Бодібілдингом називають процес максимального розвитку м’язових груп спортсменом і побудова певних пропорцій тіла шляхом комбінації силових тренувань, відпочинку та певної системи харчування.

З кожним роком бодібілдинг набуває все більшого поширення. Але з чого все починалося? Розповімо про основні віхи розвитку цього напрямку спорту.

Що таке бодібілдинг?

Бодібілдинг – (від англ. Bodybuilding – телостроительство) – процес трансформації тіла, переважно за рахунок гіпертрофії м’язів і зменшення жирових відкладень.

Як вид спорту бодібілдинг має свої змагання, під час яких учасники демонструють суддям своє статури, за яке ті, в свою чергу, призначають певну кількість балів.

Головна ідея бодібілдингу полягає в тому, що кожна людина завдяки роботі над собою може побудувати тіло, про який мріє.

Витоки бодібілдингу лежать у важкій атлетиці, проте на відміну від цього виду спорту культуристу байдуже, яку вагу він піднімає. Але має значення, як робоча вага позначається на зовнішньому вигляді і пропорціях тіла, наскільки йому вдалося пропрацювати великі і дрібні м’язи, наскільки вони рельєфні і об’ємні, яке в тілі співвідношення жирової і м’язової тканини.

Для досягнення значних результатів у бодібілдингу одних тренувань мало, спортсмен особливу увагу повинен приділяти своєму режиму: він повинен висипатися (нічний сон не менше 8 годин), підтримуватися певного раціону харчування, приймати харчові добавки, давати своїм м’язам достатньо часу для відновлення.

У сучасному бодібілдингу гостро стоїть проблема допінгу. Багато спортсменів, як професіонали, так і любителі, заради швидких і вражаючих результатів ризикують своїм здоров’ям і починають прийом стероїдних препаратів.

Однак не варто плутати анаболіки з харчовими добавками, які в своєму складі мають життєво важливі поживні речовини, які потрібні кожному спортсмену для того, щоб організм міг справлятися з великими навантаженнями і результативно відновлюватися.

З історії бодібілдингу

Три ключових віхи визначили розвиток даного виду спорту в минулому і нинішньому столітті. 

Початок – Юджин Сендоу

Першою людиною, який став розробляти серйозні тренувальні програми, став Юджин Сендоу, його називають “Батьком сучасного бодібілдингу”. Сама почесна нагорода для професійного бодібілдера – статуетка переможця конкурсу «Містер Олімпія» – зображує саме першопрохідника сучасного професійного бодібілдингу.

Юджин Сендоу, виходець з Німеччини, починав свою кар’єру з демонстрації публіці силових трюків. Однак з часом він усвідомив, що важливий не тільки вага, який він може підняти, але і краса його тіла.

Він розвинув гармонійну потужну мускулатуру і побудував свою програму виступів на тому, що імітував пози античних скульпторів, демонструю свої м’язи. Це шоу Юджин возив по всій Європі та Америці.

В Англії він створив мережу атлетичних клубів, видавав спеціалізований журнал, випускав навчальні посібники, публікував свої програми тренувань, в 1901 році провів перший турнір з бодібілдингу. Він навіть був призначений персональним тренером англійського короля Георга V.

Помер Юджин Сендоу в 1920 р за офіційною версією в результаті інсульту.

Новий рівень – Брати Уайдери

На той момент, коли в гру увійшли брати Уайдери, бодібілдинг не стояв на місці, він вже досяг певного рівня: з’являлися навчальні посібники, видавалися спеціалізовані журнали, відкривалися тренажерні зали, проводилися конкурси.

Однак брати змогли підняти бодібілдинг на новий рівень. Саме з їх ім’ям пов’язано створення в 1946 році Міжнародної федерації бодібілдингу (IFBB) і початок проведення найпрестижнішого серед професійних бодібілдерів конкурсу «Містер Олімпія».

Саме завдяки братам Уайдер з Австрії в Америку приїхав Арнольд Шварценеггер, легенда бодібілдингу, який сім разів ставав «Містером Олімпія».

Історію Джо Вейдера, мабуть ключової фігури в популяризації сучасного бодібілдингу, комерційно розвиненою індустрії з мільйонами поклонніоков, можна подивитися в наступному відео.

Сучасність – Світ професіоналів

За неофіційними даними на сьогоднішній день в світі близько 300 професійних бодібілдерів (щоб отримати карту професіонала, потрібно здобути перемогу в конкурсі міжнародного значення).

Кожен професіонал закріплений за будь-якої федерацією, яка виплачує йому грошові кошти за те, що він тренується і виступає на змаганнях.

У конкурсі «Містер Олімпія» можуть брати участь лише професіонали-члени IFBB. Крім того, члени цієї організації не мають права брати участь в змаганнях, організованих іншими асоціаціями.

Міжнародна федерація бодібілдингу проводить змагання серед професіоналів в різних категоріях:

  • Містер Олімпія (чоловічий бодібілдинг),
  • Міс Олімпія (жіночий бодібілдинг),
  • Фітнес Олімпія (жіночий фітнес) і
  • Бодіфітнес Олімпія (жіночий бодіфітнес),

В яких беруть участь переможці проміжних змагань у відповідних категоріях.

Арнольд Шварценеггер щорічно проводить конкурси:

  • Арнольд Класик (бодібілдинг чоловіки),
  • Міс Інтернешнл (бодібілдинг жінки),
  • Фігура Інтернешнл і
  • Міс Фітнес Інтернешнл.

Також користуються популярністю змагання «Містер Олімпія для ветеранів» (для бодібілдерів старше 40 років) і «Ніч чемпіонів».

«Містер Олімпія»

Перший щорічний міжнародний конкурс серед професійних бодібілдерів “Містер Олімпія» пройшов в 1965 році в Нью-Йорку. Першим переможцем в історії цих змагань став Ларрі Скотт (отримав титул Містера Олімпія і вдруге в 1966 році).

Арнольд Шварценеггер завоював 7 статуеток Олімпії з 1970 по 1980, його рекорд побив Хейні, «Чорний король бодібілдингу», який став 8-кратним чемпіоном «Містера Олімпії».

Також слід зазначити ще двох «олімпійців»: Доріан Ятс – «Британський бегемот» став володарем 6 титулів Олімпії (1992-1997).

На зміну йому прийшов Роні Коулмен, який на сьогоднішній день вісім разів ставав переможцем цього міжнародного конкурсу, але перевершити досягнення Хейни вже здається недосяжним. У 2018 році новим чемпіоном став Шон Роден.

Переможці конкурсу і кількість їх перемог за всю історію:

8 Лі Хейні 1984-1991
8 Ронні Коулмен 1998-2005
7 Арнольд Шварцнегер 1970-1975, 1980
7 Філ Хіт 2011-2017
6 Доріан Єйтс 1992-1997
4 Джей Катлер 2006-2007, 2009-2010
3 Серхіо Оліва 1967-1969
3 Френк Зейн 1977-1979
2 Ларрі Скотт 1965-1966
2 Франко Коломбо 1976, 1 981
1 Кріс Дікерсон +1982
1 Самір Баннут 1983
1 Декстер Джексон 2008
1 Шон Роден 2018

І боротьба за головний приз в бодібілдингу з кожним роком тільки посилюється. 

Матеріали по темі:

  • Азбука бодібілдингу та культуризму – правила правильного бодібілдингу
  • Бодібілдинг програми тренувань для всіх рівнів

жіночий бодібілдинг

Жіночий бодібілдинг як самостійна дисципліна почав розвиватися ще на початку ХХ століття. У 1965 році проводиться перший конкурс «Міс Всесвіт», а в 1980 – «Міс Олімпія».

Перший рекорд за кількістю перемог в конкурсі «Міс Олімпія» поставила 6-разова володарка статуетки Корі Еверсон. Її змогла обігнати лише Ленда Мюррей, яка 8 разів піднімалася на вершину «Олімпу» (останній раз у 2003 році).

Тенденції 21 століття відзначають зниження інтересу до жіночого бодібілдингу, тому рухається вниз і грошова підтримка спонсорів. В останні роки стрімко зростає популярність змагань з фітнесу.

Ці зміни навіть підштовхнули чотирикратну «Міс Олімпія» Кім Чижевські скинути м’язову масу і переключитися на змагання з фітнесу.

Розвиток бодібілдингу в СРСР і Україні

Оскільки бодібілдинг має американське коріння, то, звичайно, в Радянському Союзі цей вид спорту вважався пережитком буржуазного ладу, яким справжній чоловік займатися не повинен.

Зараз Україна займає своє почесне місце в цьому напрямку, у нас є Національна федерація бодібілдингу, яка з успіхом займається організацією і проведенням різноманітних міжнародних змагань, а також має право представляти країну на міжнародних аренах. В Україні діють регіональні федерації, наприклад, в Дніпрі, де найближчим часом буде проведено Чемпіонат Дніпропетровської області з бодібілдингу, фітнесу, фітнес бікіні і Менсі фізик ФББУ (IFBB). 

 Але ще якихось 50 років тому в нашій країні культуризм, бодібілдинг був не те щоб під забороною, але напрямок цей не вітався. Наші спортсмени могли лише уривками дізнаватися про такі грандіозні змаганнях, як «Містер Олімпія», а брати участь в них було і поготів неможливо. Але в 1972 році була створена комісія атлетичної гімнастики, нашого аналога бодібілдингу. Почали створюватися клуби, секції, проводиться змагання. Це, на жаль, призвело до негативних наслідків, а сам атлетизм, бодібілдинг називали буржуазним спортом. Однак, рух вже не можна було зупинити. Україна стала флагманом цього руху, і коли в 1988 році був проведений перший чемпіонат СРСР з культуризму, званому тоді атлетизм, то саме збірна України стала переможцем на ньому. 

Федерація бодібілдингу України була заснована в 1992 році, згодом прийнята в міжнародну федерацію. Сьогодні ця структура об’єднує безліч регіональних відділень, десятки спортсменів, які з успіхом виступають не тільки всередині країни, але і на світовій арені. І нехай інтерес до бодібілдингу трохи вщух, але все одно цей спорт залишається дуже потрібним і популярним. 

Залишити відповідь