Кухня. Рано-вранці. На столі парує чашечка запашної кави … Знайома картина? За статистикою 90% дорослого населення країни починають свій ранок з цього напою, що бадьорить. А потім продовжують пити каву і протягом всього робочого дня. Кава обросла сьогодні безліччю легенд. Так як же насправді?

Кофеїн і його позитивні властивості

Основний продукт, який міститься в каві – це кофеїн. Кофеїн – помірний стимулятор дії. Вплив кофеїну на людей по-різному, в залежності від їх чутливості до цього компоненту. Деякі випивають кілька чашок в день, і це ніяк на них не відбивається, інші ж можуть відчувати зміни навіть від однієї порції кави. Властивість кофеїну таке, що після попадання в травну систему він швидко розчиняється в організмі, виводячись через кілька годин після споживання. Саме тому у кави відзначають сечогінний ефект.

Кофеїн підвищує рівень дофаміну в мозку, який змушує нас відчувати себе бадьоріше і веселіше. Вживання кави в помірних кількостях позитивно впливає на центральну нервову систему: покращує настрій, підвищує фізичну і розумову активність. Працівники розумової праці, які випивають по 2 чашки кави в день, справляються з роботою набагато швидше, ніж їх колеги, які відмовилися від вживання кави – до такого висновку прийшли американські дослідники, які вивчали вплив кофеїну на розумові здібності людини. Однак самостійно важко визначити сприятливу дозу. Адже дія кофеїну на кожну людину індивідуально і залежить від типу нервової системи.

Факти про каву

Шкідливо чи корисно пити каву? Однозначної відповіді на це питання немає. Звичайно, кава шкідлива у великих кількостях і при частому вживанні, так само як шкідливий будь-який інший часто вживається продукт. Каві приписують як чудодійні властивості, так і здатність завдавати величезної шкоди. Давайте розбиратися.

Кава впливає на центральну нервову систему

Це дійсно так. Як вже було сказано вище, кава є стимулятором центральної нервової системи. Однак перевищення індивідуальної дози людини тягне до виснаження нервових клітин, порушення нормального функціонування організму: з’являється втома, млявість, зниження працездатності.

Кава викликає безсоння

Вживання кави на ніч здатне викликати безсоння. Однак цей ефект спостерігається не у всіх. Ті, хто постійно «сидить» на каві, настільки привчають свій організм до цього напою, що він перестає бути стимулятором. І, тим не менш, не рекомендується пити каву після п’ятої години вечора.

Кава і таблетки

Кофеїн має властивість послаблювати або посилювати дію окремих лікарських препаратів. Саме тому якщо ви завзятий кофеман, то варто уточнити у лікаря, який вам призначив ліки, чи можна вживати каву з таблетками. Але ось антидепресанти не повинні супроводжуватися вживанням кави, оскільки цей продукт пригнічує їх дію.

Кофеїн збільшує ризик серцево-судинних захворювань

Кава, дійсно, підсилює серцеву діяльність. Однак у здорових людей, помірно вживають каву, не виявлено ніяких тенденцій до розвитку захворювань серцево-судинної системи. Жодне дослідження не підтвердило зв’язок між вживанням кави і серцевими нападами. У людей особливо чутливих до кофеїну може виявлятися підвищення тиску, але, як правило, відбувається це всього на кілька годин. Тому людям похилого віку пити каву не рекомендується.

Кава і ракові захворювання

Довгий час вважалося, що є прямий зв’язок між раковими захворюваннями і вживанням кави. Дослідження проводилися протягом тривалого часу. Однак ніякі припущення з приводу залежності виникнення і розвитку онкологічних захворювань і вживанням кави не підтвердилися.

Кава і сигарета – погана комбінація?

Багато хто любить вживати каву разом з сигаретою. Дослідження показали, що курці вживають значно більше кави, ніж некурящі. Нікотин має властивість швидше виводити кофеїн з організму. Отже, курець частіше відчуває потребу в кофеїн. Згідно з отриманими дослідженням, у тих, хто кидає курити, не зменшується потреба в кофеїн близько півроку. Так само потрібно відзначити, що кава без кофеїну частіше викликає потребу в сигареті. Спільне вживання кави і сигарет ще більше збільшує ризик розвитку артеріальної гіпертензії, може посилювати прояви атеросклерозу артерій.

 Кава позбавляє від похмілля

Це найпоширеніший міф про можливості кави. Кофеїн не є протиотрутою від сп’яніння, хіба що дає самій людині відчуття полегшення після чашки кави. Але це викликано виключно свідомістю самої людини. Кава може тільки трохи підняти тонус. Всі наслідки, викликані алкоголем, неможливо нейтралізуються кофеїном.

 Кава викликає залежність

Перевищуючи свою індивідуальну дозу, людина формує у себе залежність. Припинення вживання кави може викликати дискомфорт у роботі організму: втома, сонливість, головний біль, роздратування і навіть депресію. Після чашки кави ці симптоми зникають. Проблеми починають виникати зазвичай через 12-14 годин після вживання останньої порції напою. Тут все так само, як і у любителів солодкого, які вирішили сісти на дієту. Досить перетерпіти тиждень-другий без улюбленого продукту, як залежність припиняється.

 Цікаво, що вміст кофеїну в звареному кави – 380-650 мг / л, в розчинній каві – 310-480 мг / л, в кави «Еспрессо» – 1700-2250 мг / л. У напої «Кола» близько 100 мг / л кофеїну.Коментар фахівця

Лікар-терапевт, головний лікар багатопрофільної клініки IMP в м. Київ Ганна Циба:

«Каву не можна пити людям з серцево-судинними захворюваннями, в т.ч. артеріальною гіпертензією (підвищенням артеріального тиску), атеросклерозом судин, аритмії, захворюваннями ендокринної системи (в т.ч. щитовидної залози, надниркових залоз, при цукровому діабеті), при захворюваннях нирок, шлунка і 12-палої кишки, оскільки він опосередковано стимулює вироблення адреналіну і подібних йому гормонів, що підсилює і без того порушений дисбаланс вегетативної нервової системи і може спровокувати погіршення перебігу перерахованих захворювань.

Також зловживати кавою не рекомендується молодим людям і дівчатам, які планують народження дітей.

Здоровій молодій людині можна випивати не більше 1 чашки кави в день з концентрацією неповна чайна ложка кави на склянку окропу, краще розбавити каву молоком. Рекомендую використовувати каву, яку ви самі тільки що перемололи з зерен, а не розчинну.

Час, кращий для вживання кави, ранок. Винятки становлять випадки, коли спостерігається стан вираженої гіпотонії, що супроводжується зниженням тиску. Тоді лікар може рекомендувати випити кави або міцний чай, щоб вивести пацієнта з критичного стану незалежно від часу доби. Однак самостійно «призначати» собі каву на постійний прийом кожен день при зниженому тиску можна! »

Залишити відповідь