Багато хто чув, що колаген допомагає зберегти молодість шкіри, але мало хто знає, що цей білок впливає не лише на зовнішній вигляд. Він необхідний суглобам, сухожиллям, м’язам, кровоносним судинам. Порушення синтезу колагену може призводити до захворювань опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи. У статті ми розповімо, що таке колаген, для чого він потрібен нашому організму, чому з віком знижується його вироблення та як заповнити нестачу цього важливого білка.

Що таке колаген?

Колаген – це важливий для організму ниткоподібний білок, який є основою сполучної тканини. Це один із ключових компонентів суглобів, кісток, сухожилля, волосся, шкіри, нігтів і зубів, а також стінок вен та артерій. У перекладі з грецького kolla означає “клей”. Це слово найкраще відображає функцію колагену. Колагенові волокна необхідні для «скріплення» клітин, допомагають тканинам витримувати розтяг.

З віком природний синтез колагену знижується. З’являються перші ознаки старіння: шкіра стає тонкою, втрачає еластичність, зменшується рухливість суглобів, міцність кісток. Поповнити нестачу колагену після 30-40 років допомагають спеціалізовані добавки. Але все по порядку.

Природний синтез колагену
Природний синтез колагену

Типи колагену

У природі існує кілька видів колагену, які відрізняються набором амінокислот і, відповідно, функціями, що виконуються. Фахівці виділяють основні типи колагенових волокон:

 • Тип I – найпоширеніший тип колагенових волокон, які складаються з пучків фібрил, відрізняються високою міцністю та еластичністю. Колаген цього типу утворюють кістки та сухожилля, беруть участь у формуванні шкіри, зубів, кровоносних судин (2).
 • Тип II – має більш пухку структуру, входить до складу хрящової тканини, забезпечує гнучкість та здоров’я суглобів.
 • Тип III – складається з дуже тонких еластичних фібрил, що підтримує м’язову структуру, внутрішні органи, великі артерії (3). Колагенових волокон III типу найбільше у стінках кишечника. Нестача цього колагену також збільшує ризик аневризми (4).
 • Тип IV – формує глибокі шари шкіри, з’єднуючи дерму та епідерміс, входить до складу кришталиків очних яблук (5).

Навіщо колаген потрібен організму?

В організмі людини колаген виконує багато функцій: робить шкіру гладкою, уповільнює процеси старіння, нормалізує роботу кишечника. То навіщо треба приймати колаген?

Для здоров’я суглобів та кісток

Здоровий суглоб
Здоровий суглоб

Згідно з результатами клінічного дослідження, прийом 10 г колагену на добу протягом півроку у більшості пацієнтів призвів до зменшення болю в суглобах як у стані спокою, так і при фізичному навантаженні 1 . Інше дослідження, в якому брала участь 131 жінка в період менопаузи, що приймали 5 г колагену протягом року, показало збільшення мінеральної щільності кісткової тканини 2 . Таким чином клінічно доведено, що регулярний прийом колагену після сорока років позитивно діє на рухливість суглобів та здоров’я кісток.

Для відновлення після тренувань

Амінокислоти колагену прискорюють відновлювальний процес після тренувань, сприяють виробленню енергії, збільшенню м’язової сили. Цей ефект колагену також був доведений клінічно: 1150 осіб – професіоналів та любителів, які регулярно займають спортом, відзначили зниження травматизму під час тренувань більш ніж на 50% 3 .

Для профілактики та зменшення целюліту

 Зменшення целюліту
Зменшення целюліту

Від целюліту страждає більшість жінок, і знову ж таки дослідження підтверджують, що колаген допомагає зробити шкіру більш гладкою та пружною. Так, експеримент, проведений серед 105 жінок з помірним целюлітом віком від 25 до 50 років, показав, що щоденний прийом колагену протягом 6 місяців допоміг зменшити в’ялість шкіри у проблемних зонах на 9%.

Для профілактики захворювань та відновлення функції кишечника

Дефіцит білка колагену може стати причиною послаблення сполучної тканини органів травлення, призвести до зниження проникності кишкових стінок, запалення та погіршення стану шкіри. У зв’язку з цим препарати з високим вмістом колагену можуть застосовуватися для відновлення функції кишечника та профілактики захворювань травного тракту.

Для підтримки організму під час дієти

Багато дієт пов’язані з обмеженням споживання білкових продуктів, тому в такі періоди прийом колагену допомагає організму заповнювати нестачу білка, який необхідний для нормального функціонування всіх органів та систем. Також колаген сприяє посиленню метаболізму та додатково допомагає скинути кілька зайвих кілограмів.

Для молодості та краси шкіри

Колаген для молодості обличчя
Колаген для молодості обличчя

Колаген допомагає уповільнити процеси старіння та покращити стан шкіри. При регулярному прийомі добавок із цим білком шкіра стає еластичнішою, зникає шорсткість, зменшуються дрібні зморшки, відбувається загальне оздоровлення шкірного покриву. Поєднання таблетованих форм та косметичних продуктів з колагеном дозволяє отримати максимальний омолоджуючий ефект.

Що знижує синтез колагену?

Вироблення колагену знижується в силу природних вікових змін, але спосіб життя людини також істотно впливає на стан колагенових волокон. До пошкодження тканин, що містять білок колаген, наводять:

 • неправильне харчування з високим вмістом цукру та низьким вмістом білка;
 • вживання алкоголю та наркотиків, куріння;
 • гормональні порушення;
 • недостача сну;
 • несприятлива екологічна обстановка;
 • постійні стреси;
 • малорухливий спосіб життя.

Внаслідок впливу зазначених факторів знижується рівень колагенового білка та еластину, організм швидше старіє, виникають проблеми зі здоров’ям.

Ознаки нестачі колагену

Ознаки нестачі колагену
Ознаки нестачі колагену

Синтез колагену багато в чому залежить від вмісту в організмі людини деяких мікроелементів і вітамінів, зокрема цинку, селену, міді, кремнію, сірки, вітамінів A, D і E. Якщо їх недостатньо, організм починає давати збої. Ознаками дефіциту колагену можуть стати:

 • зниження тургору шкіри;
 • розвиток карієсу при регулярному та ретельному догляді за зубами;
 • ламкість та погіршення росту нігтів;
 • погіршення зору;
 • біль у суглобах;
 • м’язова слабкість;
 • часті травми та крихкість кісток.

На жаль, лабораторних досліджень щодо оцінки рівня колагену не існує. Однак є спеціальні таблиці, за якими лікар може виявити порушення білкового обміну та визначити ступінь їхньої тяжкості. При виявленні зазначених симптомів бажано звернутися до терапевта або ортопеда для діагностики та підбору відповідного лікування.

Чим небезпечний брак колагену?

Порушення вироблення колагену в організмі може стати причиною спадкових захворювань, наприклад, уродженого рахіту та ламкості кісток, хвороби Марфана, муковісцидозу. Характерними симптомами зазначених захворювань є пошкодження кісткової системи, зв’язкового апарату, хрящів, розвиток вад серцевих клапанів.

Дефіцит колагену також може стати однією з причин виникнення колагенозів – захворювань, що супроводжуються змінами сполучної тканини. І хоча механізм розвитку набутих колагенозів до кінця не вивчений, вважається, що на формування патології впливають генетичні, інфекційні, ендокринні та фактори зовнішнього середовища.

Звідки одержати колаген?

Колаген, який виробляє сам організм, називається ендогенним. У молодому віці його синтез досить високий, нові молекули білка утворюються швидко та вчасно заповнюють зруйновані ділянки фібрил. У міру дорослішання вироблення колагену уповільнюється, а фібрили руйнуються із вищою швидкістю. У результаті до 30-40 років процеси руйнування білка починають переважати його синтезом. Вказані вище шкідливі чинники докоряють цей процес.

Екзогенний колаген – це білок, що потрапляє в організм із-за: з їжею та у складі спеціальних добавок. Потреба додатковому прийомі колагену залежить стану здоров’я, загального самопочуття і життя людини. Наприклад, препарати, що містять колаген, рекомендується приймати в період стресу та після перенесених тяжких захворювань.

Колаген у продуктах тваринного походження
Колаген у продуктах тваринного походження

Додатковий прийом колагену також необхідний вегетаріанцям, оскільки він міститься лише у продуктах тваринного походження, і відмова від м’ясної їжі знижує надходження екзогенного білка. Вегани можуть приймати рослинний аналог колагену, який одержують із пшениці. Але треба розуміти, у таких препаратах він не міститься у чистому вигляді, – так чи інакше його все одно змішують із тваринним білком.

Продукти, багаті на колаген

Правильне збалансоване харчування із достатнім вмістом білка допомагає підтримувати необхідний рівень колагену. Найпопулярніші джерела «білка молодості»:

 • м’ясний та кістковий бульйони;
 • яєчні білки;
 • куряче м’ясо;
 • желатин;
 • яловичина;
 • Риба та морепродукти.

Також у щоденний раціон потрібно додавати фрукти та овочі. Вони не містять колаген, але в них є амінокислоти та вітаміни, необхідні для природного вироблення цього білка. Найбільш корисними вважаються цитрусові, морква, броколі, чорна смородина та суниця.

При попаданні в організм колаген піддається впливу травних ферментів і розпадається на окремі амінокислоти та пептиди. У біодобавках він вже розщеплений і гідролізований, тому, на думку деяких фахівців, засвоюється ефективніше, ніж колаген, отриманий з харчових продуктів. Крім того, добавки з колагеном стимулюють синтез інших корисних для шкіри білків.

Залишити відповідь