживаються в їжу, служачи джерелом хлорофілу та інших корисних нутрієнтів.

У свою чергу, рослина Чіа, родинне шалфею і м’яті, красиво цвіте і не вимагає особливого догляду – при висадці у відкритий грунт плодоносить вже через рік. У домашніх умовах його можна вирощувати в квітковому горщику. Нижче ви знайдете покрокову інструкцію.

// Як цвіте рослина Чіа?

Рослина Чіа (salvia hispanica або іспанська шавлія) – це однорічна квітуча трава, що досягає у висоту до 1 метра. Родинними рослинами є м’ята, базилік, розмарин і лікарський шавлія. При правильному вирощуванні Чіа цвіте в середині літа, білими і синіми квітками.

У свою чергу, насіння Чіа – це зерна рослини, використовувані в їжу. Вони корисні за рахунок високого вмісту клітковини (30% складу), рослинних Омега-3 жирів (до 20-25%), кальцію і ряду мінералів. Сушені листя рослини Чіа, як і шавлія, можна використовувати для заварки чаю.

Подібно соєвим паросткам, насіння Чіа можна пророщувати в домашніх умовах. У цьому випадку молоді пагони з’являються на 3-4 день, а через тиждень вони можуть використовуватися в їжу. Крім цього, їх можна пересадити в землю – і виплекати повноцінне рослина.

// Рослина Чіа:

 • однорічний квітка
 • досягає 1-1.5 в висоту
 • цвіте в липні

Як проростити Чіа в домашніх умовах?

Проростити насіння Чіа в домашніх умовах досить просто. Спершу зерна промивають, потім викладають тонким шаром на дні ємності і щодня додають воду. Також проростити Чіа можна в друшляку або інший металевої посуді з отворами (як на фото вище).

Паростки рослини з’являються на 2-3 день після приміщення зерен в воду. Відзначимо, що для пророщування необхідні органічні насіння Чіа, що не піддавалися впливу температури і консервантів. В їжу пророщені Чіа вживаються при досягненні висоти 4-5 см.

// Пророщені насіння Чіа – користь:

 • джерело хлорофілу
 • містять вітаміни і мінерали
 • містять клітковину і омега-3

Як виростити квітку Чіа?

Якщо ви хочете виростити повноцінне рослина Чіа в домашніх умовах, то попереднє проростання насіння не потрібно – їх можна відразу помістити в землю. Оскільки Чіа спочатку зростає в горах, рослина не вимогливо до якості землі, проте любить світло і сонячні промені.

Спершу зерна засіваються в невеликі контейнери з землею, потім, після проростання паростків – в квітковий горщик. Для вирощування рослини Чіа рекомендується використовувати горщик з дренажними отворами, оскільки в іншому випадку його коріння починають підгнивати.

// Посадка і догляд:

 • помірна вологість грунту
 • любить тепло і сонячне світло
 • підгодівля вноситься обережно

Історія рослини Чіа

Чіа. Уже говорилося про форму її листя, її насінні і різні речі, які додають до неї, щоб зробити корисною. Вона дає урожай щороку. Насіння у цій незрілої трави мелені, і добувають сік, вичавлюючи. Сік Чіа подібний маслу лляного насіння. Вона смачна, приємна.

Загальна історія справ Нової Іспанії, 1547-77

Рослина Чіа вирощувалося в великих кількостях цивілізацією Ацтеків. До завоювання іспанськими колонізаторами Чіа нарівні з кукурудзою, бобами, спіруліна, киноа і амарантом, була одним з ключових продуктів в повсякденному раціоні ацтеків і корінних народів Мексики.

Насінням Чіа платили податки, також зерна були головною частиною релігійних церемоній – їх приносили в жертву ацтекських богів. Столиця імперії щорічно отримувала від завойованих народів до 15 000 тонн цих зерен. Мішечок з насінням Чіа мав з собою кожен воїн, який відправляється в похід.

Після іспанської колонізації вирощувати Чіа було заборонено і рослина вважалося втраченим. Лише в 1980-х роках його виявили у віддалених районах Парагваю, а на початку 1990-х посіви були відновлені в Аргентині. Сьогодні рослина Чіа вирощують у багатьох країнах світу – в тому числі, як квітка.

Користь Чіа в народній медицині

Ацтеки вважали, що вживання відвару з перемелених зерен рослини Чіа здатне виліковувати захворювання дихальних шляхів – починаючи від застраленого кашлю, закінчуючи серйозними легеневими хворобами, що супроводжуються відкашлюванням кров’ю.

***

Рослина Чіа – красиву квітку з ароматними листям, що вимагає мінімального догляду. Для пророщування насіння Чіа досить лише кількох днів, а вже через тиждень паростки Чіа можна вживати в їжу. Повноцінне рослина може вирости приблизно за рік.

2 коментарі
  • Олександра Співак
   says:

   Вячеслав, дякуємо за коментар. Зерна чіа можна придбати в багатьох магазинах здорової їжі, супермаркетах вашого міста, аптеках або онлайн-магазинах з продуктами для здорового харчування. Вони зазвичай доступні в розділі з здоровою їжею, де продаються різноманітні суперфуди, органічні продукти або зернові.

Залишити відповідь