Корисні властивості напою з кореня цикорію, шкоду і протипоказання. Як правильно приймати цикорій і скільки чашок можна пити в день? Що краще — цикорій або кава?

Що таке цикорій?

Цикорій — це трав’яниста рослина з блакитними квітами. Корінь цикорію використовується для приготування напоїв і як замінник кави — для цього його спочатку висушують, потім перемелюють і обсмажують. Серед ключових корисних властивостей напою можна відзначити відсутність кофеїну, а також наявність у складі натуральних антиоксидантів і пребіотиків.

На відміну від кави, цикорій розслабляє центральну нервову систему, а зовсім не стимулює її. Крім цього, його користь полягає в позитивному впливі на роботу шлунково-кишкового тракту. У традиційній медицині порошок цикорію використовується для лікування цілого ряду проблем з травленням — починаючи від внутрішніх кровотеч, здуття і діареї, закінчуючи втратою аппетита1.

Особливу користь цикорій принесе діабетикам. Міститься в його складі речовина інулін здатне впливати на рівень інсуліну в крові — зокрема, цикорій допомагає знижувати рівень глюкози натощак2. Серед інших корисних властивостей можна відзначити гепапротектні, антимікробні та протизапальні властивості. Проте не всі з цих властивостей здатні проявлятися при вживанні напою.

Який цикорій краще?

Якість цикорію визначається як регіоном зростання рослини, так і методикою промислової обробки. Існують три види — рідкий, розчинний і мелений. Кращим вважається рідкий цикорій. На відміну від розчинної або меленої, він не піддається температурній обробці (обжарке), а значить зберігає більше корисних речовин. Однак його смак трохи менше схожий на смак кави.

Мінусом розчинної і меленого цикорію є і те, що для здешевлення вартості в нього можуть додаватися як перемелені злакові, так і аналоги цукру. В першу чергу, мова йде про мальтодекстрин — він різко підвищує рівень інсуліну в крові, протипоказаний діабетикам і не поєднується з правильним харчуванням для зниження ваги тіла. Перед покупкою краще вивчати склад цикорію, щоб уникнути цього компонента.

Цикорій — корисні властивості

Більшість корисних властивостей напою з цикорію визначаються наявністю в складі інуліну — полісахариду, не здатного перетравлюватися в шлунку людини. Хоча речовина і відрізняється характерним солодкуватим смаком, вона не впливає на рівень глюкози в крові і підходить для використання діабетиками (навіть знижуючи рівень інсуліну). Споріднені йому речовини містяться в сиропі агави і топінамбурі.

По суті, інулін представляє з себе один з видів клітковини. Він позитивно впливає на зростання популяції корисних бактерій в кишечнику, що дозволяє вважати його пребіотиком. Рослинні компоненти, що входять до складу кореня цикорію, забезпечують гепапротектні, антимікробні, протизапальні та інші властивості. Також екстракт активних компонентів рослини здатний виліковувати малярію.

Користь цикорію:

  • покращує роботу кишечника
  • покращує роботу печінки
  • позитивно впливає на рівень інсуліну
  • має антимікробні властивості
  • має властивості антиоксиданта

Шкоди та протипоказання

Перед покупкою цикорію необхідно уважно переконатися в тому, що в його складі не міститься мальтодекстрин або цукор. В деяких випадках вони додаються для підсолоджування і здешевлення вартості.

Оскільки напій здатний стимулювати вироблення жовчі, він протипоказаний при сечокам’яній і жовчнокам’яній хворобах. Також цикорій знижує артеріальний тиск — що може бути небажано при ряді захворювань.

Цикорій не рекомендується вагітним і годуючим жінкам, а також особам з індивідуальною непереносимістю його активних компонентів.

Корисний напій з цикорію?

Зазначимо, що не всі вищезгадані властивості проявляються при вживанні напою з порошку цикорію. У наукових дослідженнях вивчалися як екстракти активних інгредієнтів, так і спиртовий настій, що володіє істотно більшою концентрацією корисних речовин. Важливо і те, при обжарці і зберіганні порошку багато компонентів можуть бути втрачені.

Роль грає і те, що в цикорії інулін лише частково переходить в напій — більша його частина залишається в порошку, що викидаються після заварки. Незважаючи на це, чашка цикорію з молоком на сніданок може вважатися корисною альтернативу кави, а натуральний солодкуватий смак, одержуваний без впливу на рівень інсуліну в крові, також можна вважати плюсом.

Цикорій – як і скільки пити?

Дослідження говорять про те, що користь цикорію для здоров’я проявляється при вживанні 3-5 м інуліну на добу Оскільки порошок цикорію містить від 10% до 30% цієї речовини, необхідно близько 10-30 г порошку — що рівнозначно 2-6 чайним ложкам. Враховуючи те, що частина осаду при заварці викидається, конкретні рекомендації дати практично неможливо.

Кажучи простими словами, якщо ви п’єте цикорій в якості заміни каві — випивайте ту кількість, яка вам подобається. Якщо ж ви хочете отримати користь для здоров’я, то замість десятків чашок напою вживайте цикорій у вигляді БАД (у таблетках або капсулах), враховуючи в цьому випадку рекомендоване виробником дозування.

цикорий

Pero, Швидкорозчинний натуральний напій, без кофеїну, оригінальний, 200 г (7 унцій) – 169 грн

Можна цикорій на ніч?

Оскільки напій з цикорію не містить кофеїну, його можна вживати на ніч. Він не стимулює центральну нервову систему і не шкодить сну. Крім цього, за рахунок зниження артеріального тиску, напій здатний надавати розслабляючий ефект, допомагаючи заснути швидше.

***

Цикорій — це рослина, відоме в традиційній медицині своїми корисними властивостями. Порошок з кореня цикорію використовується як замінник кави, а що входить в його склад полісахарид інулін хоча і відрізняється солодким смаком, але не підвищує рівня глюкози в крові. При цьому користь цикорію краще проявляється при прийомі у вигляді БАД, а не у вигляді напою.

Наукові джерела:

  1. Cichorium intybus: Traditional Uses, Phytochemistry, Pharmacology, and Toxicology, source
  2. Anti-diabetic effects of Cichorium intybus in streptozotocin-induced diabetic rats, source
  3. Antimalarial activity of lactucin and lactucopicrin: sesquiterpene lactones isolated from Cichorium intybus L., source
  4. Chicory Uses, Benefits, Dosage – Drugs.com Herbal Database, source
Залишити відповідь