Відомо, що надлишок або недолік ваги негативно позначається на стані здоров’я. Люди, які мають дефіцит жирової тканини або її надмірна кількість, потрапляють до групи ризику щодо серйозних захворювань, які скорочують тривалість життя. Розроблено багато способів визначення відповідності ваги нормі за певними показниками, одним з яких є індекс маси тіла (ІМТ).

Ознайомившись з методом, ви зможете розрахувати індекс маси тіла і з’ясувати ступінь його відповідності нормі, а також оцінити, наскільки можна довіряти результату, враховуючи індивідуальні особливості організму.

Зміст

Що таке ІМТ?

Індекс маси тіла – це величина, що дозволяє оцінити ступінь відповідності маси і росту людини і визначити, чи є маса надлишкової, нормальною або недостатньою. Ця величина також носить назву «індекс Кетле» на честь свого творця бельгійця Адольфа Кетле, який розробив метод ще в 19 столітті.

Формула розрахунку дуже проста:

I = m / h2, де m – це маса тіла в кілограмах, а h – зріст у метрах.

Щоб проілюструвати, що таке ІМТ, візьмемо, наприклад, людини зростом 185 см і вагою 96 кг Переводимо зростання сантиметрів метри, отримаємо 1,85 м. Зведемо це значення в квадрат: 1,85 х 1,85 = 3,42. Розділивши вага на цей показник, одержимо шукане значення індексу Кетле: 96 / 3,42 = 28

Оскільки зараз більшість людей для обчислень використовують калькулятор, розрахунок індексу маси тіла зручніше проводити за таким алгоритмом: масу в кілограмах поділити на зріст у метрах, а потім отриманий результат ще раз ділимо на зростання в метрах.

Для нашого прикладу: 96 / 1,85 / 1,85 = 28

Розраховане значення нам поки ні про що не говорить. Щоб дізнатися, наскільки воно відповідає нормі, необхідно правильно інтерпретувати результат.

Інтерпретація результату

Нормальним індексом маси тіла є значення від 18,5 до 24,9. Більш детально результат розрахунку можна оцінити, скориставшись таблицею.

Таблиця індексів маси тіла (ІМТ)

ІМТ Класифікація Ризик для здоров’я
менше 16 Виражений дефіцит маси тіла, нервова анорексія Дуже високий
від 16 до 16,99 Недолік ваги Високий
від 17 до 18,49 Знижена маса тіла Підвищений
від 18,5 до 24,99 Нормальна вага Відсутній
від 25 до 29,99 Надмірна вага Підвищений
від 30 до 34,99 Ожиріння I ступеня Високий
від 35 до 39,99 Ожиріння II ступеня Дуже високий
40 і більше Ожиріння III ступеня (морбідне) Надзвичайно високий

Якщо ми звернемося до вищенаведеного прикладу, то обчислений індекс маси тіла – 28 вказує на наявність надмірної ваги, який ще не класифікується, як ожиріння, але вже несе підвищений ризик захворюваності «хвороби століття» – серцево-судинні, онкологічні, цукровий діабет. Однак поспішати з висновками не варто, ІМТ є показовим не у всіх випадках.

Основними перевагами способу визначення нормальної ваги за ІМТ є його простота та універсальність, користуватися ним можуть люди будь-якої статі і віку. Однак ці переваги мають свій зворотний бік, і результатами методу ІМТ можна довіряти не завжди. Основними недоліками оцінки кондиції тіла з ІМТ є відсутність обліку:

  • типу статури;
  • співвідношення жирової і м’язової маси в організмі:
  • розподілу жирової тканини в організмі.

Розглянемо кожен з цих недоліків методу докладніше.

Вплив типу статури

За питомою вагою кістки значно важче м’язової, а тим більше – жирової тканини, яка в організмі є найлегшою. Тому чим більший обсяг займає опорно-рухова і м’язова системи, тим менше буде жиру при однаковій масі тіла.

Існує три типи статури:

  • астенічна (ектоморфи);
  • нормостенічна (мезоморфи);
  • гіперстенічна (ендоморфи).

Ектоморфи мають вузький кістяк, тонкі кістки і порівняно невеликий обсяг м’язів. Для эндоморфов характерні широкий скелет, товсті кістки і значна м’язова маса. Мезоморфи за цими показниками займають середнє положення. Всі ці типи є варіантами норми. Проте норма ІМТ відмінності за типами статури не враховує. Цей спосіб найбільше підходить мезоморфам, а ось астеніки і гиперстеники, користуючись ним, можуть інтерпретувати свої результати невірно.

Умовний осіб з ІМТ рівним 28 з вищенаведеного прикладу може мати цілком нормальний або зовсім небагато вага перевищує норму, якщо він відноситься до явно вираженим ендоморф. І, навпаки, якщо він вузький у плечах і стегнах, тонкокостный, то значення індексу маси тіла 28 для нього може означати наявність ожиріння.

Незважаючи на досить великий допустимий розкид нормальних значень ІМТ (18,5 — 24,9), похибку у визначенні норми ваги для людей різного складання може бути дуже істотною. Особливо велика похибка в межах цього діапазону. Так, наприклад, людина гіперстенічного типу, що має індекс маси тіла 18,5, швидше за все, буде перебувати в стані виснаження, а астенік з ІМТ, близько 25 – мати значний надлишок ваги.

З-за цього недоліку системи ІМТ эктоморфам і ендоморф рекомендується робити поправки у відповідності з особливостями свого типу статури, або вдаватися до інших методів оцінки маси тіла.

Процентне співвідношення маси жиру і м’язів

Формула розрахунку ІМТ враховує лише два показники – зріст і вагу тіла. Однак вага характеризує стан тіла вельми умовно. Фігури людей, що мають однаковий зріст і вагу, можуть кардинально розрізнятися. Спортсмен, що має об’ємну мускулатуру і невелику жировий прошарок, може важити стільки ж, скільки людей того ж зросту зі слабко розвиненими м’язами і великою кількістю жирової тканини.

Для здоров’я і зовнішнього вигляду більш важливим показником є не вага, а процентне співвідношення жиру і м’язів в організмі. Адже вага – це показник кількісний, не враховує якісний склад тіла.

Оскільки ІМТ не враховує процентний вміст жирової тканини, то людям, які мають значне переважання м’язової маси над жирової, цим методом краще не користуватися. Важкоатлети, бодібілдери при спробі визначити свій ідеальний вагу за індексом маси тіла ризикують отримати результати, далекі від реальності.

Локалізація жирових відкладень

Жирова тканина в організмі може локалізуватися в підшкірному шарі, а також в черевній порожнині, де вона наростає навколо внутрішніх органів. Найбільш небезпечним є другий тип ожиріння – абдомінальний, коли жир відкладається всередині живота. Саме абдомінальне ожиріння найчастіше супроводжує цукрового діабету, гіпертонії, атеросклерозу, є причиною інфарктів та інсультів.

Класифікація ваги за ІМТ не враховує тип ожиріння, і в цьому полягає один з головних її недоліків. Цей метод визнає ризик супутніх захворювань прямо пропорційним ступеню ожиріння. Хоча насправді абдомінальне ожиріння за типом є більш небезпечним, навіть якщо його ступінь нижче, ніж при підшкірної локалізації жиру.

Абдомінальне ожиріння характерно для більшості чоловіків, а також тих жінок, які мають тип фігури «яблуко». За статистикою, ішемічна хвороба серця, інфаркти, інсульти частіше зустрічаються у чоловіків і у жінок «яблук» в постменопаузі. Тому особи, що входять у ці групи ризику, повинні крім визначення допустимої ваги за індексом маси тіла, використовувати для перевірки також наступну формулу: об’єм талії в см поділений на зріст в см не повинен перевищувати 0,5.

Інші недоліки методу

Крім того, що метод оцінки ваги за ІМТ не враховує тип статури, процентний вміст і локалізацію жирової тканини в організмі, він потребує ще деяких поправок.

Так, наприклад, цей спосіб не застосуємо для вагітних і дітей. Також може бути не коректним індекс маси тіла для жінок, у яких значний відсоток у вазі тіла становить маса молочних залоз.

За результатами досліджень американських вчених зроблені висновки, що ставлять під сумнів верхню межу норми ІМТ, що становить 24,9. В ході багаторічних спостережень було з’ясовано, що довше живуть чоловіки, у яких ІМТ наближається до 26.

Ризик захворювань при відхиленні ІМТ від норми

Незважаючи на всі недоліки класифікації ваги за індексом маси тіла, в більшості випадків він дозволяє досить точно визначити ступінь відповідності ваги нормі і ризик супутніх захворювань.

При вазі, відповіднsій ІМТ менше 16 спостерігається виражений дефіцит маси тіла і виснаження організму. Часто такий індекс маси тіла мають особи, які страждають на нервову анорексію. У жінок репродуктивного віку ця ступінь виснаження, як правило, супроводжується припиненням менструального циклу. Імунітет сильно ослаблений, внаслідок чого підвищується ризик інфекційних захворювань, загострюються хронічні хвороби. Ризик для здоров’я при таких значеннях ІМТ дуже високий. Потрібні термінові заходи з лікування супутніх захворювань і нормалізації ваги.

В діапазоні ІМТ 16-16,9 ознаки дефіциту маси тіла і виснаження виражені вже менше, але аменорея у фертильних жінок спостерігається часто. Ризик для здоров’я при такому недоліку ваги класифікується як високий. Необхідно вживати заходів щодо нормалізації ваги.

При значеннях 17-18,34 вага вважається зниженою, а ризик для здоров’я підвищений. Приведення маси тіла у відповідність з нормою рекомендується лікарями.

Якщо при ІМТ нижче норми підвищена ймовірність захворювань, пов’язаних зі зниженням імунітету і виснаженням організму, то при вазі, що перевищує норми, зростає ризик захворювань серця, судин, суглобів, порушень метаболізму.

При значеннях 25-29,9 вага вважається надмірною, ризик для здоров’я також підвищений. Рекомендується зміна харчування і способу життя, спрямовані на нормалізацію ваги.

ІМТ 30-34,9 відповідає I ступеню ожиріння за індексом маси тіла, яка характеризується появою задишки при швидкій ходьбі. Якщо не вжити заходів по зниженню ваги, то розвивається гіпертонія, високий ризик захворювання на цукровий діабет.

При індексі 35-39,9 діагностується друга ступінь ожиріння. Для цього стану характерні: задишка, набряки ніг, швидка стомлюваність. Страждають серце, артерії і вени, суглоби ніг і хребта. У жінок можуть з’являтися розлади репродуктивної функції. Ризик захворювань серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, органів внутрішньої секреції дуже високий. Потрібно терапія зі зниження ваги.

При ІМТ понад 40 діагностується морбідне ожиріння (III ступеня), яка пов’язана з надзвичайно високим ризиком для здоров’я і представляє загрозу життю хворого. Лікування морбідного ожиріння представляє серйозні труднощі, і часто проводиться шляхом хірургічної операції по зменшенню об’єму шлунку.

Визначення ідеальної ваги за індексом маси тіла, хоча і має ряд недоліків, але завдяки універсальності і простоті цього методу, він є на сьогодні самим популярним.

Залишити відповідь