Масло каноли може вважатися бюджетною альтернативою оливкового масла для повсякденної смаження їжі - обидва цих продукту багаті омега-9 жирними кислотами. Фактично, масло каноли вдає із себе рафінована рослинна олія, що отримується з модифікованого ріпаку.

Незважаючи на те, що рапсове масло відомо досить давно, довгий час воно вважалося технічним - як через неприємного смаку, так і з-за наявності в складі токсинів. У свою чергу, масло каноли позбавлене цих мінусів - воно має нейтральний аромат і не містить шкідливих речовин.

// Масло каноли - що це?

Масло каноли - це харчове рослинне масло, що отримується з насіння модифікованого ріпаку (далекого родича ріпи), вперше культивованих в Канаді. Назва утворена від Canadian Oil Low Acid - що в перекладі означає "канадське масло зниженій кислотності".

У 1970-х роках, в результаті селекції, було виведено рослина канола, що відрізняється низьким вмістом ерукової кислоти - небажаного елемента, що входить до складу ріпакової олії. Також перед надходженням у продаж масло проходить хімічну очистку для позбавлення від гіркого смаку.

Головним плюсом масла каноли є профіль жирних кислот, близький до складу оливкової олії. Зокрема, воно містить як Омега-9 жирні кислоти, так і близько 10% рослинних Омега-3. На відміну від соняшникової олії, канола не порушує баланс Омега-3 і Омега-6 в раціоні людини.

Чи шкодить воно здоров'ю?

Традиційно рапсове масло вважалося шкідливим - перш за все, через наявність у складі ерукової кислоти. Її вживання в їжу пов'язано з розвитком хвороби Кеша, яка характеризується фіброзними ураженнями серця¹. Як зазначалося вище, масло каноли не містить цього елементу в складі.

Крім цього, проблемою був і гіркий смак, що формується глюкозинолатів - для їх усунення масло каноли піддається рафінування. Іншими словами, небезпечних елементів масло каноли не містить - проте є продуктом генної інженерії та глибокої хімічної переробки.

Читайте також  ТОП-5 кращих безкоштовних додатків для бігу

Чи підходить масло каноли для смаження?

Важливою перевагою масла каноли є здатність витримувати високі температури без прогорання - іншими словами, воно ідеально підходить для обсмажування піщі². Крім цього, профіль входять до складу жирних кислот більш корисний, ніж у соняшникової або соєвої олії.

З іншого боку, масло каноли програє в порівнянні з оливковою і кокосовим маслом холодного віджиму - але в цьому випадку мова йде про додавання в салати, а не для використання в глибокій обсмажуванні.

// Масло каноли - склад жирів:

  • омега-9 жирні кислоти - 61%
  • омега-6 - 21%
  • омега-3 - 9-11%
  • насичені жири - 7%

проблема трансжирів

Дослідження говорять про те, що при 7-денному використанні одного і того ж масла каноли для обсмажування картоплі-фрі кількість трансжирів у ньому збільшилася до 3.6% - проте з будь-яким іншим рослинним маслом відбудуться схожі процесси³.

Нагадаємо, що шкідливі трансжири з'являються в рослинних оліях в результаті повторного нагрівання до високих температур - особливо, якщо процес повторюється багато разів. Саме тому масло каноли рекомендується використовувати для приготування їжі лише один раз.

У чому полягає користь?

На відміну від соняшникової та соєвої олії, канола чи не порушує баланс Омега-3 (альфа-ліноленової кислоти) і Омега-6 (лінолеінової кислоти) в раціоні людини - що, в кінцевому підсумку, допомагає організму ефективніше боротися з мікрозапалень різної природи.

Крім цього, масло каноли містить лише 7% насичених жирних кислот - близько половини рівня, присутнього в кукурудзяному, оливковому або соєвому маслах. Більше 60% складу каноли доводиться на олеїнову жирну кислоту - поступаючись в цьому відношенні лише оливковій олії (серед популярних).

Більшість побоювань, пов'язаних з можливим шкодою масла каноли, будуються на факті рафінування та багаторівневої хімічної переробки - однак ці побоювання спростовуються науковими дослідженнями. Рівне як використання генномодифікованих рослин.

Читайте також  Кращі вправи на спину — з гантелями і в тренажерному залі

***

Масло каноли - це варіація рапсового масла, призначена для вживання в їжу і для обсмажування. Головним плюсом каноли є баланс жирних кислот у складі - в цьому параметрі вона істотно перевершує соняшникову та соєву олію.

Наукові джерела:

  1. Школа громадського здоров’я в Гарварді Т.Ч. Чана - Проблеми з олією ріпаку, джерело
  2. Докази користі олії ріпаку для здоров’я, джерело
  3. Aladedunye, FA, і Przybylski, R. Деградація та зміна харчової якості олії під час смаження, J Am Oil Chem Soc 2009; 86: 149-156.