Багатьом із нас хоч раз доводилося старанно працювати над фізичною формою. Причому завдання у кожного могли бути зовсім різні: чи то звичайне бажання привести тіло до ладу перед відпусткою, чи термінова необхідність готуватися до серйозних змагань. І ось у певний момент щоденні вправи на тренажерах і зростаюча кількість подоланих бігом кілометрів дали про себе знати. Замість помітного прогресу ми отримуємо втому, біль у м’язах та абсолютне небажання вставати з ліжка.

Причина проста: організм просто не впорався з навантаженнями, що різко навалилися на нього, і перегорів, як лампочка, яка працює день і ніч. Щоб запобігти занепаду сил, важливо пам’ятати про відновлювальні тренування, які просто необхідні під час інтенсивних навантажень.

Що таке відновлювальне тренування?

Відновне тренування – це частина тренувального плану, яка має на увазі зниження базового навантаження, але в жодному разі не відмова від нього, щоб спортсмен не втратив форму. Відновлювальні тренування особливо необхідні атлетам у періоди підготовки до змагань та «реабілітації» після них. Ви, швидше за все, скажете: «Як же я знижуватиму темп тренувань? Адже гальмувати на шляху до заповітної мети не можна! Ми відповімо: не біжіть за часом. Цей пріоритет точно зажене вас у глухий кут.

Чому не можна виключати відновлювальні тренування?

По-перше, якщо вантажити м’язи до краю і не давати їм відпочити, запаси глікогену не встигають поповнюватися. Адже саме це з’єднання є будівельником нашої мускулатури. У той самий час у організмі активно починає вироблятися інший гормон – кортизол. Він має зворотну дію: він руйнує м’язову тканину. Виходить, що ви можете щодня вимотувати себе на тренажерах, пробігати десятки кілометрів навколо стадіону з пульсом під 180, але обсяг м’язів лише зменшуватиметься. Як і загальна ефективність тренувань. Понад те, при безперервних навантаженнях підвищується ризик надриву м’язової тканини.

По-друге, страждати починає і центральна нервова система. Мозку просто не вистачає сил, щоб подавати сигнали до м’язів. Як наслідок – втрачається координація, з’являється загальна млявість, пропадає мотивація. Цьому є логічне пояснення: при граничному навантаженні організм виплескує адреналін у великих кількостях. За ним женуться любителі пригод, коли сідають у вагончик американської гірки. Але під час тренування цей гормон встає не на ваш бік. Він заважає виробленню дофаміну – гормону гарного настрою. Ви починаєте емоційно перегоряти, настрій втрачається разом із бажанням йти до спортзалу. У такому разі про перемогу на змаганнях можна забути, як і про точену фігуру. Адже за браку дофаміну організм почне шукати інші джерела щастя. Насамперед він згадає про солодкі і жирні продукти.

Що допоможе відновитись після інтенсивних навантажень?

  • Легкий біг підтюпцем з пульсом приблизно 120-130 ударів за хвилину. Це допоможе підняти настрій, розвинути загальну витривалість та прискорити процес жироспалювання. Такі універсальні тренування ще й реальне прокачування моральної стійкості. Адже не кожен зможе зробити біг, який хай і не вимотує, звичкою і навчитися долати останні кілометри.
  • Розтяжка. Вона не дасть вашим м’язам одеревеніти і збереже їх м’якими та еластичними.
  • Робота з малими вагами. Вони не виключать фізичне навантаження повністю, але й не виявляться критичними для організму.

Звичайно, якщо ви тренуєтеся нечасто, приблизно тричі на тиждень, і розмірено, то, найімовірніше, тіло саме впорається із завданням відновлення. Але якщо ваш план передбачає більш часті та інтенсивні навантаження, то без відновлювальних тренувань не обійтися. Вони допоможуть вам підійти до старту на повному ентузіазмі і не здатися на півдорозі до мрії.

Залишити відповідь