Для того, щоб навчитися керувати своїми харчовими звичками, в першу чергу потрібно навчитися розпізнавати емоційний голод, коли ми просто «заїдає» ситуацію, пов’язану з будь-якими негативними емоціями (наприклад, гнівом, образою, нудьгою, самотністю).

«Заїдаючи» стрес, ми намагаємося зняти психологічну бурю порцією смачної їжі.

Якщо після стресу рука тягнеться до їжі, спробуйте зробити паузу (наприклад, зупиніть на короткий період часу будь-які дії). Згадайте емоцію, яка змусила потягнутися до їжі, і якими діями, крім їжі, її можна викликати. В цьому випадку краще мати заздалегідь продуманий список «радостей», не пов’язаних з прийомами їжі, серед яких може бути як перегляд улюбленого журналу, так і різні техніки розслаблення тіла.

Емоційний стрес тісно пов’язаний з напругою тіла: коли м’язи розслаблені, психіка не буде напружена.

Саме тому хорошим засобом в боротьбі з заїданням стресу є йога і м’які техніки розтяжки.

Заняття розтяжки допомагають зняти безпосереднє напруга в м’язах тіла, тоді як практики йоги вчать усвідомленого розслабленню, коли розум напрацьовує навик відволікання від емоційно заряджених думок і вміння відновлювати спокійне або нейтральний стан.

Найпростішим способом тренування розуму в йозі є спостереження за диханням і концентрацією уваги на різних частинах тіла як під час самого заняття, так і в заключній частині – в позі розслаблення «Шавасана».

Все просто: ми не можемо занурюватися в безперервний цикл думок, якщо наша увага концентрується на, наприклад, великому пальці ноги. Теж відбувається в «Шавасана», коли ми послідовно розслаблюємо м’язи всього тіла. Крім цього, при глибокої практиці «Шавасана» м’язи перестають використовуватися, що відключає сенсорні нерви, які передають сигнали від м’язів до мозку, і моторні нерви, які передають імпульси від мозку до м’язів. Такі хвилини розслаблення мають набагато більший ефект відновлення нервової системи, ніж кілька годин сну.

Дієвим способом уникнути заїдання стресу можуть бути дихальні техніки з подовженим циклом дихання, коли тривалість видиху більше тривалості вдиху. Це допомагає зменшити збудливість симпатичної нервової системи, яка відповідає за стрес, і активувати дію парасимпатичної нервової системи, включаючи режим розслаблення.

Таким чином, один з найдієвіших способів подолання звички заїдання стресу – розслаблення розуму. І незалежно від того, який саме спосіб розслаблення ми вибираємо, головним залишається усвідомлення того, що ми робимо. Це допомагає нам вчитися керувати своїм харчовим вибором і звичками, формуючи усвідомлений підхід до себе і харчуванню.

Залишити відповідь