Ключові моменти, чому читання книг дітям важливе:

 • Читання та розповіді з дітьми та дітьми сприяє розвитку мозку та уяви, розвиває мову та емоції та зміцнює стосунки.
 • Іноді можна читати, а іноді ви можете подивитися книжки з малюнками, заспівати пісні або розповісти історії зі своєї культури.
 • Немовлята та маленькі діти часто насолоджуються книгами, піснями та історіями з гарною римою, ритмом та повторенням.
 • Будь-який час – вдалий час для книги чи історії! Спробуйте поділитися щонайменше однією книгою чи історією.

Чому читання важливо для немовлят та маленьких дітей

Обмін історіями, щоденні розмови та співи багато в чому допомагають розвитку вашої дитини . Якщо у вас немає книги або ви не можете скласти історію на місці, не хвилюйтеся – поповнити свою бібліотеку  можна тут.

Читання та обмін історіями може:

 • допомогти дитині пізнати звуки, слова та мову та сформувати навички ранньої грамотності
 • навчитися цінувати книги та історії
 • розвивати уяву вашої дитини та стимулювати допитливість
 • допомогти розвинути мозок вашої дитини, здатність зосереджуватись, концентрацію, соціальні навички та навички спілкування
 • допомогти дитині дізнатися різницю між “справжнім” і “вигаданим”
 • допомогти вашій дитині зрозуміти нові або лякаючі події та сильні емоції, які з ними виникають
 • допомогти дитині пізнати світ, власну культуру та інші культури.

Ділитися історіями з дитиною не означає, що вам доведеться читати все з книги.

Просто переглядаючи книги разом із дитиною та розмовляючи про них , ви можете стати чудовим казкарем і гарною моделлю використання мови та книг. Ваша дитина навчиться, спостерігаючи, як ви правильно тримаєте книгу, і бачачи, як ви рухаєтесь по книзі, м’яко гортаючи сторінки.

Читання історій з дітьми приносить користь і дорослим. Спеціальний час, який ви проводите разом, читаючи,  сприяє зв’язкам та допомагає побудувати ваші стосунки з дитиною.

Ви можете почати читати дитині вголос як завгодно рано – чим раніше, тим краще. Вашій дитині сподобається, коли її тримають на руках, дитина почне слухати ваш голос, чути риму та ритм та розглядати іллюстрації.

Розповіді та пісні

Читання – не єдиний спосіб допомогти у розвитку мови та грамотності вашої дитини.

Розповідати історії, співати пісні та вимовляти рими – це також чудові заняття для навичок ранньої грамотності – і ваша дитина одночасно, ймовірно, буде дуже весело. Іноді ваша дитина може отримати більше задоволення від цього, ніж читання.

Ви та ваша дитина можете хотіти вигадувати власні історії чи ділитися сімейними історіями. Ваша дитина вивчить слова та розвине мовні навички з пісень, історій та бесід, якими ви ділитесь разом.

Читання дитині іншими мовами

Ви можете читати, співати та розповідати історії з дитиною будь-якою мовою, якою вам зручно говорити .

Використання мови, яка вам комфортна, допомагає вам легше спілкуватися. Це також допомагає зробити читання, спів та розповіді історій більш цікавими для вас та вашої дитини. Ваша дитина все одно дізнається, що слова складаються з різних букв, складів та звуків, і що слова зазвичай посилаються на картинки на сторінці.

Не хвилюйтеся, якщо іноземна мова не є рідною мовою вашої дитини. Двомовність насправді допомагає вашій дитині вивчати українську мову, коли вона починає ігрову групу, садок чи школу.

Інший варіант – прочитати книгу вголос українською мовою або послухати аудіокнигу, а потім поговорити з дитиною про цю історію будь-якою мовою, яка почувається найбільш комфортно.

Якщо вам подобається, ви можете поговорити про картинки в книзі, замість того, щоб читати слова. Чи могли б ви та ваша дитина разом скласти історію? Робіть те, що можете, і наскільки вам зручно.

Коли читати, співати та розповідати історії з дитиною

Перед сном, ванною, горщиком, у поїзді, автобусі, машині, парку, в дитячій колясці, на дитячому ліжечку, коли ви знаходитесь у приймальні лікаря загальної практики … будь-який час вдалий час для історії! Ви можете зробити книги частиною свого повсякденного життя – візьміть їх із собою, щоб ділитися ними та насолоджуватися скрізь.

Знання, коли зупинитися, може бути настільки ж важливим, як і пошук часу, щоб поділитися історією. Зверніть увагу на реакцію вашої дитини на історію і зупиніться, якщо ваша дитина цього разу не отримує задоволення від неї. Ви завжди можете спробувати книгу, пісню чи історію в інший раз.

Є багато інших способів, як ви та ваша дитина можете ділитися буквами, словами та малюнками. Наприклад, ви можете подивитися:

 • пакунки вдома чи в супермаркеті, особливо харчова упаковка
 • одяг – що там написано на футболці? Який це колір?
 • листи та нотатки – що вони говорять? Хто їх прислав?
 • вивіски чи плакати в магазинах, автобусах та поїздах – вказуйте на знаки, які мають ті самі літери, що й ім’я вашої дитини
 • меню – старшим дітям може бути цікаво переглядати меню та розробляти, що вони хочуть їсти.

Поради щодо читання книжок з немовлятами та маленькими дітьми

 • Складіть розпорядок дня і намагайтеся ділитися щонайменше однією книгою щодня. Стілець для читання, де вам обом комфортно, може стати частиною вашого режиму читання.
 • Вимкніть телевізор або радіо, увімкніть телефон без звуку та знайдіть тихе місце для читання, щоб ваша дитина могла почути ваш голос.
 • Під час читання тримайте дитину близько або на колінах, щоб дитина бачила ваше обличчя та книгу.
 • Випробуйте смішні звуки та звуки – грайте та отримуйте задоволення!
 • Залучайте свою дитину, заохочуючи розмову про картинки та повторюючи знайомі слова та фрази.
 • Нехай ваш малюк вибирає книги, коли вони досягли достатнього віку, щоб почати запитувати – і будьте готові читати улюблені книги вашого малюка знову і знову!

Якщо у вас є старші діти, вони можуть ділитися книгами з вашими молодшими дітьми, або ви можете читати всі разом. По черзі, задавати запитання та слухати відповіді – це всі важливі навички, які допоможуть дітям, коли вони почнуть вчитися читати.

Просто читати по кілька хвилин за раз – це добре – не завжди потрібно закінчувати книгу. У міру зростання діти зазвичай можуть довше слухати.

Які книжки читати з дитиною

Як правило, маленькі діти часто насолоджуються книгами, піснями та історіями, які мають  хорошу риму, ритм та повторення . Насправді, один із способів навчання дітей – це повторення та римування.

Вибирайте книги, які підходять для вашої дитини і відповідають мінливим інтересам дитини.

Ви також можете варіювати книги та друковані матеріали, які ви читаєте . Книжки з картинками, електронні книги, журнали, інструкції з експлуатації, телевізійні путівники та листи можуть бути цікавими та цікавими для вашої дитини.

Якщо ви хочете спробувати нові книги чи журнали без особливих витрат, ви можете домовитись про обмін книгами з друзями або з іншими батьками у вашій батьківській групі чи центрі дошкільного дитинства.

Користуючись місцевою бібліотекою

Бібліотеки мають що запропонувати. Знайомство з місцевою бібліотекою може бути частиною вивчення книг та їхньої любові.

Чудові дитячі книги ви можете позичити безкоштовно у своїй місцевій бібліотеці. Це означає, що у вас вдома може бути багато книг, якими ваша дитина може ознайомитись – і це не буде коштувати вам ні копійки.

Вести свою дитину до бібліотеки та дозволити їй вибирати власні книги може бути веселою пригодою. Ви можете поговорити і спланувати свою поїздку до бібліотеки зі своєю дитиною, а також захоплюватися разом. Ви можете запитати у вашої дитини, наприклад:

 • Скільки книжок ви оберете?
 • Скільки книг ви можете знайти улюбленого автора?
 • Ви візьмете книги, в яких є тварини?
 • У вас є улюблена книга, яку ви хотіли б знову взяти ?
 • Скільки днів пройде, перш ніж ми знову підемо до бібліотеки?
Залишити відповідь