Набряки ніг – поширена проблема, яка може виникати при різних станах і захворюваннях, наприклад, при серцевій недостатності або артеріальної гіпертонії 1 . Що робити, якщо набрякають ноги, які причини цього стану і як визначити, що необхідна допомога лікаря?

Як виникають набряки?

Набряки з’являються при скупченні рідини в тканинах і міжтканинних просторах організму внаслідок порушення водно-електролітного балансу. Механізм їх розвитку може бути різним у залежності від того, яким захворюванням або станом викликана затримка рідини в організмі.Основні фактори, що запускають порушення балансу води та електролітів 2 :

 • Затримка натрію і води в організмі через порушення роботи нирок;
 • Підвищення венозного тиску в результаті порушення кровотоку в венах;
 • Зниження рівня білків в плазмі крові (зниження онкотичного тиску), наприклад, при дотриманні безбілкової дієти;
 • Підвищення проникності стінки судин (зокрема, капілярів);
 • Застій лімфи в організмі через пошкодження або закупорки лімфатичних судин;
 • Порушення регуляції водно-електролітного обміну.

Через затримку рідини з’являються набряклість нижніх кінцівок, відчуття тяжкості, відчуття напруги. При набряках ніг можуть виникнути складності при ходьбі, носінні взуття 3 .

Побутові причини набряків

Ноги можуть набрякати під впливом несприятливих факторів, не тільки пов’язаних із захворюваннями, а й, наприклад, при сидячому способі життя, тривалій вимушеній стоячому положенні, підвищеній масі тіла, носінні тісного взуття, що порушує циркуляцію крові і лімфи. У таких випадках набряки можуть не приносити істотного дискомфорту і проходити самостійно після усунення впливає чинника 4 .

Нормалізувати водно-електролітний баланс, полегшити стан і попередити появу набряків допомагають 5 :

Регулярна фізична активність

Контроль за масою тіла

Достатнє споживання рідини (1,5-2 л в день)

Використання компресійного трикотажу

Вправи з підйомом ніг вище рівня серця

Низькосольова або солі дієта (менше 5 г в день)

Якщо набряки виникають постійно і не проходять після відпочинку або усунення провокуючого фактора, вони можуть свідчити про наявність проблем зі здоров’ям 4 .

Порушення венозного відтоку як причина набряклості

Як правило, основні причини, за якими набрякають ноги, пов’язані із запальним процесом, порушенням венозного або лімфатичного відтоку 6 . Розглянемо найпоширеніші причини розвитку набряків нижніх кінцівок.

Хронічна венозна недостатність (далі – ХВН) – захворювання, при якому порушується відтік крові з вен. Їм страждають 35-60% працездатного населення, причому у жінок ХВН зустрічається в два рази частіше, ніж у чоловіків. Нерідко розвивається на тлі варикозного розширення вен – ураження поверхневих вен через слабкість стінки судин 7 .

Основні симптоми ХВН: капілярна сітка на шкірі нижніх кінцівок, візуально помітне розширення і звивистість вен, підвищена стомлюваність ніг, нічні судоми, набряклість ніг, особливо після робочого дня. Набряклість з’являється на гомілках і стопах, симетрично на обох кінцівках, а ступінь вираженості залежить від тяжкості захворювання 6 .

Тромбоз глибоких вен гомілок – небезпечна патологія, найчастіше виникає після пологів або операцій, при тривалому постільному режимі. Також може розвиватися при інфекційних захворюваннях, хворобах крові, пухлинах. При тромбозі глибоких вен набряк, як правило, асиметричний, помірно виражений, шкіра гаряча на дотик, а м’язи гомілки хворобливі 8 .

інші причини

Набряки ніг можуть розвиватися і при інших захворюваннях:

 1. Хронічна серцева недостатність (далі – ХСН).
  Набряки при хворобах серця симетричні, наростають поступово, посилюючись до вечора. Шкіра набуває синюватого відтінку, в важких випадках виникають тріщини, дерматит і навіть виразки 8 .
 2. Одним з факторів ризику розвитку ХСН є артеріальна гіпертензія – це ще одна причина, по якій може виникати набряклість ніг 1 .
 3. Захворювання нирок. При нирковій недостатності набряки з’являються на ногах, ступнях, обличчі, в області століття. Набряклість не знижується після відпочинку і не залежить від положення тіла 8 .
 4. Захворювання печінки , при яких відбувається зниження рівня білка альбуміну. У таких хворих можуть набрякати не тільки ступні і гомілки, а й інші частини тіла – руки, обличчя. Через скупчення рідини в черевній порожнині формується асцит (збільшення живота в об’ємі) 6 .
 5. При ураженні лімфатичних судин (порушення роботи клапанів, закупорці) виникають лімфатичні набряки ніг. На початку вони зазвичай односторонні, але потім набряклість з’являється і на другій нозі. Проте набряклість несиметрична: на одній нозі набряк виражений сильніше, ніж на інший 8 .

  Набряки при лімфостаз посилюються в спеку, при тривалому стоянні та, навпаки, зменшуються в положенні лежачи. При тривалому перебігу хвороби шкіра запалюється, з’являються трофічні виразки 8 .
 6. 6Прийом деяких лікарських препаратів , зокрема, засобів для лікуванняартеріальної гіпертензії з групи антагоністів кальцію. Зазвичай на тлі прийому антигіпертензивних препаратів набрякають щиколотки і гомілки 9 .

Набряки при вагітності

Нерідко набряки виникають у вагітних жінок, особливо в третьому триместрі вагітності. Помірно поширені набряки, невелика пастозність гомілок зустрічаються у 50-80% здорових майбутніх мам. Це відбувається через зниження рівня білка альбуміну в плазмі крові під час вагітності, підвищення проникності стінок капілярів. У другій половині вагітності черевні вени стискаються збільшується в розмірі маткою, що також може сприяти розвитку набряків 6 .

Іноді набряки на пізніх термінах вагітності можуть бути ознакою небезпечного стану – прееклампсії. У таких випадках набряклість розвивається стрімко і поєднується з різким збільшенням маси тіла і підвищенням артеріального тиску. Набряклими стають ноги, обличчя, руки. У важких випадках з’являються симптоми ураження різних органів і систем: порушення зору, біль
в животі, нудота, блювота і інші 10 .

Набряки, що виникають в третьому триместрі вагітності, в прееклампсію переходять у 20-24% жінок . Даний стан може загрожувати життю матері і плоду і вимагає невідкладної медичної допомоги.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Оскільки набряклість ніг може бути ознакою серйозних захворювань, іноді при їх появі важливо якомога швидше звернутися за медичною допомогою.
Ознаки, що вказують на можливий розвиток тромбоемболічних ускладнень або серцевого нападу 11 :

 • біль у грудях;
 • сильна задишка, труднощі при диханні;
 • непритомність, запаморочення;
 • кровохаркання.

Планова допомога лікаря потрібно, якщо невідомо, з яких причин виникає набряк, особливо якщо він з’являється раптово, а також при набряклості після травми, при появі болю 11 .

Залишити відповідь