Мотивація до спорту – важливий аспект, який у ряді випадків не поступається за значимістю самому процесу тренування. Початковий емоційний поштовх, під впливом якого ви вперше колись подолали себе і встали з дивана, згодом вичерпається, а бажання віддавати себе тренуванням поступово піде на спад – це нормально. На допомогу прийде мотивація – ідея чи процес психологічного характеру, якими рухаємо людина шляху до своєї мети.

Симптоми спаду:

  • Під час тренування вас переслідує нав’язлива думка «чому я тут, а не в барі/будинку/на вечірці?». У результаті ви перестаєте викладатися на 100%.
  • Відсутність задоволення від тренувань, що стали чимось рутинним та повсякденним, як щоденний винос сміття.
  • Ви перестаєте бачити миттєвий результат від тренування, внаслідок чого поступово знижується тривалість занять.
Спади трапляються навіть у професійних атлетів
Спади трапляються навіть у професійних атлетів

У такі моменти комусь достатньо сказати собі «встань та йди», а хтось змушений болісно боротися із собою, йти на жертви. Ця стаття для тих, кому потрібна допомога, потрібна мотивація. Але в цій статті не буде того, що є в інших: цитат, відео, заїжджені поради. Автор сам займається спортом, усі етапи спаду та підйому пройшов самостійно.

Я рекомендуватиму те, що працює – дві ефективні методики мотивації до спорту. Також поговоримо, чому не варто витрачати час на пошматовані «до дірок» поради.

Першопричина всіх твоїх перемог та поразок – ти сам
Першопричина всіх твоїх перемог та поразок – ти сам

На просторах Інтернету можна знайти багато однотипних порад, кочують практично без змін з одного блогу до іншого. Проблема в тому, що вони малоефективні, багато в чому навіть самообман. Головним суперником при спробі їх застосувати стане ваш розум, який миттєво помітить будь-яку каверзу, використовує будь-які прогалини в теорії таких методик проти вас. Наприклад, давайте розберемо кілька поширених мотивацій до спорту, які можна знайти мало не на кожному тематичному сайті.

Пообіцяйте собі нагороду

Тренуйся реально, а не віртуально
Тренуйся реально, а не віртуально

Варто собі пообіцяти після тренування купити, наприклад, улюблене морозиво, і все ваше тіло радісно встане зі зручного крісла перед каміном і побіжить до спортзалу. Насправді ваш розум насамперед зробить тілу резонне посилання: якщо можна купити морозиво після тренування, то чому б не пропустити непотрібного посередника між морозивом та організмом – тренування – і не купити його зараз? Швидше за все, так і станеться: морозиво ви з’їсте, до спортзалу не підете.

Думайте позитивно

Єдино вірна мотивація – та, що змусить діяти
Єдино вірна мотивація – та, що змусить діяти

Ідея полягає в тому, щоб мотивувати себе візуалізацією кінцевого результату. Представили кубики преса замість пивного живота, подумали, як це буде здорово і вперед – качати прес. Неефективність цієї методики під час експерименту продемонстрував психолог Нью-Йоркського університету Габріель Еттінгон. Сенс у тому, що людина емоційно вигоряє, мріючи у себе на дивані. Цю емоційну енергію слід витрачати реальне тренування, а чи не на віртуальну.

Цитати великих спортсменів

Неважливо, що тут написано, адже Брюс Лі не піде за вас до спортзалу
Неважливо, що тут написано, адже Брюс Лі не піде за вас до спортзалу

Насправді, переглянувши пару роликів чи мемов, людина, швидше за все, скаже: «Так, це круто, я обов’язково почну виходити на ранкову та вечірню пробіжки… із завтрашнього дня/з понеділка, адже сьогодні у мене стільки справ». Усі ми знаємо ціну слову завтра.

Я не стверджую, що ці методи не допомогли нікому, лише кажу, що ефективність їх прагнути до нуля з цілком конкретних причин – для їх застосування потрібно вже мати достатню силу волі, щоб мотивувати себе без будь-яких угод і нагород. Що робити тим, хто хоче займатися, але не може себе пересилити?

Для цього потрібно змусити свій розум, що зазвичай шукає шляхи найменшого опору, сприймати тренування як щось обов’язкове, а пропуск тренування прирівнювати до реальної втрати і відчувати від цієї втрати реально негативні емоції.

Робіть сьогодні, адже ми всі знаємо ціну тому, що відклали на завтра
Робіть сьогодні, адже ми всі знаємо ціну тому, що відклали на завтра

Це методики, що ґрунтуються на конкретних психологічних факторах. Нуль самообману, максимум профіту. І якщо сказати самому собі «встань та йди» для вас – мотивація недостатня, чому б не вдатися до маленьких хитрощів та лайфхаків?

Методик цих рівно дві, але кожна їх діє, у чому можна переконатися відразу, не відволікаючись від читання цієї статті. Це психологічні хитрощі, які реально змушують ваш розум дивитися на ситуацію по-новому.

Формуйте правильний асоціативний ряд

Зробіть вибір тут і зараз
Зробіть вибір тут і зараз

Чи чули історії про те, що думка матеріальна, і позитивним мисленням можна зробити своє життя кращим? Ось це та сама історія, тільки без самообману та стомливих візуалізацій. Ми з вами зіграємо на вашій власній жадобі до володіння і страху втрати, а це, як відомо, одні з найсильніших і найяскравіших емоцій.

Як це робиться:

  • Якщо тренування під загрозою зриву, тому що ви знову готові піти із самим собою на угоду, уявіть себе таким, яким ви є без прикрас у цей момент. Чи є пивний живіт чи обвислі боки? Не соромтеся, уявляйте. Місце не важливо, головне – легко тримати образ у голові.
  • Визнайте собі чесно, що жодної адекватної причини пропускати тренування немає. Є щось, що заважає вам змусити себе. Що це в даний момент: втома після роботи, бажання посидіти за комп’ютером? У 90% випадків вам заважає саме те, чим ви хочете зайнятися замість тренування.
  • Уявіть, що у правій руці, витягнутій перед собою, ви тримаєте те, що заважає вам займатися спортом зараз: улюблений калорійний бутерброд, джойстик від приставки, мініатюрний диван, на якому так комфортно полежати після роботи. У кожного щось своє.
  • Уявіть максимально яскраво, що у другій руці, також витягнутій перед собою, ви тримаєте те, заради чого хочете займатися спортом: рука коханої дівчини, одяг на N розмірів менший, фото доньки чи сина, які дивляться на вас із захопленням та повагою.
  • Зробіть вибір тут і зараз: вибрати одне = втратити інше. Вибрали приставку – уявіть, як відпускаєте руку вашої дівчини, і вона йде від вас за обрій. Вирішили полежати на дивані – будьте готові, що діти спочатку соромитися, а потім взагалі уникати лінивого, слабовільного і безформного батька. Що вам у результаті виявиться важливіше?

Незважаючи на простоту, цей спосіб має величезний потенціал для мотивації. Жага мати разом зі страхом втратити здатні не просто пробудити життя навіть у «вичавленому» після роботи тілі, але й можуть вкинути організм у стресовий стан, що супроводжується викидом адреналіну в кров – так відкривається «друге дихання» у спортсмена-бігуна, коли до фінішу вже недалеко, а супротивник настає на п’яти.

Дайте обіцянку прилюдно

Оточення може стати вашими найсуворішими арбітрами
Оточення може стати найсуворішими арбітрами

Метод не менш простий і настільки ж дієвий. На м’якому дивані можна бути господарем свого слова: схотів – дав собі, схотів – забрав назад. А ось втрачати авторитет в очах друзів та колег по роботі через свою слабкість та м’якотілість – зовсім інша розмова! І якщо у вашому оточенні втрата репутації – ризик прийнятний, то ваш вибір – грошове парі на значну суму. Можливість раптової втрати реальних грошей мотивує навіть закоренілого ледаря.

Починати можна з урочистої обіцянки своїм друзям та колегам займатися спортом у певному ритмі, а як доказ, наприклад, щодня публікувати у соціальних мережах відео тренувань зі спортивного залу. Повірте, обов’язково знайдуться одна-дві небайдужі людини, які стануть вашими суворими критиками, готовими в прямому розумінні надати вас публічному суду за будь-яку слабкість. У тому випадку, якщо друзями та колегами ви обзавестися ще не встигли, на роль арбітрів підійдуть і соцмережі. Дайте обіцянку, наприклад, на «стіні» однієї з груп про спорт, і за вами уважно стежитимуть нехай і незнайомі, але цілком реальні люди.

Грошове парі – чудовий спосіб «підігріти» вашу обіцянку. Домовитеся з друзями чи знайомими, що за кожен пропущений день тренувань ви будете виплачувати одному з них контрибуцію. Щоб унеможливити обман і малодушність, призначте когось арбітром і передайте йому на зберігання грошову суму, рівну перепусткам на тиждень вперед. Тепер, коли в суперечці присутня грошова мотивація, за мінімальними ознаками вашої слабкості стежитиме партнер по парі! Люди не люблять втрачати гроші.

Якщо ви впевнені у своїх силах, можна навіть заробити за своєю силою волі. На популярному інтернет-майданчику stickK, запущеному співробітниками Єльського університету, можна на весь світ заявити про свої наміри, вказати терміни виконання та поставити на кон репутацію чи гроші. Вашу ставку підтримають інші користувачі майданчика. Зірветесь – втратите ставку, переможете – заробите трохи понад те, що поставили.

Достатньо один раз піти на угоду зі слабкістю, щоб зруйнувати все
Достатньо один раз піти на угоду зі слабкістю, щоб зруйнувати все

Мотивація – обов’язковий етап у житті будь-якого, навіть професійного атлета. Головне – не дати слабини, тому що якщо ви один раз пішли на угоду зі своєю слабкістю і лінощами, з кожним наступним разом прийняти малодушне рішення буде все простіше і простіше.

 А як ви мотивуєте себе на спорт?

Залишити відповідь