Спортивний масаж – перевірений засіб для прискорення відновлення м’язів після тренування. За рахунок механічного впливу на тканини покращується кровообіг і циркуляція рідин – що прискорює виведення токсинів, полегшує больовий синдром та позбавляє відчуття стягнутості.

У свою чергу, міофасціальний реліз за допомогою ролика – методика масажу, доступна для виконання самостійно та в домашніх умовах. Навіщо потрібен МФР, який ефект надає організм і які його протипоказання?

МФР – що це?

МФР – що це?

Міофасціальний реліз – це вид масажу для звільнення від почуття скутості у певних зонах тіла. Для досягнення МФР використовується або щільний ролер (на фото вище), або здвоєний м’яч (по суті, два скріплені разом тенісні м’ячики) – самостійно і без допомоги.

Термін утворений від слів “міо” (м’язова тканина) та “фасція” (сполучна тканина). Нагадаємо, що м’язи, сухожилля, судинно-нервові пучки та органи вкриті щільною оболонкою (фасцією). Фактично саме фасції утримують тканини разом та забезпечують взаємозв’язок організму.

У спорті міофасціальний реліз зазвичай використовується для великих м’язів тіла – наприклад, для спини та стегон. Також він добре підходить для дрібних грушоподібних м’язів – литок, трицепса і навіть для грудного відділу. Крім цього, існують техніки МФР масажу для обличчя

Навіщо потрібен?

У здоровому тілі фасції розтягуються та рухаються без обмежень. Проте внаслідок мікротравм на них утворюються рубці. При перенапрузі певної фасції зменшується еластичність сполучних тканин, що призводить до виникнення болю та впливає на працездатність м’язів.

Міофасціальний реліз потрібен для того, щоб масажувати проблемні зони. По суті, МФР покращує кровообіг і позитивно впливає на взаємозв’язок різних фасцій – призводячи як до зменшення больового синдрому, так і збільшуючи амплітуду руху кінцівок.

Крім цього, міофасціальний реліз допомагає швидше виведенню молочної кислоти з м’язів після інтенсивних тренувань.

Міофасціальний реліз – ефект

Міофасціальний реліз - ефект

Насамперед, міофасціальний реліз впливає циркуляцію рідин у тканинах. Оскільки фасції складаються з колагену та еластину, для вільного ковзання шарів щодо один одного необхідно підтримувати оптимальний рівень наявності молекул води у них.

Крім цього, міофасціальний реліз потрібен для розслаблення в “тригерних точках” – вогнищах напруги, що провокують біль під час руху або виконання фізичних вправ. Крім іншого, МФР корисний для покращення симетричності мускулатури – що важливо для атлетів та бодібілдерів.

 Що дає МФР:

  • зменшує больовий синдром
  • покращує кровообіг у тканинах
  • прискорює відновлення після тренування
  • прискорює виведення молочної кислоти
  • підвищує амплітуду руху кінцівок

Чи допомагає від целюліту?

Целюліт – це порушення мікроциркуляції в підшкірно-жировому шарі. В силу особливостей будови жирової тканини (а також вироблення гормонів) на целюліт страждають переважно жінки, тоді як для чоловіків він не типовий. Найчастіше він виникає на ногах та сідницях, проте зустрічається і на руках.

У жінок волокна сполучної тканини розташовані паралельно одна одній, чоловіки — перпендикулярно. Оскільки чоловічі жирові клітини розподіляються в перехресному порядку, вони не чинять тиску один на одного і не випирають у вигляді горбків на поверхні шкіри.

Оскільки міофасціальний реліз покращує циркуляцію рідин у тканинах, він здатний впливати на зменшення целюліту². Результативність підвищується при поєднанні масажу з регулярними фізичними тренуваннями та спалюванням підшкірного жиру.

МФР – шкода та протипоказання

Міофасціальний реліз – шкода та протипоказання

Користь міофасціального релізу досягається виключно при правильному використанні ролера. Насамперед, потрібно не просто кататися на ролику, а усвідомлено масажувати певну тригерну точку – без впливу на зв’язки та кістки. Це потребує знання анатомії тіла.

Ступінь тиску не може бути надмірно великим – при МФР ви не повинні відчувати гострий біль від натискання. Зазначимо, що немає досліджень у тому, що форма ролика (зокрема, наявність ребристих елементів) якимось чином впливає ефективність процедури.

Протипоказаннями для міофасціального релізу є наявність будь-яких пошкоджень тканин — як поверхневих, так і внутрішніх (розтяжки, переломи та вивихи). Крім цього, подібний масаж не рекомендується при варикозі та інших проблемах з венами, а також прийому ліків, що впливають на в’язкість крові.

***

Міофасціальний реліз (МФР) – це техніка самомасажу з використанням ролерів або здвоєних м’ячів. Ключовий ефект від процедури – прискорення швидкості відновлення за рахунок покращення циркуляції рідин та зменшення почуття стягнутості у м’язах.

Залишити відповідь