У дівчини бажання сексу не обмежується одними інстинктами. Воно грунтується на складній взаємодії багатьох сторін життя – стану здоров’я, емоційного благополуччя, способу життя, досвіду і поточних відносин. Проблеми в одній з цих областей можуть вплинути на лібідо. Психолог Саша Правило і секс-коуч Марія Дарманського розповіли, чому пропадає бажання і як його повернути.

У цій статті є аудіоверсія. Якщо вам зручніше слухати, включайте подкаст.

Чому немає бажання

Тільки чверть всіх жінок відчувають оргазм під час кожного статевого акту. У кожній другій оргазм трапляється час від часу, а у кожної п’ятої – вкрай рідко. Приблизно 5% жінок ніколи в своєму житті не відчували оргазм.

Сексуальні бажання жінок природним чином змінюються з роками. Максимуми і мінімуми зазвичай збігаються з початком або кінцем відносин або з серйозними змінами в житті, наприклад, хворобами, вагітністю і менопаузою. Знижувати статевий потяг можуть деякі ліки.

Сексуальне бажання, на відміну від вродженої статевої конституції (сексуального темпераменту) – це непостійна величина, воно залежить від загального контексту життя і тому часто «вередує», це абсолютно нормально.

Марія Дарманського

Якщо вас не дуже цікавить секс, але ви не відчуваєте проблем з цього приводу, нічого страшного. У кожної людини свій рівень лібідо і статевої конституції. 

Є і чоловіки, і жінки, яким досить сексу раз на місяць. Таким людям варто прийняти себе і не вибирати партнера з підвищеною тягою до сексу. 

Саша Правило

Але якщо ваше статевий потяг знизилося і це вас турбує, варто розібратися . Лібідо падає з абсолютно різних причин. Розділимо їх на три частини – проблеми зі здоров’ям, психологічні проблеми і проблеми у відносинах.

Проблеми зі здоров’ям

Іноді бажання пропадає після пари келихів вина. Таким чином тіло сигналізує про те, що йому важко переносити алкоголь. Те ж саме стосується куріння, через якого сповільнюється і знижується приплив крові до органів.

Гормональні зміни під час вагітності, відразу після народження малюка і під час годування грудьми можуть знизити сексуальне бажання. Додайте до цього втому і недосипання через відхід за дитиною, зміни в тілі після пологів, і секс стане мало не останнім, чого буде хотіти жінка.

Тяга до сексу може знизитися через проблеми зі здоров’ям. Наприклад, артрит , діабет , високий кров’яний тиск і неврологічні хвороби можуть вплинути на статевий потяг. Деякі ліки, особливо антидепресанти, також знижують лібідо. Будь-яке бажання здатна відбити біль під час сексу з-за хвороб органів малого таза. Такі питання потрібно вирішувати з фахівцями.

Впливати на бажання зайнятися сексом можуть проблеми з соматичним здоров’ям. Сюди можна віднести безліч хвороб і травм від черепно-мозкових ушкоджень до вагинизма. У цю ж категорію можна додати вагітність, недавні пологи або менопаузу, а також прийом медикаментів, де в списку побічних ефектів значиться зниження лібідо.

Марія Дарманського

Рішення

Зверніться до фахівця.

– Якщо бажання впало на тлі прийому ліків, проконсультуйтеся з лікарем, який їх призначив. 

– Якщо не хочеться сексу після пологів і це не пов’язано з втомою, зверніться до гінеколога.

– Якщо останнім часом ви швидко втомлюєтеся без причини, не можете виспатися незалежно від тривалості сну, часто потієте, а ваша вага різко знизився або збільшився, відвідайте ендокринолога.

Не забувайте про профілактику. Мінімум один раз на рік відвідуйте гінеколога, у якого можна здати аналізи на мікрофлору піхви і різні інфекції. Не забувайте здавати аналіз крові, який включає в себе біохімічний аналіз, а також перевірку на глюкозу, холестерин і гормони щитовидної залози. Для розшифровки результатів зверніться до терапевта.

При роботі над поверненням сексуального бажання в першу чергу варто відсіяти саме факт фізичного нездоров’я, звернувшись до одного або декількох медичних фахівців. До речі, більшість людей, зіткнувшись з розладами в сексі, грішать на «поломки» в тілі – гормональний дисбаланс, гінекологічні захворювання та інше. Так, згасання бажання може бути пов’язане з усім перерахованим вище, але набагато частіше сферою сексуального завідує психологія, а не фізіологія.

Марія Дарманського

Психологічні проблеми

Тривоги, депресії, стреси, низька самооцінка, неприйняття свого тіла відбивають будь-яке бажання сексу. Негативний досвід – фізичне або сексуальне насильство, колишні відносини – також знижує тягу до занять любов’ю.

Бажання нас залишає в моменти сильного стресу: наприклад, при переїзді в інше місто або в момент здачі відповідального проекту по роботі. Вплинути на це може і якась разова ситуація, і накопичена від безлічі невеликих епізодів втому. З 99% -й гарантією сексуальне бажання знизиться у тих, хто мало відпочиває і катастрофічно не висипається. До цієї ж категорії віднесемо все, що пов’язано з негативним ставленням до сексу або власного тіла. 

Марія Дарманського

Рішення

Статевий потяг можна повернути, розібравшись з проблемами, через які воно пішло. Спробуйте зрозуміти, що саме вас мучить, і спробуйте вирішити цю проблему. Розберіться з роботою або фінансами, відпустіть все, що може вас обтяжувати, і навчитеся менш емоційно реагувати на щоденні дрібні неприємності.

Турбуватися треба починати, якщо лібідо знижено шість і більше місяців. З подібними запитами можна звернутися до секс-коуча, психолога або сексолога. У складних випадках показана психотерапія.

Марія Дарманського

Кому-то знадобиться пройти кілька сесій з психологом або сексологом, кому-то розірвати застарілі себе відносини або занадто важку роботу, а комусь достатньо відпочити і виспатися.

Якщо не знаєте, з чого почати, але поки боїтеся йти до фахівця, вивчіть теорію. Подивіться лекції або прочитайте книги про жіночу сексуальність і фізіології.

Спробуйте трохи змінити спосіб життя. Наприклад, займіться спортом. Регулярні тренування підвищать витривалість, підтягнутий тіло, піднімуть настрій і самооцінку. Але навіть ідеальні параметри не гарантують гармонії в сексі.

60% жінок в Україні вважають себе красивими, порівняно з 13% в Росії. І найчастіше це невдоволення пов’язане з глибинним неприйняттям себе. Спробуйте познайомитися зі своїм тілом. Розгляньте себе в дзеркало, нанесіть крем на шкіру, зробіть масаж. Зверніть увагу, торкання до яких частин тіла вам найприємніше. Займіться йогою або тілесною терапією. Полюбіть своє тіло і зрозумійте, що ви гарніше, ніж думаєте.

Відсутність діалогу з собою – серйозна проблема. Це трапляється, коли дівчина не розуміє, що їй більше подобається, бо не вміє зосередитися на своїх відчуттях. Зазвичай жінка каже: «Він робить те, що мені не подобається». Добре, але давайте розберемося, а як вам подобається? Щоб відповісти на це питання, потрібно вивчати своє власне тіло, зрозуміти, що вам приємно, а що – ні. Потрібно більше перебувати в відчуттях, а не в голові. Вчитися відключати тривожність, яка створює зайву нервову напругу, і концентруватися на тілі.

Саша Правило

Проблеми в стосунках

Для багатьох жінок емоційна близькість – важлива прелюдія до сексуальної близькості. Якщо у відносинах виникли проблеми з довірою, недозволені конфлікти, непоєднувані потреби в сексі, то може зникнути і бажання.

Можливо, ви хочете спробувати щось нове, але боїтеся сказати про це партнеру, або навіть пробували спілкуватися на хвилюючу вас тему, але не отримали підтримки. Ви в цьому не самотні, тому що сексуальні проблеми – тема, про яку не прийнято говорити в сім’ях.

Хтось сприймає секс як подружній обов’язок, хтось – як спосіб дізнатися краще свого партнера, хтось – як вивчення свого тіла, а хтось – як прояв емоційної близькості і ще більшого зближення з партнером. І потрібно якомога раніше зрозуміти, чи збігаються ваші погляди.

Саша Правило

Причому найчастіше боязнь розкритися трапляється у пар, які давно разом і ставлять звичний комфорт вище реальних почуттів. Через це рано чи пізно виникає застій і відчуття, що партнер вас не розуміє.

Секс зникає поступово і непомітно – покупка житла, народження дитини та інші побутові проблеми відсувають інтимне життя на задній план. Якщо причина не пов’язана з банальної втомою або гормональними збоями, про які йшла мова вище, варто пошукати проблему в стосунках з собою або зі своїм партнером.

Рішення

Низьке статевий потяг може бути проблемою для вас і вашого партнера. Він може відчувати себе знехтуваним і незрозумілим, і часто це викликає додаткові конфлікти і сварки. Спробуйте поговорити про те, що падіння лібідо – це нормальна частина на будь-якому етапі відносин. Постарайтеся не зосереджуватися на темі сексу, замість цього приділіть увагу іншим аспектам своїх відносин.

Навіть якщо у ваших стосунках стало менше сексу, не забувайте про романтику. Сходіть з партнером на прогулянку в парку або поспіть з ранку трохи довше звичайного. Влаштуйте побачення в кіно або улюбленому ресторані. Найчастіше обіймайте свого партнера, говорите компліменти і цілуйте на прощання. Турбота про кохану людину допоможе йому не відчувати себе знехтуваним, а романтика може стати для вас найкращою прелюдією.

Втрата бажання може бути пов’язана з нездорової обстановкою в парі. Можливо, ваше бажання придушував побут і втому, а моральне насильство і тиск з боку партнера. 

На зникнення потягу впливає обстановка в парі. Тут можуть бути всі 50 відтінків дисгармонії: від абьюз до рядовий сексуальної нудьги у відносинах. Часто до втрати лібідо в парах зі стажем причетні накопичені образи, невиправдані очікування, що придушуються на догоду спільності еротичні бажання. З цією категорією запитів працюють перш за все сімейні психологи, сексологи, а якщо відносини в цілому щасливі, то цілком може допомогти і курс секс-коуча або навіть просто хороша книга по темі.

Марія Дарманського

У пар, які відкрито говорять на хвилюючі їх теми, сильніше емоційний зв’язок і більше бажання сексу. Вчіться розмовляти один з одним без сорому і замовчування, в тому числі і на сексуальну тематику. Бесіди про ваші бажання, вподобання і фантазіях не тільки дозволять краще пізнати один одного, але і допоможуть збудитися вам і вашому партнерові.

Намагайтеся якомога раніше розібратися в сексуальні переваги вашого нового партнера. Дізнайтеся, наскільки він відкритий, чи близька вам його позиція і як сильно вона збігається з вашою.

Проблема полягає в тому, що у нас не прийнято вести такі розмови на початку відносин. Тому не потрібно прямо питати «Що ти думаєш про фаллоіммітатор?» і чекати у відповідь «О, це кльово». Можна сказати: «Слухай, стільки секс-шопів навколо розвелося. А ти був там коли-небудь? » Це буде відсторонений розмову, але по ньому можна буде зрозуміти, що за людина перед вами: він може відсторонитися, назвати це маренням або сказати, що заходив, і це прикольно. Зрозуміло, що ця розмова варто заводити не на перших побаченнях, а коли ви розумієте, що все наближається до сексу.

Саша Правило

Додайте трохи гостроти до вашого сексуального життя. Спробуйте нову позу і нове місце для сексу. Попросіть вашого партнера приділяти більше часу прелюдії. Відкрийтеся для експериментів, секс-іграшки і фантазія можуть допомогти вам знову розпалити сексуальне бажання.

Спробуйте дзеркальний метод. Зробіть партнеру те, що б ви хотіли отримати від нього, і запитайте: «Тобі це подобається?» Починайте пробувати нове поступово і стежте за реакцією партнера. Згодом вам і йому стане простіше відкривати свої бажання і нові грані відносин.

Стимулюйте своє тіло. Досягти оргазм від одного вагінального проникнення може тільки 8% жінок. І це пов’язано не з вміннями партнера, а з будовою жіночого тіла. Щоб випробувати оргазм, не соромтеся пестити свої груди, клітор і інші ерогенні зони. Робіть це самостійно або рукою партнера.

Отримуйте задоволення, а не прагніть до результату. Зосередженість на оргазмі заважає насолоджуватися процесом. А у розслабленій жінки, яка довіряє партнеру, все тіло може стати ерогенною зоною.

Як не крути, і це підтвердять всі від піонерів сексології до сучасних авторок-феміністок: мастурбація – girls ‘best friend. Якщо мастурбувати не виходить або не подобається до відрази – можна звернутися до секс-коуча або психолога-сексолога, можливо, над вашою сексуальністю тяжіють секс-негативні психологічні установки. Можна підключити до процесу самопізнання ще й партнера, але не варто покладати на нього всю роботу. 

Марія Дарманського

Виділіть час для інтимної близькості. Якщо ваша проблема в щільному графіку, плануйте секс. Це може здатися нудним, але насправді таким чином ви ставите в пріоритет своє сексуальне життя. Якщо до вечора ви сильно втомлюєтеся і не можете збудитися, займайтеся сексом з ранку, поки є сили і енергія.

Це те, що може прописати сексолог або коуч парі, де секс витіснений рутиною, особливо, якщо обидва партнери зайняті люди або якщо є діти. Думка, що секс за розкладом черствий і нудний, – стереотип. Навіть якщо ми плануємо час на близькість, з нами залишається спонтанність наших відчуттів і емоцій від інтимного досвіду.

Марія Дарманського

Залишайтеся сексуальної для себе. Не втрачайте відчуття того, що ви привабливі для свого партнера або інших людей, які могли б стати вашими потенційними партнерами. Будьте собою і відчувайте себе впевнено в цій ролі.

У деяких відносинах у дівчини пропадає бажання, тому що вона може переплутати партнерську турботу з материнською. Материнська турбота – це контроль і домінування: «Ти куди пішов? Ти шапку надів? Ти поїв або НЕ поїв? » У той же час можна підійти, дати шапку в руки і мило запитати: «Ти будеш надягати її чи ні?» Для того щоб не стати для партнера матір’ю, потрібно залишатися жінкою для себе. 

Саша Правило

Не соромтеся – ні тіла, ні голосу, ні гнучкості, ні виразу обличчя під час оргазму. Партнер відчує ваше напруга і теж не буде відчувати себе впевнено. Думаючи про складочках на животі, прищів на попі, що не самому вдалому нижній білизні, зайве волосся на тілі або інших неприємних речах, ви залишаєте незадоволеними свої бажання.

Щоб навчитися відключати тривожні голоси в голові під час сексу, потрібно практикувати цю навичку в цілому по життю: насолоджуватися відчуттями, а не думками про те, якими відчуття повинні бути. Можна почати з малого: включити музику і дві хвилини вільно танцювати, не думаючи про те, як ви виглядаєте зі сторони. 

У нас немає «зайвих» думок. Якщо є якась тема, яка з’їдає все приємні відчуття під час сексу з партнером – це привід нарешті таки з нею розправитися поза сексу. Наприклад, з психологом, секс-коучем або в спортзалі. Важливо одне: під час сексу ви її точно не вирішите, тому паритися на цю тему зараз, коли ви лежите голяка і дивіться в очі коханцеві – просто безглуздо.

Марія Дарманського
Залишити відповідь