Метаболізмом називають набір процесів, що протікають в організмі з метою забезпечення його необхідними речовинами. У всіх людей реакції протікають зі швидкістю, властивою людському організму, однак деякі чоловіки і жінки можуть похвалитися більш швидким обміном речовин. Такі люди мають відмітні ознаки: вони частіше є ектоморфами (худими і високими).

Щільні і низькорослі люди ставляться до ендоморфів – для них характерний сповільнений метаболізм.

Однак не існує «чистих» ектоморфів або эндоморфів, так як на всіх нас впливають фактори, які прискорюють і пригнічують реакції в організмі. Навчитися ними керувати, необхідно в першу чергу тим, хто хоче прискорити метаболізм і схуднути.

Що впливає на швидкість метаболізму

Спадковість

Спадковий уповільнений метаболізм пояснюється умовами, у яких знаходилися предки. Якщо вони проживали в холодному суворому кліматі, їх організми були змушені знижувати швидкість обміну речовин та накопичувати підшкірний жир – це властивість і переймають нащадки.

Фактор непорівнянний з схильністю до захворювань, так як він піддається корекції. Правильна харчова поведінка допоможе знизити вплив спадковості.

Гормональний фон

Активність щитовидної залози безпосередньо пов’язана з масою тіла: при прискореному темпі роботи органу обмін речовин протікає швидше, а уповільнення веде до набору ваги. Схема відображає стан речей в чоловічому організмі – у жінок справи йдуть трохи інакше в силу більш складної гормональної системи.

Однак незалежно від статі необхідно підтримувати гормональний фон в нормі, щоб уникнути набору ваги.

Середовище існування

Якщо людина знаходиться в стані спокою в кімнаті, прогрітій до 12-18 градусів, її метаболізм розганяється. Екстремально низькі температури, навпаки, пригнічують процес.

Під час тренувань обмін речовин в організмі прискорюється, якщо спортсмен займається в теплому одязі на легкому морозі, а духота і слабке освітлення, навпаки, уповільнюють всі хімічні реакції.

Робота м’язів

Тривала відмова від спорту веде, як правило, до зниження швидкості процесів. При цьому тренування справляють різний ефект на спортсменів і малоактивних людей: у атлетів від занять розгін обміну речовин незначний, а у незвичної до навантажень людини реакції починають протікати значно швидше.

Ефект тренувань залежить від частоти занять і систематичності: чергування активності і тривалої бездіяльності приносить більше шкоди, ніж користі. Особливо небезпечні тижневі перерви в заняттях.

Харчування

Голодування і зневоднення гальмують метаболізм, а на тлі переїдання розвивається ожиріння.

Психоемоційний фон

Порушення психіки та обміну речовин часто поєднуються. Приклади такого зв’язку:

 • поліфагія (обжерливість);
 • булімія;
 • психогенне переїдання;
 • психогенна блювота;
 • обсесивно-компульсивне переїдання.

Важливо, що деякі антидепресанти, знижують емоційну і психологічну напруженість, містять хімічні сполуки, що підвищують апетит.

Не останню роль в схудненні грає і психоемоційний відгук на дієту: занадто суворі приписи викликають дискомфорт, і довго дотримуватися таких рекомендацій не вийде. Як правило, відбувається зрив, за яким слід набір ваги.

Вік

З роками прискорення метаболізму для схуднення і підтримки хорошої фізичної форми дається все важче. Причина криється в природному згасання процесів в організмі: кожні 10 років обмін речовин сповільнюється приблизно на 7-10%.

Обдурити природу не вийде, але можна спробувати уповільнити процес. Тоді він стане скорочуватися на 7%, а не на 10.

Поставивши перед собою мету з’ясувати, як працює обмін речовин, заведіть щоденник. Запишіть у нього, які фактори могли вплинути саме на ваш організм, а потім почніть роботу над тими з них, які піддаються контролю.

Записувати потрібно і рівень щодобової активності. Витрата калорій порівнюйте з харчовою цінністю раціону і стежте за тим, щоб парафія була менше витрат.

Самодисципліна і спостереження з великою ймовірністю допоможуть зрозуміти, як прискорити метаболізм саме вам.

Як визначити швидкість обміну речовин

Якщо людина роками веде один і той же спосіб життя, вживає приблизно однакову кількість калорій, але почав набирати вагу тільки останнім часом, це говорить про уповільнення обміну речовин – у такому разі доцільно не тільки прискорити обмін речовин, але і записатися на прийом до лікаря.

Проблему легко розглянути у спортсменів: у них з-за «зламаного» обміну речовин дієта і навантаження перестають приносити результати.

Якщо сумніви не викликані відсутністю ефекту від занять або безпричинним набором ваги, скористайтесь формулою розрахунку:

 1. Для жінок: (10 х вага + 6,26 х зростання – 5 х вік – 161) х а
 2. Для чоловіків: (10 х вага + 6,26 х зростання – 5 х вік + 5) х а

Показник «а» − рівень добової фізичного навантаження. Розрізняють 5 типів:

 • 1,2 або мінімальна активність (сидяча робота, тільки побутова навантаження);
 • 1,375 або слабка активність (сидяча робота, побутове навантаження, заняття спортом або прогулянки 2-3 рази в тиждень);
 • 1,55 або середня активність (робота, побутове навантаження, інтенсивні тренування 3-5 разів на тиждень);
 • 1,725 або висока активність (робота, побутове навантаження, інтенсивні заняття спортом 7 днів на тиждень);
 • 1,9 або екстра-активність.

Останній рівень підходить для бодібілдерів, професійних спортсменів і людей, що займаються важкою фізичною працею.

Аналіз результатів

Отримана при розрахунку цифра – швидкість метаболічного процесу або ту кількість калорій, яке конкретна людина витрачає за добу. Щоб зрозуміти, чи знаходяться показники в межах норми, порівняйте знайдене за формулою число з усередненим орієнтиром. Норма для чоловіка 22 років – 3000 кал, для жінки того ж віку – 2100.

Норма для інших вікових груп визначається наступним чином:

 1. Знаходимо різницю у віці між орієнтиром і справжньою людиною. Для прикладу візьмемо 32-річну жінку. Різниця у віці становить 10 років (32 року – 22 роки = 10 років).
 2. Знайдене число множимо на 1% (приблизно з такою швидкістю щорічно сповільнюється метаболізм). Отримуємо 10% (10 років х 1% = 10%).
 3. Віднімаємо 10% від 2100 калорій (1890).
 4. 1890 – нижня межа норми для 32-річної жінки. Щоб отримати конкретне число, а діапазон, виконайте те ж обчислення, але замість 1% візьміть 0,7%.

Важливо! Якщо нижня межа норми набагато перевищує ваш результат, прийміть заходи для збільшення кількості витрачених калорій (прискорьте метаболізм).

Способи прискорення обміну речовин

Прогулянка

Спочатку буде досить ходьби, а потім організм перестане гостро реагувати на активність. Для збереження прогресу перейдіть на змішаний варіант прогулянки:

 • 15 хвилин кроку;
 • 2-5 хвилин бігу;
 • 15 хвилин кроку.

Не можна зупинятися або відпочивати після зміни виду діяльності. Щоб уникнути перевтоми, регулюйте швидкість бігу.

Час залежить від рівня підготовки та стану здоров’я: якщо ви давно не займалися або маєте зайву вагу, почніть з двадцяти хвилин. Стільки ж коштує гуляти людям, страждаючим захворюваннями нирок або серця.

Інші корисні зауваження:

 • при високому тиску заняття переносять на вечір наступного дня;
 • негода – не привід сидіти вдома, так як на холоді витрачається більше калорій;
 • займайтеся ввечері, якщо хочете прискорити обмін речовин;
 • початкова тривалість активності для здорових людей – 35 хвилин;
 • пробіжку можна замінювати ходьбою по сходах або підйомом в гору.

Харчування

Ключові моменти:

 1. Не слідуйте грейпфрутової дієти, якщо вам потрібен здоровий швидкий метаболізм. Фрукт дійсно містить речовину, що сприяє спалюванню жирів, але часте вживання цитрусових веде до підвищення кислотності, що у свою чергу небезпечно розвитком гастриту і комплексним порушенням роботи шлунково-кишкового тракту.
 2. Кожні 7 днів знижуйте кількість споживаних калорій на 10%, але робіть це поступово і уникайте різких стрибків ваги. Спирайтеся на результати щотижневого зважування, щоб уникнути проблем з шкірою і м’язами. Якщо пішло менше 800 гр, калорійність можна знизити більш ніж на 10%. Якщо вага зменшилася на 1200 гр, слід повернутися до межі в 10%.
 3. Не варто їсти протягом 2 годин до і після тренування.
  Вживайте білкову їжу, якщо прагнете розігнати метаболізм для схуднення. На перетравлення таких продуктів організм витрачає набагато більше енергії, ніж на переробку вуглеводів і жирів.

Міфи про харчування

МіфСуть міфуСправжній факт
Міф: Здорова їжа нудна та безсмачна.Багато людей вважають, що здорова їжа обов’язково повинна бути несмачною та нудною.Здорова їжа може бути смачною та різноманітною. Різні способи приготування та використання спецій можуть додати смаку, не псуючи корисні властивості продуктів.
Міф: За день потрібно багато невеликих прийомів їжі.Деякі вважають, що їжу потрібно поділити на багато невеликих прийомів для активного метаболізму.Кількість та розміри прийомів їжі важливіше залежать від індивідуальних потреб та графіку, а не від кількості. Важливо слухати сигнали голоду та насолоджуватися їжею.
Міф: Всі жири шкідливі для здоров’я.Ідея, що всі жири є погані і призводять до збільшення ваги та проблем зі здоров’ям серця.Необхідно розрізняти між насиченими та ненасиченими жирами. Ненасичені жири, такі як Омега-3 та Омега-6, корисні та необхідні для організму.
Міф: Їжа без жирів – найкращий спосіб схуднення.Вірується, що виключення жирів з дієти допомагає ефективно схуднути.Здорові жири є необхідним елементом харчування. Важливо обирати ненасичені жири, такі як ті, які містяться в авокадо, оливковому маслі та рибі.
Міф: Вегетаріанці не можуть отримати достатньо білка.Переконання, що вегетаріанці не можуть отримати достатньо білка без споживання м’яса.Вегетаріанці можуть забезпечити своїй дієті достатню кількість білка, комбінуючи різноманітні рослинні продукти, такі як бобові, горох, насіння та інші джерела рослинного білка.

Режим дня

Сон. Обмеження у відпочинку уповільнює процеси: спіть не менше 7 годин на добу. Ідеальний варіант – 8-10 годин.

Ранок. Після пробудження зробіть невелику зарядку, а через півгодини випийте 2 склянки прохолодної води. Півлітра рідини прискорює процеси на 1-2 години.

Сніданок почніть з білкової їжі. Наприклад, з яйця. Їжте його цілком, не відмовляйтеся від жовтка з-за того, що він містить багато жирів.

День. Пийте зелений чай замість чорного. В ході експериментів, з’ясовують, як підвищити метаболізм, стимулюючі властивості напою не підтвердилися, але він містить мінімум калорій, захищає від зневоднення і перетворює жири в жирні кислоти.

Вечір. Тренування в цей час особливо корисні, але не відмовляйтеся від побутової навантаження через занять спортом. Виконуйте більше роботи по дому і частіше ходіть в культурні місця відпочинку, щоб нормалізувати швидкість реакцій в організмі.

Швидкий набір ваги або неефективність тренувань наштовхують на думку про проблеми в організмі. Іноді в якості першопричини виступає уповільнений метаболізм, і тоді доводиться вживати заходів щодо його прискорення.

Самоорганізація допоможе вирішити проблему: заведіть щоденник і розплануйте в ньому режим дня так, щоб збільшити витрати і знизити кількість споживаних калорій. Намагайтеся уникати факторів, що сприяють розвитку порушень харчової поведінки, і випивайте достатню кількість рідини.

Ці прості поради та вживання молочних, цитрусових і білкових продуктів допоможуть досягти бажаних результатів.

Залишити відповідь