Які напої мають високий глікемічний індекс, а які — низький? Як змінюється ГІ продуктів при спільному вживанні з кавою або міцним чаєм? Який глікемічний індекс спиртних напоїв і містяться в пиві вуглеводи? Відповіді на ці питання ви знайдете нижче.

// ГІ — що це?

Глікемічний індекс — це показник, що характеризує вплив конкретного продукту харчування (або напою) на підвищення рівня цукру в крові. Зрештою, чим більше у складі швидких вуглеводів, тим вище ГІ — і навпаки, чим менше вуглеводів (або більше клітковини), тим ГІ нижче.

Фактично для визначення глікемічного індексу використовується порція, що містить 25 (або 50) грамів вуглеводів — якщо ж число нижче, ГІ умовно вважається нульовим. Таким чином глікемічний індекс більшості видів алкоголю (за винятком пива і лікерів) дорівнює нулю.

У випадку з напоями роль грає і те, використовувалися при їх виготовленні цукор та інші підсолоджувачі. Глікемічний індекс коли може досягати 70 одиниць, тоді як близький за змістом вуглеводів апельсиновий сік має ГІ в 50 одиниць. Причина — використання в газованій воді глюкозно-фруктозного сиропу.

Чай і кава

Глікемічний індекс чаю або кави безпосередньо залежить від кількості цукру, доданого в напій. Наприклад, як чорний, так і зелений або трав’яний чай без цукру не впливають на рівень глюкози в крові і мають нульовий глікемічний індекс.

Якщо ж напій додається цукор, мед або навіть молоко, то це підвищує його глікемічний індекс — одна чайна ложка цукру на склянку дає від 30 до 40 одиниць. Плюс, деякі види кави (особливо, 3-в-1 і меленої) містять додатковий цукор.

Окремо згадаємо, що дослідження говорять про те, що вживання кофеїну одночасно з продуктами високої ГІ посилює викид інсуліну в кров приблизно на 30%. Іншими словами, міцну каву або чай підвищує глікемічний індекс еды2.

Глікемічний індекс напоїв

1. Ізотоніки (Gatorade, Powerade) — 78 одиниць

Ізотонік — це спортивний напій на основі електролітів і вуглеводів. Ізотоніки використовуються при тривалих пробіжках, велоспорті та інших тривалих заняттях спортом, при яких атлет втрачає мінерали з потовиділенням.

2. Мультифруктовий сік — 70 одиниць

У більшості випадків для виробництва мультифруктових соків у пакетах використовуються сиропи та інші підсолоджувачі — що дає не тільки насолоду, але й підвищує глікемічний індекс подібних напоїв до максимальних значень.

3. Газовані напої з цукром — 63-68 одиниць

В одній банці звичайній коли (або іншого солодкого газованого напою) міститься до 35 г вуглеводів — що рівнозначно семи ложкам цукру. Крім цього, високий глікемічний індекс визначається і тим, що використовується зовсім не цукор, а більш шкідливий глюкозно-фруктозной сироп.

4. Апельсиновий сік — 50 одиниць

Один стакан апельсинового соку — як пакетованого, так і свіжовичавленого — містить до 30 р швидких вуглеводів. Наявність невеликої кількості клітковини знижує глікемічний індекс напою — хоча він і залишається досить високим.

5. Яблучний сік – 40-45 одиниць

Глікемічний індекс яблучного соку залежить як від сорту яблук, так і від кількості м’якоті, що залишилася в напої. Крім цього, розбавлення густого соку водою знижує ГІ, оскільки вміст цукру на склянку незначно зменшується.

6. Шоколадне молоко — 40 одиниць

Ключовим інгредієнтом суміші для шоколадного молока є зовсім не какао, а цукор. Саме тому дітям так подобається смак подібних напоїв — хоча їх глікемічний індекс досить високий. При покупці рекомендується вибирати опції зі зниженим вмістом цукру.

7. Квас — 35-45 одиниць

Квас — це напій, який готують на основі бродіння борошна і солоду. Оскільки в склянці квасу міститься до 15 г вуглеводів, він має середній глікемічний індекс. Зазначимо, що в залежності від конкретного рецепту ГІ може змінюватися — глікемічний індекс домашнього квасу зазвичай трохи нижче.

8. Молоко — 30-35 одиниць

З одного боку, молоко має низький глікемічний індекс. З іншого боку,  лактоза, яка в ньому міститься, призводить до більш різкого викиду інсуліну в кров — іншими словами, молоко володіє високим інсуліновим індексом. Про це важливо пам’ятати при наявності цукрового діабету.

9. Замінники молока — 30 одиниць

Рослинні напої на основі вівса, рису, мигдалю або сої — так зване “не молоко” — найчастіше містять порівнянне зі звичайним молоком кількість вуглеводів. Однак їх глікемічний індекс може істотно варіюватися залежно від рецептури.

10. Томатний сік — 15 одиниць

Оскільки томат є овочем, а не фруктом, він містить менше швидких вуглеводів і більше клітковини. В одній склянці томатного напою міститься близько 10 г вуглеводів — що забезпечує йому максимально низький глікемічний індекс.

ГІ алкогольних напоїв

У більшості випадків спиртні напої містять мінімальну кількість вуглеводів — за винятком портвейну, солодких лікерів та коктейлів на їх основі. Оскільки для проведення тесту продукт повинен містити 25 г вуглеводів на порцію — це літри вина та подібні тестування не проводяться.

Глікемічний індекс будь-якого міцного алкоголю, включаючи горілку, віскі, бренді, текілу і джина — вважається нульовим. У випадку з солодким вином з підвищеним вмістом вуглеводів (включаючи шампанське) ГІ становить близько 10-15 одиниць.

Глікемічний індекс пива

Що стосується пива, традиційно його глікемічний індекс прирівнювався до нуля. В одній пляшці міститься близько 10 г вуглеводів (порівняно з 30-40 в газованій воді), а для проведення тесту на ГІ необхідно оцінити вплив на рівень глюкози в крові приблизно одного літра пива — що досить багато.

Однак якщо подібне кількість напою все-таки було вжито, глікемічний індекс пива складе близько 63 одиниць. Незважаючи на це, глікемічне навантаження пінного напою все одно буде низькою — з-за невеликої кількості вуглеводів в складі.

***

Глікемічний індекс напоїв безпосередньо залежить від змісту вуглеводів у них — солодкі газованої води і відновлені мультифруктовые соки володіють максимальним ГІ. У свою чергу, горілка та інший дистильований алкоголь не містить вуглеводів — володіючи при цьому низьким ГІ.

Наукові джерела:

  1. An index of insulin foods: the insulin demand generated by 1000-kJ portions of common foods, source
  2. Does Drinking Coffee Release Insulin, source
  3. Can The GI Of Alcohol Be Measured?, source
  4. Managing Dietary Carbohydrates for Better Health, pdf
Залишити відповідь