Індекс маси тіла (ІМТ), званий коефіцієнтом ожиріння” — це базовий параметр для визначення наявності зайвої ваги в організмі. Зазначимо, що формула враховує лише зростання людини, тоді як стать, вік і параметри метаболізму в розрахунок не приймаються.

Калькулятор ІМТ – перевір себе!
Підвищений ІМТ тісно пов’язаний з різними ризиками для здоров’я — починаючи від супутнього ожиріння діабету та інсулінорезистентності, закінчуючи порушеннями вироблення гормону голоду лептину та іншими порушеннями обміну речовин. Як розрахувати індекс маси тіла?

// ІМТ — індекс маси тіла

Індекс маси тіла — це показник, що дозволяє розрахувати співвідношення ваги людини до його зростання. По суті, ІМТ являє з себе коефіцієнт для визначення наявності (або відсутності) надлишкової маси тіла та пов’язаного з цим ожиріння.

Оскільки класична формула ІМТ не враховує вік або стать, розрахунок індексу маси тіла використовується лише для дорослих чоловіків і жінок — для підлітків і маленьких дітей він не підходить. Крім цього, таблиці ІМТ не враховує композицію тіла (тобто, наявність жиру або м’язів).

Для точного визначення ступеня ожиріння найчастіше використовується розрахунок відсотка жиру в організмі — у цьому разі враховується не просто загальний вагу людини, а частка жирової маси. Також для оцінки вісцерального ожиріння може вимірюватися обхват талії.

Формула Кетле — як розрахувати?

Для розрахунку індексу маси тіла використовується математична формула, розроблена в середині 19 століття бельгійським вченим Адольфом Кетле (так звана «формула Кетле»). Більшість онлайн-калькуляторів ІМТ засновані саме на ній:

ІМТ = m/h2,

де m — маса тіла (в кілограмах), а h2 — зріст людини (у метрах), зведений у квадрат.

Таблиці ІМТ

Після розрахунку ІМТ необхідно порівняти отриманий коефіцієнт з табличними даними. Низька цифра говорить про дефіциті маси тіла, висока — про можливу наявність ожиріння. Також можна скористатися зразковим графіком, зображеним на малюнку вище.

// Таблиця для оцінки ожиріння:

Індекс маси тілаВідповідність ваги і зростання
16 і меншеВиражений дефіцит маси тіла
16 — 18,5Недостатня маса тіла (дефіцит)
18,5 — 24,99Норма
25 — 30Надлишкова маса тіла
30 — 35Ожиріння
35 — 40Виражене ожиріння
40 і більшеДуже виражене ожиріння

Плюси і мінуси

ІМТ — це лише приблизний коефіцієнт для визначення ожиріння. Зрештою, він не враховує ні стать, ні вік людини, ні структуру маси тіла. Наприклад, розрахунок індексу маси тіла для спортсменів може показати наявність зайвої ваги — хоча фактично це не жир, а м’язи.

Оскільки формула ІМТ була представлена понад 200 років тому, вона не враховує більш пізні наукові відкриття — в тому числі, розподіл жиру на різні типи. Якщо підшкірний жир вважається нешкідливим, то внутрішній вісцеральний жир призводить до порушення обміну речовин і прогресуванню ожиріння.

Співвідношення зросту і ваги — норми

Згідно з формулою Кетле для розрахунку ІМТ, нормальну вагу людини зростом 175 см повинен знаходитися в межах від 65 до 88 кілограмів. Більш точних значень класична формула ІМТ показати не може, оскільки не враховує стать, вік і які-небудь параметри метаболізму.

На жаль, розкид у 23 кг складно вважати точним для визначення ожиріння. Фактично, навіть класична формула “ідеальна вага = зріст (у см) мінус 100” дає більше інформації, ніж розрахунок ІМТ за допомогою онлайн-калькулятора.

У свою чергу, для уточнення розрахунку можуть використовуватися коефіцієнти і додаткові індекси — всього їх існує близько десяти. Наприклад, індекс Татоня, Ноордена, Беккерта і Брейтмана засновані на уточненому показнику зростання, а індекс Отто — єдиний, що враховує підлогу.

Нормальна вага при зрості 170 см

 • Індекс Беккерта – 64.00 кг
 • Індекс Отто – 66.40 кг
 • Індекс Татоня – 66.50 кг
 • Індекс Брейтмана – 69.00 кг
 • Індекс Брока – 70.00 кг
 • Індекс Габса – 71.00 кг
 • Індекс Ноордена – 71.40 кг

Нормальна вага при зрості 175 см

 • Індекс Беккерта – 69.00 кг
 • Індекс Отто – 70.40 кг
 • Індекс Татоня – 71.25 кг
 • Індекс Брейтмана – 72.50 кг
 • Індекс Ноордена – 73.50 кг
 • Індекс Брока – 75.00 кг
 • Індекс Габса – 75.00 кг

Нормальна вага при зрості 180 см

 • Індекс Беккерта – 70.00 кг
 • Індекс Отто – 74.40 кг
 • Індекс Ноордена – 75.60 кг
 • Індекс Брейтмана – 76.00 кг
 • Індекс Татоня – 76.00 кг
 • Індекс Габса – 79.00 кг
 • Індекс Брока – 80.00 кг

Відсоток жиру в організмі

Щоб зрозуміти, доводиться зайвий вагу на жирові запаси або на м’язи, використовуються розрахунок відсотка жиру в організмі. У цьому випадку обчислюється відсоткове співвідношення жирової клітковини до загальної маси тіла. Вважається, що по точності цей показник перевищує ІМТ.

Наприклад, якщо при зрості 175 см в тілі є 20% жиру (рівнозначно 35 кг) — то для жінок це буде нормальним показником, тоді як для чоловіків — підвищеним. Більшість спортсменів прагнуть досягти цифри менше 10% жиру в організмі, регулярно вимірюючи цей показник, і абсолютно не враховуючи індекс маси тіла.

***

Індекс маси тіла — показник, що дозволяє оцінити наявність (або відсутність) надлишкової маси тіла. Незважаючи на те, що ІМТ часто називають “коефіцієнтом ожиріння”, використовувана для розрахунку формула Кетле була розроблена понад 200 років тому і має безліч мінусів. Існують більш точні методи розрахунку.

Залишити відповідь