Естрогени починають “контролювати” жіночий організм з моменту статевого дозрівання. Їхній рівень впливає на всі найважливіші періоди: від менструації та вагітності до менопаузи. Ці гормони справедливо вважаються жіночими, адже тісно пов’язані з репродуктивною функцією. Але вплив естрогенів не обмежується підготовкою до зачаття. Міцна кісткова система, стабільна психіка, гарна шкіра, імунітет — все це та багато іншого залежить від їхнього балансу. У статті ми поговоримо про те, якими можуть бути наслідки дефіциту естрогенів та як його заповнити.

За що відповідає естроген?

Гормони – це спеціальні хімічні посередники, які регулюють роботу практично всіх систем організму. Естрогени – основні стероїдні гормони, що відповідають за статевий розвиток, репродуктивну функцію, кісткову систему, стійкість до захворювань та стан жінки в цілому.

Під час та після статевого дозрівання яєчники починають виділяти естрогени. Їхня кількість змінюється відповідно до фаз менструального циклу. У перші два тижні рівень цих гормонів поступово зростає, а потім починає знижуватися, що призводить до менструальної кровотечі. Протягом життя кількість естрогенів також змінюється, досягаючи свого максимуму в репродуктивному віці (до 480 пг/мл) та зменшуючись із настанням менопаузи (18–138 пг/мл). Під час вагітності рівень естрогену різко збільшується, іноді досягаючи 30 000 пг/мл у третьому триместрі. Все це впливає на здоров’я, активність, зовнішній вигляд та якість життя жінки.

Эстроген

Естрогени – збірна назва цілої групи родинних гормонів. Познайомимося із трьома основними представниками:

 • Естрадіол – гормон у жінок дітородного віку, найактивніший із групи естрогенів. Він впливає на формування жіночих статевих ознак (груди у підлітковому віці, піхви, матки та фалопієвих труб), відповідає за нормальний сексуальний потяг та успішний наступ вагітності. Дисбаланс естрадіолу призводить до виникнення багатьох гінекологічних проблем, включаючи ендометріоз та різні новоутворення.
 • Естрон — слабший представник естрогенів, проте саме він виходить на перший план у період менопаузи, коли рівень естрадіолу починає знижуватися.
 • Естріол поступається в активності іншим типам естрогенів, але має велике значення для нормального перебігу вагітності. Основна його кількість синтезується плацентою, тому більше естріолу спостерігається лише під час виношування плода.

Всі три представники естрогенів важливі для організму і впливають на здоров’я жінки у різні періоди життя. Отже, за що відповідають гормони-естрогени у жінок, які органи та системи знаходяться під їхнім «контролем»?

Антиестрогенні препарати: опис, застосування. Як знизити естроген у жінок: від харчування до таблеток.
 1. Репродуктивна система. Естрогени сприяють фертильності жінки, відіграють ключову роль для репродуктивної функції та нормального менструального циклу. Вони беруть участь у складному функціональному комплексі, який дозволяє жінці завагітніти та виносити дитину: готують слизову оболонку матки, стимулюють скорочення маткових труб і, тим самим, забезпечують транспортування сперматозоїдів до яйцеклітини. Якщо вагітність не настає, то починається менструація.
 2. Серцево-судинна система. До менопаузи висока активність естрогенів дозволяє зберігати кровоносні судини еластичними та міцними, «контролювати» холестерин та запобігати багатьом запальним процесам. Потім рівень цих гормонів різко падає, як наслідок, стрімко зростає ризик розвитку атеросклерозу та разом з ним гіпертонії та серцево-судинних захворювань.
 3. Кісткова система . Точний механізм впливу жіночих стероїдів на кісткову тканину досі не розкритий, але існують докази як прямого (через естрогенні рецептори), так і непрямого (за допомогою різних біологічних стимуляторів та блокаторів) впливу на процеси синтезу, руйнування та перерозподілу остеоцитів – кісткових клітин. Наприклад, збільшується виведення кальцію нирками та зменшується його засвоєння кишечником, зростає вироблення паратиреоїдного гормону (ПТГ) та падає синтез кальцитоніну, а в результаті – знижується мінеральна щільність кісткової тканини. Швидкість руйнування кісткових клітин у разі починає превалювати над синтезом нових остеоцитів. Тому жінки після 40 років особливо схильні до ризику розвитку остеопорозу, який може призвести до переломів.
 4. Шкіра. Естрогени — жіночі гормони краси та молодості, які стимулюють вироблення колагену та гіалуронової кислоти. Це сприяє підтримці не тільки кісткового матриксу, але також здоров’я та краси шкірного покриву – щільності, тонусу, зволоження та захисту шкіри від фотостаріння.
 5. Мозок. Естрогени опосередковано беруть участь у формуванні нових нейронних зв’язків, тому впливають на концентрацію, пам’ять, здатність до навчання та нормальний сон.

Це цікаво! Наукові дослідження показали, що естрогени та їх рецептори відіграють найважливішу роль у захисті центральної нервової системи, зменшуючи вираженість некрозу (відмирання) нервових клітин та стимулюючи утворення нових нейронів, підвищуючи їхнє виживання та пригнічуючи прозапальні сигнали. Завдяки своїй нейропротекторній активності естрогени стали кандидатами для клінічного використання при різних захворюваннях та ушкодженнях головного мозку .

Чим загрожує нестача гормонів в організмі жінки

Органи та системи, за які відповідають естрогени, таки є «мішенями» для захворювань та патологічних станів і потрапляють у зону ризику, коли функція цих гормонів знижена. Ось чому ще призводить падіння рівня естрогенів у жінок:

 • Підвищена сприйнятливість до болю . Дослідження больової чутливості у жінок у різні фази менструального циклу показали, що найнижчий больовий поріг відзначається у передменструальну фазу, коли рівень естрогенів менший [2] .
 • Порушення терморегуляції – одна з найпоширеніших проблем у період менопаузи. Виявляється у вигляді різких припливів спеки та пітливості.
 • Підвищений ризик виникнення інфекцій сечовивідних шляхів . Зниження вироблення естрогенів призводить до витончення стінок в сечівнику і погіршення його захисних властивостей. Атрофічні уретрити та цистити, дріжджові кольпіти та дисбіоз піхви стають постійними супутниками жінки.
 • Болючий статевий акт. При недостатній функції естрогену спостерігається сухість слизової оболонки піхви.
 • Зниження настрою та статевого потягу, погіршення пам’яті. Естрогени впливають на вироблення серотоніну та підтримання нейронних зв’язків у головному мозку. Нестача гормону пояснює часті емоційні перепади, депресивний настрій, втрату інтересу до протилежної статі, когнітивні порушення, передменструальний синдром, що важко протікає, у жінок старше 40 років.
 • Формування фігури за чоловічим типом . Крім того, у жінок підліткового віку дефіцит естрогенів призводить до затримки статевого розвитку, порушень менструального циклу і навіть гіпоплазії (нерозвиненості) матки – причини безпліддя.
 • Проблеми під час вагітності . Низькі значення естрадіолу в крові матері можуть призводити до затримки пологів – перевиношування. Крім того, іноді нестача гормону стає причиною неправильного формування органів у плода і навіть розвитку синдрому Дауна.
 • Передчасне старіння . На тлі естрогенної недостатності розвивається витончення волосся та розшарування нігтів, підвищується чутливість шкіри до ультрафіолету, з’являється зморшкуватість, загострюються інші дерматологічні проблеми – одночасно можуть виникнути сухість шкіри, акне та лупа.

Це цікаво! Експерименти з гризунами, проведені в США (Augusta University), показали, що при порушенні вироблення естрогену у піддослідних мишей виникли труднощі з просторовими відчуттями у звичному середовищі, розпізнаванням небезпечних об’єктів та інших когнітивних порушень. Після нормалізації рівня естрогенів, всі функції відновилися.

Що ж може знижувати вироблення естрогену у жінок?

 • Період менопаузи – природна причина, прояви якої можна згладити безпечними методами.
 • Дисфункція яєчників , у тому числі синдром Шерешевського-Тернера, – патологічні стани, за яких естрогени не можуть вироблятися належним чином.
 • Порушення у роботі гіпофізу .
 • Порушення харчової поведінки . До гормонального дисбалансу та порушення обміну речовин можуть призвести як ожиріння, так і нестача жирової тканини на тлі дієт.
 • Зловживання силовими видами спорту .
 • Стреси , неправильний спосіб життя.

Отже, коли естрогени виробляються в жіночому організмі у нормальній кількості, вони безпосередньо й опосередковано зміцнюють кістковий матрикс, сприятливо позначаються на роботі серця, уповільнюють старіння, нормалізують обмін речовин та апетит, підвищують лібідо та рівень «гормону щастя» — серотоніну. Естрогени – одні з найважливіших сполук – регулюють експресію понад тисячу генів і вважаються маркером здоров’я жінки загалом.

Що робити при нестачі естрогенів?

Розладам менопаузального періоду схильна більшість жінок — близько 85%. Найчастіші прояви – це припливи спека, різка зміна настрою, розвиток ішемічної хвороби серця, гіпертонія, проблеми із зайвою вагою. Буває так, що деякі захворювання, наприклад, серцево-судинні, які виникли або погіршилися під час менопаузи і не піддавалися лікарській терапії, проходять після нормалізації рівня гормонів.

Менопауза це природний період, якого не варто боятися. Проте менопаузальні розлади, пов’язані з порушенням функції естрогенів, можуть сильно підірвати здоров’я жінки та погіршити якість її життя. Якщо відома причина проблеми, чому б не почати з нею боротися? Тим більше що сучасна медицина може запропонувати жінкам не тільки традиційну гормонозамінну терапію, яка має безліч протипоказань та побічних ефектів, але й м’якіший спосіб застосування фітоестрогенів.

Фітоестрогени – це природні біологічно активні речовини, які схожі за своєю молекулярною структурою на природні естрогени в організмі жінки. “Обманюючи” естрогенні рецептори, вони здатні пом’якшувати прояви гіпоестрогенії. Найбільш вивченим і дієвим серед фітоестрогенів є геністеїн, який останнім часом все частіше застосовується не тільки в США та Європі, але й у Росії. На тлі курсового лікування геністеїном у клінічно значущих дозах вдається без побічних ефектів досягти естрогеноподібної дії:

 • гальмування резорбції кісткової тканини та суглобів;
 • зниження ризику серцево-судинних та інших соматичних захворювань;
 • нормалізації ліпідного обміну та профілактики ожиріння;
 • відновлення нормального режиму сну;
 • покращення настрою, пам’яті та концентрації уваги;
 • стимуляції синтезу колагену та захисту від фотостаріння.

Для комплексного підходу до усунення наслідків менопаузи варто також подбати про вміст в організмі кальцію та вітаміну D3, які необхідні для підтримання нормальної мінералізації кісткових тканин, здоров’я зубів, нігтів та волосся.

Баланс гормонів – запорука краси та доброго самопочуття жінки будь-якого віку. Але якщо через об’єктивні і природні причини настав час зіткнутися з дефіцитом естрогенів — не впадайте в паніку. У наш час помірні прояви гіпоестрогенії можна компенсувати безпечно та ефективно – так, що незабаром ви помітите, як здоров’я та відчуття молодості повертаються. Головне – не ігноруйте найперші ознаки гормонального спаду.

Залишити відповідь