Не всі дієти однаково корисні. Різке скорочення калорій і спроба позбавитися від зайвої ваги максимально швидко (наприклад, схуднути до пляжу або до весілля на 10 кг за два тижні) гарантує порушення обміну речовин. Найбільше шкоди позначається на роботі мозку і гормональної системи.

Правильна дієта для схуднення повинна будуватися на поетапне обмеження — спершу виключаються найбільш шкідливі продукти харчування, а лише потім скорочується калорійність. У чому саме полягає шкода дієт для здоров’я організму?

Як дієта впливає на здоров’я?

Неправильне харчування та малорухливий спосіб життя — ключові причини набору зайвої ваги. У свою чергу, для схуднення необхідно більше рухатися (зокрема, щодня виконувати рекомендовану норму кроків) і дотримуватися збалансованої дієти.

При це бажання схуднути якомога швидше штовхає на пошук “максимально ефективною” дієти — найчастіше, з різким скороченням калорій і виключенням з раціону безлічі продуктів. Подібні дієти, хоч і можуть допомогти зниженню ваги, завдають істотної шкоди для організму.

Перш за все, “шокові” дієти негативно впливають на гормональний фон (тобто, на менструальний цикл у жінок і на рівень тестостерону і на потенцію у чоловіків). Крім іншого, обмеження вуглеводів в харчуванні практично завжди позначається на настрої — підвищуючи нервозність.

Яка дієта може призвести до смерті?

Найбільш небезпечними для здоров’я є дієти без жиру (включаючи дієту Эльбейна). Як би логічно не виглядала ідея повної відмови від жирної їжі для спалювання підшкірного жиру, подібні дієти наносять шкоду роботі обміну речовин. Нагадаємо, що мозок більш ніж на 60% складається саме з жиру.

Крім цього, сувора вегетаріанська дієта може завдати шкоди здоров’ю. При виключенні з раціону тварин продуктів необхідно стежити за калорійністю (найчастіше вона різко знижується), так і за наявністю в раціоні білкових продуктів і достатньої кількості вітаміну В12.

Чому дієта не працює другий раз?

Цікаво і те, що перша спроба схуднути за допомогою дієти здатна принести результат незалежно від того, правильно складена дієта чи ні. Найчастіше мова йде про контроль за вживаними в їжу продуктів — що саме по собі корисно для нормалізації ваги.

Досягти ефекту другий раз при цьому зазвичай не виходить — дієта банально не працює. Однак не треба звинувачувати роботу обміну речовин, якій було завдано шкоду. Найчастіше причина полягає не в самій дієті, а в тому, наскільки правильно вона складена — і як уважно вона дотримується.

Дієта без шкоди для здоров’я

Безпечна дієта без шкоди здоров’ю передбачає помірне зниження добової калорійності харчування (не більш, ніж на 20%), а також вживання достатньої кількості клітковини і рослинних жирів. Для збереження гарного настрою вміст вуглеводів не рекомендується знижувати нижче, ніж 50 г на добу.

У більшості випадків для зниження ваги рекомендується насамперед дотримуватися рекомендації правильного харчування, а лише потім вдаватися до допомоги дієти. Іншими словами, спершу важливо навчитися розбиратися в корисних і шкідливих вуглеводах, глікемічному індексі і типи жирів — а вже потім сідати на дієту.

У чоловіків здоровий рівень гормонів в організмі вимагає наявності низки нутрієнтів в харчуванні — насамперед, йоду, заліза, магнію і цинку. Наприклад, бідна цинком і магнієм дієта (особливо на тлі скорочення жирів) призводить до зниження рівня тестостерону і проблем з потенцією.

Надмірно низька калорійність харчування також здатна завдавати шкоди здоров’ю чоловіки. При середній нормі калорій в 2500 ккал обмеження навіть до 1500 ккал переводить організм у “режим виживання” — на практиці це означає падіння лібідо і порушення сексуальної функції.

У свою чергу, у жінок різке обмеження калорійності дієти призводить до зупинки місячних — і чим довше дотримується подібна дієта, тим серйозніше завдається шкода.

Для того, щоб схуднути, важливо не просто шукати дієту для швидкого зниження ваги. В першу чергу, необхідно навчитися харчуватися правильно — а лише потім переходити до скорочення калорій і виключення з раціону певних нутрієнтів. Інакше можна завдати істотної шкоди організму.

Залишити відповідь