Формули для розрахунку ідеальної ваги — як визначити нормальний і зайва вага? Яку вагу має бути у чоловіка при зрості 180 см? Приклади розрахунків і рекомендації.

Формула ідеальної ваги

Традиційно вважається, що формула для розрахунку ідеальної ваги — це зріст у сантиметрах мінус сто. Наприклад, нормальна вага при зрості 180 см становить 80 кг. Незважаючи на те, що ця формула дійсно дозволяє оцінити наявність вираженого надлишку або нестачі маси тіла, отриману цифру помилково вважати ідеальною вагою. Зрештою, необхідно враховувати стать і вік.

У більшості випадків ідеальна вага людини — це та вага, яку вона мала у віці 18-20 років. Однак часто малорухливий спосіб життя і регулярне перевищення добової норми калорій порушують обмін речовин і призводять до набору зайвої жирової маси. З іншого боку, заняття спортом і набір м’язів також підвищує вагу — але з позитивним ефектом на здоров’я.

Зазначимо, що сучасні дієтологи відштовхуються зовсім не від формули для розрахунку ідеальної ваги (або навіть не від індексу маси тіла), а від відсотка жиру в організмі. Цей показник дозволяє не просто розрахувати умовне відхилення від “нормального” ваги, а дає розуміння того, скільки саме зайвого жиру є. Високий рівень жиру небезпечний, навіть якщо цифра на вагах ідеальна.

// Формули для розрахунку ідеальної ваги:

  • формула Брока (зростання мінус сто)
  • формула Лоренца
  • індекс маси тіла Кетле

Зайва вага або зайвий жир?

При визначенні ідеальної  ваги за формулою потрібно завжди пам’ятати про те, що жирова тканина в два рази легше м’язів. Чоловік зростом 180 см і вагою 80 кг може бути досить повною людиною, так і м’язистим атлетом — однак індекс маси тіла буде однаковим. Різницю можна побачити виключно при повному аналізі складу тіла — включаючи визначення кількості вісцерального жиру.

Фахівці вважають, що саме наявність вісцерального (внутрішнього) жиру становить серйозну загрозу здоров’ю. Крім механічного впливу — подібний жир видавлює живіт вперед і створює велике пузо — вісцеральний жир активно включається в обмін речовин. Надлишок такого жиру пов’язаний з підвищеним рівнем “поганого” холестерину, високим тиском і порушеннями дії інсуліну.

Розрахунок ідеальної ваги

Визначення ідеальної ваги за формулою «зростання мінус сто» запропонував у 1850 році французький дослідник Поль Брока, ґрунтуючись на аналізі великих обсягів статистичних даних. Цікаво, але навіть сам вчений в більш пізніх роботах відмічав, що виведена ним формула зовсім не універсальна — вона підходить винятково для людей з ростом менше 165 см.

У 1929 році формула Брока була скорегована британським вченим Лоренцом. Тепер до уваги приймався стать людини (формули ідеального ваги для чоловіків і для жінок відрізняються), а також вік. Лоренц відзначав, що розрахунки будуть правильні лише для тих людей, хто молодше 40 років.

// Формула Лоренца для чоловіків:

  • Ідеальна вага = (зріст мінус 100) – (зріст мінус 150)/4

// Формула Лоренца для жінок:

  • Ідеальна вага = (зріст мінус 100) – (зріст мінус 150)/2

Індекс маси тіла (формула Кетеле)

Паралельно з пошуком формули для розрахунку ідеальної ваги, в 1869 році бельгійський вчений Адольф Кетеле запропонував теорію індексу маси тіла (ІМТ). Відповідно до цього показника, можна побічно оцінити, чи є вага конкретної людини недостатньою, нормальною або надлишковою. Вчений стверджував, що ІМТ менше 18 означає дефіцит маси тіла, 18-25 — норму, 25-30 — надмірна вага, а число вище 30 — ожиріння.

// Формула Кетеле:

  • ІМТ = (вага в кг) / (зріст у метрах)2

Важливо відзначити, що сучасна наука не вважає ІМТ точною характеристикою для визначення наявності зайвої ваги. Експерименти показують, що індекс маси тіла виявив ожиріння лише у третини дійсно хворих ожирінням чоловіків і у половини жінок. Роль, як ми згадували вище, відіграє наявність внутрішнього жиру — а його кількість неможливо розрахувати за формулою.

Як розрахувати зайву вагу?

Незважаючи на те, що розрахунок ідеальної ваги може бути корисний при наявності ожиріння (формула може показати, що реальний вага перевищує нормальну на 15-20 кг), для людей з звичайним статурою будь-які математичні методики визначення зайвої ваги дадуть лише приблизну цифру. В кінцевому підсумку, для визначення нормальної ваги важливо розуміти, який тип статури має конкретна людина.

Наприклад, ендоморфи відрізняються повільним метаболізмом і масивної кісткової структурою — на відміну від худих від природи ектоморфів, що володіють тонкими кістками. Спортивні мезоморфи, в свою чергу, характеризуються швидкою швидкістю обміну речовин і підвищеною м’язовою масою. Кожен з цих типів статури буде мати свої межі нормального ідеальної ваги тіла.

Визначення відсотка жиру в організмі

У матеріалі про визначення відсотка жиру в організмі представлені фотографії різних типів чоловічих і жіночих фігур — орієнтуючись на них, ви зможете визначити свій приблизний відсоток жиру. Точну цифру можна отримати за допомогою вимірювання підшкірного жиру калипером або спеціальними “розумними” вагами з функцією визначення складу тіла.

Чоловіки атлетичної статури мають приблизно 6-13% жиру в організмі, середньої нормальної цифрою є 18-24%, а ожиріння починається від 25%. У дівчат відсоток жиру істотно вище — спортивна статура характеризується 14-20%, а середній рівень становить 25-30%. При цьому лише ця цифра, а зовсім не формула ідеальної ваги, здатна показати наявність зайвої ваги.

***

Використання формул для розрахунку ідеальної ваги або для визначення індексу маси тіла (ІМТ) підходить винятково для людей, які страждають помітним ожирінням або дистрофією. Відсоток жиру в організмі — набагато більш точний показник. Однак важливо не просто знати кількість жиру в організмі, але і постійно стежити за зміною цього показника.

Залишити відповідь