Зуб сильно пошкоджений через карієсу або поламався в результаті травми? Провести реставрацію можна за допомогою металокерамічних коронок. Останні являють собою штучні конструкції зуба, які дозволяють відновити і зміцнити його анатомічну форму, запобігаючи подальшому руйнуванню.

Металокераміку або металокерамічні зуби  в стоматології застосовують кілька десятиліть (з 50-х років 20 століття). Популярність такі протези заслужили за надійність, естетичність і прийнятну вартість. Даний метод протезування підходить і тоді, коли потрібно відреставрувати лише один зуб, і тоді, коли пошкоджено (відсутні) відразу кілька зубів.

Металокерамічні коронки широко використовуються в протезуванні жувальних зубів і дуже рідко в зоні посмішки. Вони складаються з тонкої (0,3-0,5 мм) металевої основи і керамічного покриття, яке шарами наноситься на поверхню металевого каркаса. Кожен з шарів по черзі піддається випалу, після чого металокераміка коронки за своїми характеристиками наближається до природної емалі зубів. Керамічне (фарфорове) напилення виконується з урахуванням природного відтінку зубів пацієнта. В кожному випадку проводиться індивідуальний підбір відповідного кольору, і в підсумку готовий штучний зуб не відрізняється від «рідних».

Як ставиться металокерамічна коронка?

 • Зуб, який потрібно закрити таким штучним «ковпачком», трохи обточують, в деяких випадках – депульпірують. Після цього коронка ставиться на тимчасовий цемент, а після невеликого «випробувального терміну» (в середньому 2 тижні) – на постійний.
 • Під депульпація розуміється видалення м’яких волокнистих тканин (пульпи) всередині зуба. Пульпа, яка представляє собою судинно-нервовий пучок, забезпечує кровопостачання, харчування і чутливість зуба. При її видаленні останній фактично відмирає – залишається тільки зовнішня оболонка, але це краще, ніж втрата всього зуба.

У разі протезування металокерамікою депульпація не є обов’язковою процедурою – іноді можна обійтися без неї. Основна причина, яка змушує стоматолога вдаватися до депульпації – ризик торкнутися пульпу при обточуванні (препарування) зуба при підготовці його до установки коронки. Абсолютними показаннями для видалення нервів є анатомічні особливості зубного ряду і глибокий карієс.

Видалення пульпи необхідно в тих випадках, коли є ймовірність її ушкодження (опіку) при заточуванні. Завжди потребують депульпації металокерамічні коронки на передні зуби. Жувальні зуби, в яких обсяг своїх здорових тканин достатній, іноді можна закрити коронкою з металокераміки без депульпації. Остаточне рішення завжди приймається за результатами обстеження стану ротової порожнини стоматологом, безпосередньо перед виготовленням коронок.

 • Після препарування зуба робиться зліпок – по ньому в лабораторії буде виготовлятися гіпсова діагностична модель.
 • Щоб в період створення постійних металокерамічних коронок пацієнтові не довелося ходити з неповним зубним рядом, встановлюються тимчасові пластикові аналоги.
 • Протягом тижня методом лиття виготовляється каркас з металу . Під час чергового візиту до стоматолога проводиться його примірка. Далі здійснюється напилення облицювального шару, причому кераміка наноситься повністю на всю коронку або тільки на помітні під час розмови / посмішки боку.
 • Перед установкою протеза на зуб останній обробляється спеціальними матеріалами. Після цього коронку фіксують за допомогою тимчасового цементу. Якщо найближчим часом носіння штучного зуба не викликає ніяких нарікань, проводиться остаточна фіксація нової зубної коронки на постійний цемент.

З чого робиться стоматологічна металокераміка?

Каркас металокераміки підбирається з урахуванням фінансових можливостей пацієнта.

Фото Robert Dörmer з сайта Pixabay

Як металевої основи можуть використовувати:

 • Сплав кобальту з хромом або нікелем. Вартість металокерамічної коронки в цьому випадку нижче, але вона трохи гірше за естетичними характеристиками.
 • Інертні дорогоцінні метали. Саме їх найчастіше використовують для відновлення функції передніх зубів, але і ціна металокерамічної коронки в цьому випадку буде вище.

Найбезпечнішими, довговічними і естетичними є конструкції на основі з золота (золото-паладієвий, золото-платиновий сплав). Світлий колір підстави дозволяє домогтися максимально природного кольору готової конструкції або постійної коронки.

Як облицювання використовується особливий керамічний склад, який наноситься на основу пошарово, і кожен шар проходить процес випалу при температурі близько тисячі градусів. Тільки так можна забезпечити надійне хімічне з’єднання металу і облицювальної керамічної покриття.

Металеві конструкції з напиленням з кераміки: основні переваги

 • І в Львові , і в Києві можна знайти досвідченого дантиста, який встановить красиві коронки на металевій основі. Зовнішній вигляд таких конструкцій максимально наближений до природних рідним зубам.
 • Конструкції даного типу встановлюють як на жувальні, так і на передні зуби.
 • При професійному виготовленні і грамотній установці коронки прослужать не менше десятиліття (звичайно, якщо пацієнт буде дотримуватися рекомендацій, що стосуються догляду за такими конструкціями).
 • Зовнішня облицювання коронки весь час носіння зберігає свій первинний зовнішній вигляд. У разі виникнення відколу (що буває досить рідко) можлива реставрація без необхідності знімання коронки. Такі ситуації прораховуються ще на етапі діагностики та враховуються всі особливості оклюзії і контактів зубів, щоб уникнути порушення цілісності металокерамічної коронки.
 • Металокераміку як коронок для зубів можна назвати стандартним бюджетним рішенням при оцінці таких важливих факторів, як якість і ціна .

Разом з тим не можна забувати і про мінуси металокераміки. На жаль, каркас з металу може просвічувати через керамічне покриття і через ясна. Тому у деяких пацієнтів можна спостерігати неестетичну облямівку в зоні прилягання коронки (ось чому при лікуванні передніх зубів стоматологи віддають перевагу більш дорогі безметалеві аналоги). Інший недолік – ймовірність розвитку алергічної реакції на якийсь метал.

Коронки з металокераміки: ціна і термін служби

Звичайний рекомендований термін гарантії на такі вироби – рік. У нашій клініці «Німецька Стоматологія» термін гарантії – три роки. Але якісно виготовлена ​​коронка прослужить 7-10 років без необхідності ремонту і корекції. Після установки коронки (з металокераміки) ми рекомендуємо відвідувати лікаря-стоматолога не менше ніж раз на дев’ять місяців, навіть якщо ви впевнені у високій якості стоматологічного виробу.

На передні зуби (в «зоні посмішки») іноді ставлять металокерамічні коронки, ціна яких не буде відрізнятися від ціни аналогічної коронки на жувальній групі зубів. Для того щоб відновлений зуб з металокераміки повністю збігався з кольором емалі сусідніх зубів необхідний ретельний контроль кольору і дотримання технології послідовного нанесення всіх шарів кераміки.

Залишити відповідь