Перехід на безглютенові продукти – найбільш помітний тренд правильного харчування за останні 5 років. Вважається, що дієта без глютену не тільки допомагає при харчових алергіях, але корисна для нормалізації обміну речовин і поліпшення швидкості метаболізму – а значить і для схуднення.

Оскільки глютен – це компонент білка зернових культур, безглютенова дієта має на увазі відмову від будь-яких продуктів з пшениці. Йдеться як про хліб і макарони, так і про цілий списку готової їжі, в яких клейковина використовується як загусник. У яких продуктах немає глютену?

// Безглютенова дієта – плюси

Останні наукові дослідження показують, що глютен знижує потреби тіла в енергії для базового метаболізму – іншими словами, уповільнює обмін речовин¹. Це є однією з причин, чому Безглютенове харчування здатне приносити користь для здоров’я.

По суті, глютен здатний впливати на ряд гормонів, що виробляються в вісцеральному жирі. Зокрема, мова йде про гормон голоду лептину. Нагадаємо, що ожиріння часто часто пов’язано з лептинорезистенцією – нездатністю організму правильно посилати сигнали насичення.

Дослідження, проведене на тварин, показало, що дотримання глютенової дієти пов’язано з набором ваги навіть при однаковій кількості калорій². Також у досліджуваних відзначався інший склад жирових тканин – згідно з результатами, глютен впливав на обмінні процеси кисню.

Що таке глютен?

Глютен (або клейковина) – це складний білок, що входить до складу пшениці, ячменю, жита та інших злакових культур. Чим більше глютену в борошні, тим простіше з неї зробити пружне тісто, що перетворюється в повітряну випічку – і саме тому безглютенова дієта має на увазі повну відмову від борошняних продуктів.

Крім цього, оскільки пшенична клейковина вважається одним з найбільш багатофункціональних харчових інгредієнтів, повний список глютенові продуктів покриває практично всю продукцію, що виготовляється в промислових умовах їжу – починаючи з морозива, закінчуючи супами швидкого приготування.

// Продукти з глютеном:

 • пшеничне борошно
 • будь-яка випічка з пшеничного борошна
 • перловка (ячмінна крупа)
 • жито і житній хліб
 • овес і вівсяна каша
 • спельта
 • багато напівфабрикати і готові продукти харчування

Харчування без глютену – що можна їсти?

Глютен – це компонент білка зернових культур, тому він міститься в будь-яких продуктах із пшениці. Однак глютен не входить до складу інших рослин і м’яса. Тобто, його немає в тваринних продуктах, воді, соках, овочах (включаючи картоплю і кукурудзу), фруктах, ягодах, грибах і насінні.

Відзначимо, що саме по собі вживання безглютенових продуктів не робить дієту правильною, корисною або прийнятною для схуднення. Існує цілий ряд продуктів, що не містять у складі глютен, однак шкідливих для фігури – починаючи від газованих напоїв, закінчуючи чіпсами і майонезом.

У чому шкода пшениці?

За рахунок особливої ​​структури глютен може затримувати вуглекислий газ – що, в поєднанні з дріжджами, забезпечує підйом тесту. Однак саме ця здатність і завдає шкоди організму. Перш за все, що руйнує реакція починається в кишечнику – що провокує інші проблеми зі здоров’ям.

Окремо потрібно згадати і про те, що більшість глютеновтх продуктів харчування мають високим глікемічним індексом – мова йде про білому хлібі, випічці, тортах, вафлях і інших солодощах. Фактично, подібні продукти призводять до переїдання і набору зайвої ваги.

Безглютенові продукти – повний список

Харчування без глютену будується на вживанні бобових культур (квасоля, сочевиця), псевдозернових (гречка, киноа, просо, амарант), різних овочів, фруктів, горіхів, м’яса, курки і риби. Крім цього, що існують технології виготовлення безглютенових макаронів з кукурудзи:

1. Яйця, молоко, м’ясо і риба


Оскільки глютен є білком злакових культур, він не входить до складу м’язової тканини тварин. Будь-які види м’яса (яловичина, курятина, баранина, свинина), риби (лосось, сьомга, тріска) і молочних продуктів (сир, кефір, вершки, молоко) можна їсти на безглютеновій дієті. Рівно як і яйця.

2. Рис, гречка і кукурудза


Гречка та інші псеводозернові культури (кіноа, амарант, сорго) лише нагадують злак, будучи при цьому насінням квіток – тобто, вони не містять глютену. Крім цього, безглютенова дієта дозволяє вживання будь-яких видів рису, а також кукурудзи.

3. Бобові культури


При дотриманні дієти без глютену можна їсти насіння будь-яких бобових – включаючи горох, нут, сою, червону, коричневу і зелену сочевицю, а також різні види квасолі. Разом з овочами і фруктами саме вони стають головним джерелом харчової клітковини в раціоні.

4. Горіхи, насіння, овочі і фрукти


Безглютенова дієта дозволяє до вживання будь-які горіхи, овочі і фрукти – починаючи від звичайних яблук і моркви, закінчуючи сухофруктами, екзотичними манго, авокадо і насінням Чіа. Картопля (як звичайний, так і солодкий батат) також не містить в своєму складі глютену.

5. Будь-які масла і тваринні жири


Вершкове масло, топлений свинячий жир, кокосове, оливкова, соняшникова і будь-які інші рослинні масла – всі ці продукти складаються виключно з різних жирних кислот. Вони не містять в своєму складі рослинного білка – і, відповідно, глютену.

Продукти без глютену і без лактози

Важливо відрізняти алергію на глютен, казеїн і лактозу. Казеїн – це міститься в молочних продуктах білок, схожий на глютен і здатний дратувати кишечник. Лактоза, в свою чергу – це молочний цукор, для розщеплення якого потрібен особливий фермент (відсутній у деяких людей).

Іншими словами, в густих молочних продуктах можуть одночасно міститися глютен, лактоза і казеїн. Також до переліку входять густий йогурт і перероблений сир (наприклад, тертий або скибочками).

Безглютенова дієта і травлення

Вважається, що обмеження вживання глютенові продуктів позитивно впливає на стан шлунково-кишкового тракту і на імунітет навіть при відсутності непереносимості цієї речовини. Йдеться, перш за все, про зниження рівня мікрозапалень і про зростання кількості корисних травних бактерій.

По суті, користь безглютенового харчування полягає в тому, що раціон стає пробіотичним. Прибуток – це компоненти їжі, які не перетравлюються і не засвоюються у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, але ферментують мікрофлорою товстого кишечника людини і стимулюють її ріст і життєдіяльність.

***

Користь безглютенової дієти будується на виключення з раціону пшеничних продуктів з високим глікемічним індексом і різної готової їжі. Оскільки продукти без глютену – це перш за все м’ясо, овочі і фрукти, подібне харчування зазвичай набагато більш правильно з точки зору змісту вітамінів і мінералів.

Наукові джерела:

 1. Перехресні розмови між глютеном, мікробіотою кишечника та слизовою оболонкою кишечника при целіакії: останні досягнення та основи аутоімунітету,  джерело
 2. Споживання глютену з пшениці збільшує збільшення ваги та ожиріння, пов’язане зі зниженим термогенезом та витратами енергії на тваринній моделі ожиріння,  джерело
 3. Як чутливість до глютену може спричинити ожиріння,  джерело
 4. Безглютенова дієта,  джерело
 5. Історія клейковини та її вплив на целіакію, джерело
 6. Безглютенова дієта: прогалини та потреби для здорового харчування,  джерело
Залишити відповідь