Наукові вивчення вказують на те, що в складі справжнього меду містяться речовини, що несуть вплив  на продукування організмом антитіл-імуноглобулінів, які в свою чергу впливають на імунітет¹, посилюючи його. Окрім цього, натуральний мед включає цілий  ряд ферментів, які володіють антибактеріальною активністю.

Якщо простіше, вжиток меду саме несе користь для здоров’я, збільшуючи вміння організму протистояти різним інфекціям.  Як вживати мед з користю при застуді – і якої шкоди він може принести людині?

// У чому користь меду?


Сам мед – це продукт, одержуваний в результаті життєдіяльності бджіл, склад в ньому корисних речовин завжди варіюється в залежності від методу виробництва. Перш за все, мова йде про те, пилок яких рослин входить до його складу.

Дослідження показують, що найбільшу ефективність для лікування застуди показує мед гречки – зокрема, він швидше позбавляє від кашлю². Схожу користь має мед, зібраний на полях з кульбабою і акацією – тоді як рапс і соняшник надають дещо менший ефект.

Крім цього, роль грає і наявність у складі прополісу. Мед з прополісом здатний заліковувати мікропошкодження шлунково-кишкового тракту, а також допомагати лікуванню легких бактеріальних інфекцій. Крім іншого, прополіс впливає на баланс кальцію в організмі.

Як правильно приймати?

Необхідно розуміти, що сам по собі мед не здатний підвищувати імунітет або боротися із застудою. Користь від його вживання полягає переважно в полегшенні неприємних відчуттів в горлі – досягається, в тому числі, за рахунок прийому разом з теплим напоєм і поєднання з лимоном і імбиром.

Найчастіше рекомендується вживати мед при кашлі, болю в горлі і закладеному носі – додаючи чайну ложку в стакан теплого чаю. Температура напою при цьому не повинна бути занадто високою, оскільки активні компоненти можуть руйнуватися в окропі.

Скільки цукру в меді?

Можлива шкода меду – індивідуальна алергійна реакція на пилок, що входять до його складу рослин, а також негативний вплив високого вмісту цукру. Порядку 80-85% будь-якого меду припадає на швидкі вуглеводи – що ідентично столовому цукру.

По суті, мед протипоказаний діабетикам і людям, охочим схуднути. Він має високий глікемічний індекс і різко підвищує рівень цукру в крові – приводячи в подальшому до падіння рівня глюкози і пов’язаного з цим виникнення почуття голоду (що може привести до переїдання і набору ваги).

Склад і калорійність

В середньому, 100 г меду містять близько 300-320 ккал, що лише на 10% нижче, ніж калорійність звичайного цукру. Глікемічний індекс меду також близький до білого цукру і складає близько 65-70 одиниць – що вважається високим показником.

// КБЖУ меду, на 100 г:

 • калорійність – 304 ккал
 • білки – 0.3 г
 • жири – 0 г
 • вуглеводи – 82,4 г
  • з них цукор -82.1 г

В кінцевому підсумку, на фруктозу припадає до 40% сумарного складу меду, на глюкозу – 30%, на сахарозу та інші типи цукрів – 10%. Що залишилися 15-20% складу – вода.

Вітаміни та мінерали

На вітаміни і мікромінерали припадають менше 1% складу меду – йдеться про невеликих кількостях марганцю, калію, кальцію і натрію. Наприклад, для покриття добової норми марганцю (його в меді найбільше) доведеться з’їсти близько 2.5 кг меду:

// Мінерали в меді, на 100 г:

 • марганець – 4% добової норми
 • залізо – 2% норми
 • кальцій – 1%
 • калій – 1%
 • цинк – 1%
 • селен – 1%

Як відрізнити натуральний мед?

Оскільки користь меду визначається, перш за все, що міститься в його складі пилку конкретних рослин – необхідно купувати лише справжній свіжий мед, що не піддавався температурній обробці. Як згадувалося вище, при нагріванні корисні речовини руйнуються.

На жаль, досить часто перед надходженням у продаж мед піддається кип’ятінню – або навіть розведення цукровим сиропом для здешевлення. Подібні технології використовуються для створення рівномірної консистенції продукту і для позбавлення від осілого в осаді цукру.

У домашніх умовах найбільш простим способом відрізнити справжній мед стане приміщення його в холодильник – при температурі близько 10 градусів Цельсія справжній мед починає кристалізуватися. Якщо ж цього не спостерігається, значить мед піддавався термічній обробці.

***

Користь меду полягає в легкому антибактеріальній ефект – що допомагає лікувати симптоми застуди. Можлива шкода – індивідуальна алергійна реакція на що входить до складу пилок і вплив на рівень глюкози в крові. По суті, мед на 80-85% складається з цукру – і протипоказаний діабетикам.

Наукові джерела:

  1. Моделювання синергетичних антибактеріальних ефектів характеристик меду різного ботанічного походження з пустелі Сахара в Алжирі, джерело
  2. Факти харчування та інформація для меду, джерело
  3. Медичне використання меду, WebMD, джерело
  4. Вплив меду на вироблення антитіл проти тимусно-залежних та тимусно-незалежних антигенів, джерело
Залишити відповідь