Фруктоза – це форма цукру, що міститься у фруктах, натуральних соках і меді. Крім цього, у вигляді сиропу, вона застосовується в харчовій промисловості для виготовлення солодких газованих напоїв, йогуртів, зефіру, випічки і багатьох десертів.

Хоча фруктоза використовується діабетиками для заміни цукру (через більш низького глікемічного індексу), дослідження говорять про її можливу шкоду – особливо у вигляді сиропу. Зокрема, надмірне вживання фруктози пов’язано з гормональними порушеннями і з ожирінням.

// Фруктоза – що це?

Фруктоза – це найбільш поширений в природі тип простих вуглеводів. Вона присутня в ягодах, фруктах і плодових рослинах. Найбільше фруктози міститься в апельсинах, бананах, яблуках і персиках. У складі меду її близько 80%, в складі цукру – близько 50%.

Оскільки глікемічний індекс фруктози становить 19 одиниці – в 4 рази нижче, ніж ГІ цукру (80 одиниць) – вона застосовується діабетиками в якості підсолоджувача. По суті, хоча фруктоза містить вуглеводи і енергію, вона помітно менше впливає на рівень цукру в крові.

Незважаючи на те, що вживання фруктози в натуральному вигляді (ягоди і фрукти) безпечно для здоров’я організму більшості людей, надмірна кількість цієї речовини порушує обмін речовин. Вважається, що використання сиропу фруктози в напоях – одна з причин епідемії ожиріння в світі.

Де застосовується?

Повітряну текстуру більшості тортів, зефіру, печива і морозива формує саме фруктоза – вона додається до складу у вигляді сиропу, а в інформації про поживну цінність вказується як “вуглеводи”. Крім цього, фруктозний сироп повсюдно використовується для подслащения газованої води.

Причин для широкого використання кілька. По-перше, фруктоза має підвищену солодкістю і підсилює фруктовий смак. По-друге, збитий сироп фруктози дозволяє створювати м’яку, але при цьому пружну, текстуру випічки. По-третє, в напоях вона не випадає в осад, як цукор.

Вплив на організм

Дослідження говорять про те, що вживання великої кількості фруктози впливає на механізми формування насичення. Зокрема, порушується вироблення гормонів лептину та греліну – провокуючи швидке виникнення почуття голоду¹.

Також фруктоза формує більш стійку залежність від солодкого, ніж звичайний цукор. Це здатне приводити до переїдання і набору зайвої ваги – особливо при вживанні містять фруктозний сироп газованих напоїв і відновлених соків.

У чому шкода для печінки?

Низький глікемічний індекс фруктози пояснюється тим, що вона вимагає менше інсуліну для засвоєння – а частина які в ній вуглеводів переробляється в глюкозу безпосередньо в печінці. При наявності проблем з рівнем холестерину або тригліцеридів це здатне негативно впливати на перебіг цілого ряду захворювань.

Нагадаємо, що печінка регулює процеси вуглеводного і жирового обміну в організмі. Надлишок солодкого і жирного в харчуванні шкодить її нормальній роботі, провокуючи інсулінорезистентність, цукровий діабет, жирове переродження печінки і ожиріння.

Де міститься фруктоза?

Три основних види фруктози в продуктах харчування – натуральний фруктовий цукор в меді, солодких ягодах і фруктах; схоже на цукор біла кристалічна речовина для застосування діабетиками; сиропи для використання в харчовій промисловості в якості підсолоджувача.

При цьому сироп фруктози може ховатися за безліччю назв – починаючи від “високофруктозного кукурудзяного сиропу” і “сокофруктозного зернового сиропу”, закінчуючи абревіатурою ДФУ або навіть “натуральний мед” і “сироп агави” (вони складаються з фруктози на 80%).

Перш за все, подібний сироп додається в відновлені фруктові соки і газовані напої. Також він міститься в мармеладах, джемах і солодкої випічки. Плюс, він може входити до складу морозива, йогуртів, сирних сирків і багатьох інших продуктів.

***

Фруктоза – це натуральний цукор, що міститься в солодких ягодах і фруктах. Вживання цієї речовини в помірних кількостях повністю безпечно для організму – тоді як шкода несе широке використання сиропу фруктози в харчовій промисловості.

Наукові джерела:

  1. Обмін фруктози та метаболічні захворювання,  джерело
  2. Фруктоза перевитрата викликає дислипидемию і позаматкової відкладення ліпідів у здорових суб’єктів с, і без сімейної історії діабету 2 -го типу  джерела
  3. Наслідки споживання фруктози для здоров’я: огляд останніх даних,  джерело
  4. Вживання фруктози та її наслідки для здоров’я; порушення всмоктування фруктози та неалкогольна жирова хвороба печінки,  джерело
Залишити відповідь