Сонячне проміння – джерело вітаміну D, але все добре в міру. Надлишок ультрафіолету негативно позначається на стані шкіри. Сонячні опіки та поява зморшок – найменша із зол, яка може завдати сонця. Промені світила здатні спровокувати розвиток ракових захворювань шкіри. На захист шкірних покривів постають спеціальні сонцезахисні склади. Що таке захист SPF? 

Що означає абревіатура SPF

На земну поверхню потрапляє два види сонячних променів: A (UVA) та B (UVB). Останні покривають шкіру засмагою і здатні спровокувати опіки епідермісу. Промені типу А не обпікають, але проникають глибоко у шари дерми і можуть спровокувати фотостаріння. Щоб уберегти шкіру від згубної сонячної дії, виробники випускають спеціальну сонцезахисну косметику.

SPF (Sun Protection Factor), званий також СПФ фактор – так називають фактор захисту від сонця в спеціальних спреях, маслах, кремах та емульсіях. Цей компонент блокує ультрафіолетове випромінювання.

На замітку. Сонцезахисні засоби (санскрини) – це склади (креми, емульсії, спреї і т.д.), створені, щоб оберігати епідерміс від впливу сонячних променів. Ті засоби, які захищають шкірні покриви від дії обох типів ультрафіолетових променів, позначені написом «широкого спектру дії» або мають маркування UVA/UVB.

Чому захист від сонця важливий для шкіри навіть узимку

шкіра взимку.png

Помилково вважати, що захист шкіри від сонця потрібний виключно на пляжі влітку. Навіть перебуваючи в офісному приміщенні цілий день і перебуваючи на сонці всього кілька хвилин, людина піддається впливу сонячних променів. Навіть узимку, коли сонячне випромінювання менш інтенсивне, необхідно пам’ятати про захист шкірних покривів. Крем від фотостаріння захищає епідерміс від:

 • передчасної появи зморшок;
 • втрати пружності;
 • появи пігментних плям;
 • розвитку раку шкіри;
 • появи сонячних опіків

Які є ступеня захисту SPF

Вирізняють різний ступінь захисту від сонця. Ця інформація зазвичай відображається на етикетках сонцезахисних засобів у вигляді написів SPF 10, 15, 20 тощо. Ці цифри – індекси, розраховані з урахуванням енергії, яка потрібна для мінімальної еритемної реакції епідермісу. Мінімальною еритемною називають найменшу дозу ультрафіолетового випромінювання (до появи почервоніння на шкірних покривах).

На замітку. Для захисту від міського сонця достатньо косметики із індексом SPF 10-15. Для перебування на пляжі потрібно вибирати кошти із захисним фільтром від 20 одиниць.

Види фільтрів

Сонцезахисна косметика може включати один із двох видів SPF-фільтрів:

 • Фізичний. Захищає епідерміс спеціальним екраном, який відображає ультрафіолет. Такі фільтри гіпоалергенні, не сушать шкіру і не провокують подразнень. Купуючи сонцезахисний засіб, краще вибирати склади, компонентами якого є цинк та діоксид титану.

На замітку. Корисні ефірні олії та гіалуронова кислота у складі сонцезахисних засобів у комбінації з фізичними фільтрами не діють. Тому додатковий живильний та зволожуючий засіб краще наносити під захисний крем.

 • Хімічні фільтри призначені для поглинання ультрафіолету, переробки його в теплову енергію та подальшої нейтралізації. Деякі компоненти засобів фізичними фільтрами є сильними алергенами.

Важливо! Сонцезахисні продукти з індексом, що перевищує 50 одиниць, включає хімічні фільтри.

Фототипи шкіри

типи шкіри.png

Вирізняють п’ять основних фототипів шкіри. Для кожного з них потрібно підбирати конкретні засоби зі своїм захистом.

Види фототипів шкіри:

 • Кельтська. Люди з дуже світлим волоссям і очима і білою шкірою, часто посипаною ластовинням. Рівень захисту для кельтського типу шкіри має бути найвищим – 70-100 одиниць.
 • Світлошкірий європейський. Русяві люди або шатени зі шкірою легкого персикового відтінку, яка моментально обгорає. Для такої шкіри підійдуть санскрини з фільтром сонцезахисту 30-50.
 • Темношкірий європейський. Люди з цим фототипом відрізняються світло-карими або сірими очима, темно-русявим або темно-каштановим волоссям і смаглявою шкірою. Такий шкірний покрив покривається засмагою поступово. У місті таким людям можна користуватися засобами з SPF 10-15, але, перебуваючи на відпочинку, краще використовувати санскрин з індексом SPF 30-50.
 • Середньосхідний. Чорне волосся, очі, смаглява шкіра, яка добре вбирає засмагу. Для її захисту підійдуть кошти з індексом спф 15-20.
 • Африканський. Люди з насичено темними шкірними покривами. Міф про те, що темношкірі люди не потребують захисту від сонця, є помилковим. Ультрафіолет є згубним для будь-якого типу покривів, але для темної шкіри достатньо індексу захисту від сонця в 5-10 одиниць.

Увага! Сонцезахисну продукцію слід підбирати, виходячи з фототипу шкіри. Вибирати кошти з вищим чи нижчим фактором SPF не рекомендується. Додатково потрібно враховувати проблемність та жирність шкірних покривів. Для захисту дитячої шкіри необхідно вибирати спеціально розроблені захисні засоби.

Як правильно вибрати захист від сонця

захист шкіри.png

Вибираючи сонцезахисний продукт, потрібно враховувати кілька факторів:

 • УФ індекс свого регіону. Також не варто забувати про сонячну активність вдень. Що ближче населені пункти до екватора, то згубніше для шкірних покривів ультрафіолетове випромінювання. Найбільш небезпечним вважається сонце в період із 10 до 16 години. У цей час рівень УФ-захисту краще збільшити.
 • З віком вміння епідармісу самостійно захищатись від сонця притуплюється. Тому людям, які перейшли тридцятирічний рубіж, потрібно вибирати кошти з вищим індексом.
 • Людям з пігментованою та надто сухими покривами також краще вибирати санскрини з більш високим фактором захисту. Ці ж рекомендації підійдуть тим, хто нещодавно проходив процедуру пілінгу.

Склад

До складу сонцезахисного крему можуть входити такі компоненти:

 • Октокрилен у косметиці використовується як поглинач ультрафіолету.
 • Оксибензон – це ще один різновид спф-фільтра. Купувати косметику з оксибезноном у складі не рекомендується. Останніми роками вчені дійшли висновку, що це компонент негативно впливає стан організму.
 • Пантенол – дія цього компонента спрямована на відновлення та загоєння шкірних покривів.
 • Вітамін Е. Запобігає утворенню вільних радикалів.
 • Термальна вода. Джерело мікроелементів, які освіжають та заспокоюють шкіру, доглядають її.
 • Екстракти трав. Забезпечують шкірним покривам якісний догляд.

Додаткові функції

Для економії місця у косметичці виробники випускають санскрини з додатковими функціями. За сумісництвом такі склади можуть бути матуючими, тональними або можуть боротися з пігментними плямами. Найчастіше косметика для обличчя доповнюється виробниками фільтрами. Такі склади не тільки надають образу завершеності, але й доглядають епідерміс, запобігаючи негативному впливу ультрафіолетових променів.

Залишити відповідь