Наукові дослідження говорять про те, що до складу натурального меду входять речовини, що впливають на вироблення організмом антитіл-імуноглобулінів, позитивно впливають на імунітет¹. Крім цього, мед містить ряд ферментів, що володіють антибактеріальною активністю.

Іншими словами, вживання меду дійсно несе користь для здоров’я, підвищуючи здатність організму боротися з різними інфекціями. Як правильно вживати мед при застуді – і якої шкоди він може принести людині?

// У чому користь меду?


Оскільки мед – це продукт, одержуваний в результаті життєдіяльності бджіл, склад містяться в ньому корисних речовин завжди варіюється в залежності від методу виробництва. Перш за все, мова йде про те, пилок яких рослин входить до його складу.

Дослідження показують, що найбільшу ефективність для лікування застуди показує мед гречки – зокрема, він швидше позбавляє від кашлю². Схожу користь має мед, зібраний на полях з кульбабою і акацією – тоді як рапс і соняшник надають дещо менший ефект.

Крім цього, роль грає і наявність у складі прополісу. Мед з прополісом здатний заліковувати мікропошкодження шлунково-кишкового тракту, а також допомагати лікуванню легких бактеріальних інфекцій. Крім іншого, прополіс впливає на баланс кальцію в організмі.

Як правильно приймати?

Необхідно розуміти, що сам по собі мед не здатний підвищувати імунітет або боротися із застудою. Користь від його вживання полягає переважно в полегшенні неприємних відчуттів в горлі – досягається, в тому числі, за рахунок прийому разом з теплим напоєм і поєднання з лимоном і імбиром.

Найчастіше рекомендується вживати мед при кашлі, болю в горлі і закладеному носі – додаючи чайну ложку в стакан теплого чаю. Температура напою при цьому не повинна бути занадто високою, оскільки активні компоненти можуть руйнуватися в окропі.

Скільки цукру в меді?

Можлива шкода меду – індивідуальна алергійна реакція на пилок, що входять до його складу рослин, а також негативний вплив високого вмісту цукру. Порядку 80-85% будь-якого меду припадає на швидкі вуглеводи – що ідентично столовому цукру.

По суті, мед протипоказаний діабетикам і людям, охочим схуднути. Він має високий глікемічний індекс і різко підвищує рівень цукру в крові – приводячи в подальшому до падіння рівня глюкози і пов’язаного з цим виникнення почуття голоду (що може привести до переїдання і набору ваги).

Склад і калорійність

В середньому, 100 г меду містять близько 300-320 ккал, що лише на 10% нижче, ніж калорійність звичайного цукру. Глікемічний індекс меду також близький до білого цукру і складає близько 65-70 одиниць – що вважається високим показником.

// КБЖУ меду, на 100 г:

 • калорійність – 304 ккал
 • білки – 0.3 г
 • жири – 0 г
 • вуглеводи – 82,4 г
  • з них цукор -82.1 г

В кінцевому підсумку, на фруктозу припадає до 40% сумарного складу меду, на глюкозу – 30%, на сахарозу та інші типи цукрів – 10%. Що залишилися 15-20% складу – вода.

Вітаміни та мінерали

На вітаміни і мікромінерали припадають менше 1% складу меду – йдеться про невеликих кількостях марганцю, калію, кальцію і натрію. Наприклад, для покриття добової норми марганцю (його в меді найбільше) доведеться з’їсти близько 2.5 кг меду:

// Мінерали в меді, на 100 г:

 • марганець – 4% добової норми
 • залізо – 2% норми
 • кальцій – 1%
 • калій – 1%
 • цинк – 1%
 • селен – 1%

Як відрізнити натуральний мед?

Оскільки користь меду визначається, перш за все, що міститься в його складі пилку конкретних рослин – необхідно купувати лише справжній свіжий мед, що не піддавався температурній обробці. Як згадувалося вище, при нагріванні корисні речовини руйнуються.

На жаль, досить часто перед надходженням у продаж мед піддається кип’ятінню – або навіть розведення цукровим сиропом для здешевлення. Подібні технології використовуються для створення рівномірної консистенції продукту і для позбавлення від осілого в осаді цукру.

У домашніх умовах найбільш простим способом відрізнити справжній мед стане приміщення його в холодильник – при температурі близько 10 градусів Цельсія справжній мед починає кристалізуватися. Якщо ж цього не спостерігається, значить мед піддавався термічній обробці.

***

Користь меду полягає в легкому антибактеріальній ефект – що допомагає лікувати симптоми застуди. Можлива шкода – індивідуальна алергійна реакція на що входить до складу пилок і вплив на рівень глюкози в крові. По суті, мед на 80-85% складається з цукру – і протипоказаний діабетикам.

Наукові джерела:

  1. Моделювання синергетичних антибактеріальних ефектів характеристик меду різного ботанічного походження з пустелі Сахара в Алжирі, джерело
  2. Факти харчування та інформація для меду, джерело
  3. Медичне використання меду, WebMD, джерело
  4. Вплив меду на вироблення антитіл проти тимусно-залежних та тимусно-незалежних антигенів, джерело
Залишити відповідь