Така патологія, як вальгусна деформація стопи, найчастіше проявляється у дітей, хоча може виникнути і у дорослих. Терапія, як правило, потрібна комплексна, вона включає в себе медикаменти, використання ортопедичної шини, а також спеціальні вправи для стопи при вальгусной деформації. Перед початком занять потрібна консультація фахівця, який допоможе підібрати правильні вправи і відповідну їх інтенсивність.

Зміст

 • Вальгусна деформація стопи: причини і лікування
 • Гімнастика при вальгусной деформації стопи
 • Гімнастика для стоп при вальгусной деформації: як виконувати
 • Вправи після операції
 • Інші види навантажень
 • Масаж і самомасаж
 • Вправи при вальгусної стопи на відео

Вальгусна деформація стопи: причини і лікування

Вальгусна деформація або, простою мовою, шишки на пальцях — одна з найбільш поширених патологій деформацій стопи.

Деформація виникає на великому пальці і є наслідком прогресування поперечного плоскостопості та зміщення головки першої плеснової кістки назовні. Великий палець зміщується до інших чотирьох. Патологія призводить до запалення суглобової сумки, провокує больові відчуття, призводить до порушення ходи. У жінок вона проявляється частіше, ніж у чоловіків, причиною чого може вважатися слабкість сполучної тканини.

Причиною часто є незручне і неправильно підібране взуття, високі підбори, вузький носок. Все це призводить до поперечної плоскостопості, яка дуже часто є передумовою до розвитку таких деформацій.

Якщо деформація стійка і виражена, може знадобитися оперативне лікування, а після реабілітація. При відсутності такої необхідності використовуються спеціальні вправи, медикаменти, масаж та інші призначені лікарем заходи.

Гімнастика при вальгусной деформації стопи

Перед тим як починати виконувати гімнастику стоп при вальгусної стопи, потрібно переконатися в тому, що діагноз правильний, і пройти ряд обстежень. З метою визначення даної патології потрібно консультація ортопеда і рентген. При відсутності показань до хірургічного втручання медикаменти та вправи будуть основними заходами терапії.

Вправи для вальгусної стопи спрямовані на вирішення таких завдань:

 • зміцнення м’язів і зв’язок кінцівки;
 • нормалізація ходи;
 • усунення набряклості;
 • купірування больового синдрому;
 • часткове або повне усунення «кісточки» на нозі.

Для посилення дії ЛФК фахівці радять на ніч накладати спеціальні шини, які будуть сприяти поверненню суглоба в нормальне положення. Також можна використовувати коректори.

Гімнастика для стоп при вальгусній деформації: як виконувати

Вправи при вальгусної деформації стопи у дітей дають кращі результати, так як кістки у них ще не сформовані до кінця. Дорослим потрібно займатися щодня і протягом тривалого періоду. Але спорту самого по собі недостатньо. Також потрібен масаж, ванни, носіння спеціального взуття.

Гімнастика виконується на босу ногу або в шкарпетках. Якщо мова йде про деформацію у дитини, то можна використовувати чешки, які закривають тільки пальці. Також фахівці наполягають на тому, що багато залежить від психологічного настрою. Дорослим корисна попередня медитація, дитині потрібно створити гарний настрій, і не змушувати її займатися силою, а піднести вправи, як гру.

Гімнастика для вальгусних стоп у дітей може включати в себе такі вправи, виконувані 1-2 рази в день:

 • В положенні лежачи на підлозі робиться вправу «велосипед». При виконанні тримайте нижні кінцівки паралельно підлозі.
 • У положенні сидячи на підлозі робіть упор на руку позаду і випрямляйте ноги. Виконуйте згинання в гомілкостопі.
 • Аналогічне положення. Максимально розводьте пальці в різні сторони.
 • Сядьте на підлогу, схрестіть ноги по-турецьки. Суть вправи в обережному підйомі ніг, при цьому, обидві стопи повинні бути опущені і поставлені на підлогу. При виконанні вправи вони повинні залишатися рівними. Міняйте черговість, щоб зверху виявлялася то одна, то друга нога.
 • Сядьте на стілець, випряміть ноги і утримуйте їх рівними. Близько стільця покладіть багато маленьких предметів і піднімайте їх допомогою пальців на ногах. Переносите піднятий предмет з одного місця на інше. Дана вправа допомагає зміцнити м’язи стоп і зменшити кісточки на пальцях.
 • Для усунення кісточок біля великого пальця плавно піднімайтеся на носки ніг. Обов’язково робіть це плавно, без поспіху — це допоможе досягти кращих результатів.
 • Допомагає також вивертання стопи всередину, плавне згинання і розгинання її тильної сторони.
 • Підготуйте теплу ванну для ніг, помістіть туди невеликі камінчики гальки і ходіть протягом 15 хвилин. Якщо гальки немає, можна використати горох, поки він повністю не розмокне.
 • Можна використовувати виготовлений самостійно килимок, для якого в якості начинки можна використовувати камінчики, крупу, пісок і так далі.
 • Корисним вважається лазіння по шведській стінці — цей нехитрий тренажер відмінно допомагає усунути вальгусную деформацію.
 • Спробуйте погладити однією ногою другу.
 • Ляжте на спину, ноги зігніть в колінах, п’яти тримайте разом, носки — нарізно. Тепер підніміть таз і ненадовго затримайтеся в такому положенні.

Вправи для вальгусних стоп у дітей рекомендується розбивати на декілька частин — це допоможе знизити навантаження на уражену область. Також фізичне навантаження рекомендується доповнити масажем.

Вправи після операції

Якщо була зроблена операція з видалення шишки, то гімнастика є важливим заходом у реабілітації, Вправи потрібно виконувати кожен день, це дасть можливість розробити великий палець і прискорити реабілітацію.

Протягом перших двох тижнів після операції виконувати вправи немає сенсу, займатися починають з третього тижня.

Починається гімнастка з рухів помірної інтенсивності. Візьміться за великий палець біля його основи. Обережно потягніть його до себе, поки не відчуєте опір і легкий дискомфорт. У такому положенні палець затримайте на десять секунд. Повторіть вправу три рази. Потім зробіть те ж саме в напрямку вниз. Проробіть це теж три рази.

Протягом четвертого тижня ця вправа виконується тричі на день.

На п’ятий і шостий тижні після операції робляться ті ж вправи, але повторюються більшу кількість разів. До кінця шостого тижня воно доводиться до шести. Інтенсивність виконання і амплітуда руху збільшується поступово.

З сьомого тижня починаються вправи, що дають навантаження на стопу вагу власного тіла. У положенні стоячи потрібно піднімати п’яти вгору, не відриваючи від підлоги пальців. Затримайтеся в такому положенні на десять секунд (або менше, якщо дуже важко). Потім спокійно опустіть п’яти.

Поліна після сьомого тижня ходьба в гору (як варіант, на біговій доріжці). Інша ефективна вправа — ходьба широким кроком, який допомагає розширити обсяг рухів суглобів стопи, що потребують розробки.

Ще одна вправа, яке рекомендується виконувати після сьомого тижня. Вона схожа з першою, але однією рукою потрібно фіксувати стопу, а інший витягати палець вперед спочатку, а потім тягнути його вгору і фіксувати в цьому положенні на десять секунд. Виконайте вправу три рази, потім повторіть його в напрямку вниз. Сама стопа при цьому повинна утримуватися прямо.

Вправи потрібно робити регулярно, це допоможе прискорити процес реабілітації і відновити рух в суглобах повністю.

Інші види навантажень

Як вже говорилося, вправи при вальгусній деформації стопи у дорослих можна доповнити спуском і підйомом по шведській стінці. Також при заняттях у приміщенні можна ходити по крупі, камінцях, гороху і так далі. Це відмінно впливає як при вальгусній деформації, так і при плоскостопості. Можна також насипати в ванну гальку і ходити з однієї сторони в іншу.

Заняття спортом повинні бути спрямовані на поліпшення кровообігу в області нижніх кінцівок та їх розробку. Корисна спортивна ходьба, але при цьому важливе зручне взуття, яка допоможе попередити пошкодження колінних суглобів. Вправи при вальгусі стоп у дітей слід проводити разом з батьками — це стане для дитини додатковим стимулом.

Гімнастика при вальгусній деформації стопи у дітей може бути доповнена використанням дитячих засобів пересування, такі як велосипед і біговел. Але вибирати їх потрібно відповідально, краще радитися з ортопедом. При запущеній стадії вальгусної деформації вони можуть бути протипоказані. Але багато що визначається індивідуальними особливостями захворювання.

Корисно використовувати біговел, оскільки він рівномірно навантажує обидві стопи. При застосуванні самоката батьки повинні стежити за тим, щоб навантаження припадало не на одну ногу, а обидві, і м’язи обох кінцівок розвивалися рівномірно. Занадто часто його використовувати не рекомендується. Біговел вважається кращим вибором, оскільки сприяє рівномірному розподілу навантаження. Але врахуйте, що стопа повинна повністю ставати на землю і слідкуйте за цим. Пересування на одних шкарпетках може поглибити патологію ще більше.

Багатьом дітям допомагає художня гімнастика при вальгусу стопи. Але рішення про те, чи варто займатися конкретно у вашому випадку, повинен приймати фахівець.

Масаж і самомасаж

Після вправ при вальгусної деформації стопи фахівці радять використовувати мануальну терапію. Ступні при терапії повинні звисати розслаблено, без опори. Під гомілковостопні суглоби підкладають валики. Масаж повинен включати в себе розминання, як стоп, так і спини. Він виконується у відповідності з наступною інструкцією, яка є актуальною як для дорослих, так і для дітей.

 • Виконується розминка спини від попереку до шиї уздовж хребта. При цьому самі хребці не зачіпаються. Після розминаються зони з боків до пахв. В кінці спина розтирається.
 • Спочатку інтенсивно, потім м’яко виконуються розтирання зони попереку (горизонтальні та вертикальні рухи).
 • Ударами пройдіться по сідницях, потім розімніть стегна і підколінні ямки. Можуть використовуватися розтирання, поплескування, натискання.
 • Далі проводяться погладжування від зони п’ят до підколінної ямки. Зовнішню сторону литок м’яко розминають подушечок пальців, внутрішню — інтенсивно, з сильними натисканнями кісточками. Для посилення кровотоку використовуються щипки.
 • Проводяться інтенсивні розтирання підошви, а потім вона розминається шляхом нахилів в сторони.
 • Зовнішня частина стегна масажується рухами вгору, потім масажують передню частину ступні.
 • Потім стопа розминається знову, і особлива увага приділяється подушечці великого пальця.

Мануальна терапія може проводитися вдома самостійно, але перші сеанси рекомендується пройти у фахівця. Він підкаже краще техніки з урахуванням ступеня розвитку деформації та індивідуальних особливостей організму. Врахуйте, що помилки в техніці можуть негативно вплинути на стан хворого.

Пропонуємо подивитися відео з вправами при вальгусній стопі  у дітей і у дорослих.

Вправи при вальгусної стопи на відеоЗалишити відповідь