Кожен, хто хоч раз сидів на дієті знає, що зриви бувають практично з усіма. Щоб вони не відбувалися спонтанно, їх найкраще спланувати самостійно, даючи тілу те, що воно хоче, але в порційно і дозовано, повністю контролюючи процес. Давайте розбиратися, що таке читинг в дієті при схудненні або бодібілдингу, як саме це працює і чи варто свідомо обманювати організм.

зміст

 •  Доступний читінг в дієті – це правильно?
  • Механізм дії при схудненні
  • Читинг при наборі маси в бодібілдингу
  • Читинг для схуднення: паличка-виручалочка?
 • Правила та рекомендації
 • висновки

 Доступний читінг в дієті – це правильно?

Саме слово читінг (cheating) є англіцизмом. У буквальному перекладі означає шахрайство або обман. Суть цього поняття проста: в певні дні, коли людина дотримується дієти, йому дозволено вживати якісь улюблені продукти або страви. Працює це скоріше на рівні психології, даючи ілюзію того, що дієта зовсім не така сувора, як здавалося.

Механізм дії при схудненні

Щоб розібратися, що таке читинг в схудненні, мало просто знати, що іноді можна себе побалувати. Контроль здійснюється шляхом поводженні так званих гострих кутів. Наприклад, він підстьобує природні метаболічні процеси, завдяки чому вдається подолати ефект плато, який так часто засмучує охочих швидко схуднути. Тоді втрата ваги, навіть при дотриманні строгої дієти і хороших регулярних фізичних навантаженнях, просто зупиняється.

Грунтується методика чітингу на те, що під час строгих, наприклад, монодиет, організм може автоматично включати захисні механізми, вважаючи, що він в небезпеці. На тлі посилених занять спором і голодувань, він починає накопичувати жир, щоб вижити. Обдурити обмінні процеси, пропонується шляхом цілеспрямованого, одноразового збільшення кількості споживаних калорій. Це допоможе дещо збадьоритися самому худне, психологічно підготуватися до наступних етапів обмежень.

Читинг при наборі маси в бодібілдингу

Культура тіла не менш важлива для багатьох, ніж підтримка його в здоровому вигляді. Читинг під час набору м’язової маси бодібілдери зазвичай дотримуються білкової дієти, що дозволяє швидко наростити м’язи, а від вуглеводів і жирів часто доводиться відмовлятися. Виникає стійке дисбаланс, який і допоможе виправити грамотно організований читінг, званий атлетами чітмілом.

Існує ще одне, зовсім окреме поняття в бодібілдингу, зване читингом. Це спеціальний прийом, що дозволяє подолати набагато більші навантаження, ніж передбачалося до цього. Свого роду, це обманний маневр, що дає можливість подолати «поріг», який важко переступити. Механізм досить простий, але в той же час вимагає повної концентрації уваги.

Давайте розберемося на прикладі. Для тяги штанги лежачи, атлет вигинає поперекову ділянку хребта, а потім, впираючись носками об підлогу, відриває грудний відділ від лави. Таким чином, вдається задіяти ті м’язи, що зазвичай залишаються у відносному спокої. Так можна підняти вагу більше, не ризикуючи при цьому отримати розрив тканин, наприклад, біцепса.

Читинг для схуднення: паличка-виручалочка?

Винахідником методики став французький лікар-дієтолог Джоель Маріон, який навіть написав про це книгу. Називається вона «Обмани себе, щоб схуднути», і її варто прочитати кожному бажаючому нормалізувати масу свого тіла. Він першим запропонував ввести в звичку не розвантажувальні дні, коли їсти не можна майже нічого, а навпаки, завантажувальні, коли можна дати собі розслабитися, не перериваючи дієту.

Однак і тут є свої плюси і мінуси.

переваги

 • У період чітингу можна займатися фізкультурою в звичайному режимі.
 • Основа методу базується на корисні продукти.
 • Психологічний аспект (немає усвідомлення, що ви відмовилися від улюблених ласощів назавжди).
 • Читинг дозволяє дотримуватися навіть дуже суворі дієти досить тривалий час.

недоліки

 • Чи не підійде тим, хто не в силах проконтролювати кількість з’їденої їжі в моменти «завантаження».
 • Обов’язковий підрахунок калорій.
 • Під час чітингу не рекомендується застосування підсолоджувачів, замінників цукру.

Правила та рекомендації

Щоб потім не журитися, що після чітингу набрала вагу, варто враховувати основні поради і правила, які дає автор методики:

 • Планувати «завантаження» потрібно заздалегідь, вибираючи продукти і складаючи меню, так менше шансів надмірно переїсти. Перед її проведенням можна влаштувати повну розвантаження, наприклад, очистити організм за допомогою аутофагії.
 • У певні дні можна споживати будь-які улюблені страви. Однак, по можливості, перевагу варто все ж віддати чомусь корисному. Наприклад, замість торта або тістечка, краще вибрати сухофрукти з вершками і горіхами.
 • Варто обмежити споживання швидких вуглеводів, віддавши перевагу повільним.
 • Бажано робити не більше двох днів чітингу в процесі дієті поспіль. Однак, при жорсткому контролі калорійності, можна побалувати себе трохи більше.
 • Дотримуватися калорійність вкрай важливо. Для правильного процесу до звичайного кількістю можна додати 1000-2000 кілокалорій, в залежності від початкових показників.
 • Для підтримання водного балансу, як і під час дотримання дієти, кількість випивається за день рідини повинна бути не менше 1.5-2 літра.
 • Залежно від тривалості дотримання обраної вами дієти, проводити читингом можна один або два рази на тиждень. Наприклад, на двотижневої дієті вистачить всього одного дводенного чітингу. Якщо ж тривалість від 30 днів до півроку, то влаштовувати завантаження не завадить щотижня.

Під час проведення чітингу небажано палити, пити алкогольні напої, енергетики, каву, міцний чорний або зелений чай. Оптимально замінити все це легкими розведеними соками, смузі, трав’яними чаями.

висновки

Думки з приводу ефективності такої методики досить суперечливі. Багато медики не рекомендують застосовувати щось подібне часто при схудненні, так як процес нібито значно погіршує рівень стресу.

У той же час ті, хто випробував читінг на собі, навпаки, говорять про ефективність чітингу в плані психологічного аспекту. Істина, як завжди, десь посередині: якщо процес чітко контрольований, а не проста «обжираловка» посеред дієти, то користь від нього обов’язково буде. Що ж стосується чітингу бодібілдерів, то займатися цим можуть тільки спортсмени «зі стажем», а ще краще – під пильним наглядом професійного тренера.

Залишити відповідь