Fitness UA підготував максимально докладну інструкцію.

Навіщо промивати ніс

Вчені провели безліч досліджень і з’ясували, що сольовий розчин:

 • Зволожує слизову оболонку носа, не даючи їй висихати під дією занадто сухого повітря.
 • Стримує розвиток запалень.
 • Зменшує набряклість.
 • Полегшує дихання при ГРВІ.
 • Зменшує симптоми алергічного риніту. Наприклад, при сезонній алергії на пилок, оскільки вимиває з носа частинки-алергени.
 • Знижує ризик вірусних та бактеріальних захворювань.

Крім того, промивання підтримують здоров’я носових вій — волосся, що ростуть в ніздрях. Ці волосся обволікаються слизом і зволожують повітря, що надходить потім в носоглотку і легкі, затримують хвороботворні бактерії та допомагають нюху.

Плюси промивання носа настільки очевидні, що медики рекомендуютNatural Allergy Relief: Saline Nasal Sprays робити цю процедуру всім. В тому числі і щодня. Наприклад, у зимовий час, коли повітря в приміщеннях пересушений обігрівальними приладами.

А вже якщо у вас поліноз або ГРВІ з соплями, промивання і зовсім необхідно. Якщо, звичайно, ви хочете швидше одужати.

Як правильно промивати ніс

Механізм тут простий: ви заливаєте сольовий розчин в одну ніздрю і нахиляєте голову так, щоб рідина, пройшовши через носоглотку, вилилася через іншу.

webmd.com

Тепер докладно про те, як це зробити .

1. Визначтеся з інструментом

Для промивання вам знадобиться ємність для сольового розчину: спринцівка, шприц без голки,  спеціальний чайничок для цієї процедури. Все це можна купити в аптеці.

Там же продаються вже готові спреї з сольовими розчинами, можна скористатися ними.

2. Приготуйте сольовий розчин

Такі розчини називають ще фізіологічними або ізотонічними. Це означає, що, крім води, вони містять у собі рівно те ж кількість солей, що і природні рідини організму. Крім того, існують гіпертонічні розчини — з підвищеним вмістом солей. Для промивання підходять обидва варіанти.

Ось найпопулярніший рецепт домашнього сольового розчину. Вам знадобиться склянка теплої води (близько 36,6 °С, орієнтуйтеся на температуру тіла) — дистильованою або кип’яченою, щоб не допустити зараження.

Додайте в нього ¼ – ½ чайної ложки нейодованої солі і щіпку соди. Як слід перемішайте і залийте в підготовлену ємність.

3. Прийміть правильну позу

Нахиліться над раковиною під кутом приблизно 45 градусів. Ніздрі повинні дивитися вниз. Тепер злегка поверніть голову, щоб одна ніздря виявилася вище другої.

4. Починайте промивання

Перед початком процедури не забудьте відкрити рота — дихати треба через нього. Вставте кінчик спринцівки, шприца, спрею або носик неті-поту в верхню ніздрю і введіть в неї досить розчину.

Як це робиться, можна побачити в ролику від Mayo Clinic.

Якщо відчуваєте печіння, припиніть процедуру і приготуйте інший розчин з меншою кількістю солі.

Якщо ви робите все правильно, рідина почне витікати з нижньої ніздрі, а можливо, і з рота. Ковтати розчин не потрібно, просто виплюньте його. Але якщо щось потрапить в горло, нічого страшного.

5. Очистіть ніс і повторіть для іншої ніздрі

Закінчивши промивання через одну ніздрю, акуратно висякаєтеся. Протріть ніс серветкою і повторіть процедуру, починаючи з пункту 3) для іншої ніздрі.

Коли не можна промивати ніс

У деяких випадках промивання як мінімум марно, як максимум — шкідливо. Не робіть цю процедуру, якщо:

 • Ніс закладений настільки, що ви не можете їм дихати. Спробувавши пробити закладеність, ви ризикуєте подати струмінь води з великим напором і разом з рідиною занести в середнє вухо збудника захворювання.
 • У вас викривлена носова перегородка. У цьому випадку рідина може затриматися в носових ходах і стати живильним середовищем для розмноження бактерій.
 • У вас є поліпи — доброякісні утворення на слизовій оболонці носа.
 • Ви часто страждаєте носовими кровотечами.
 • У вас отит або ви знаєте про вашу схильність до запалення вуха.

Якщо при всьому цьому ви вважаєте, що промивання носа необхідно, зверніться за допомогою і консультацією до лора.

Залишити відповідь