Шийний хондроз — це захворювання передбачає ураження міжхребцевих дисків. Його причини часто пов’язані з характером діяльності людини, наприклад якщо він змушений багато часу проводити в одному і тому ж положенні. Також хондроз може вражати інші відділи хребта, в тому числі грудний. Хвороба може викликати больові відчуття, призводити до зниження рухливості. Лікування, як правило, комплексне і включає в себе медикаменти, масаж, а також спеціальні вправи при шийному хондрозі. Розглянемо, що являють собою останні, і як правильно їх виконувати.

Зміст

 • Хондроз: причини, симптоми і лікування
 • Користь та особливості гімнастики
  • Гімнастика при шийному хондрозі
  • Вправи при грудному хондрозі
  • Вправи при поперековому хондрозі
 • Вправи Бубновського при хондрозі на відео

Хондроз: причини, симптоми і лікування

При такому захворюванні, як хондроз, на конкретних ділянках хребта хрящова тканина трансформується в кісткову. Це може спостерігатися в області грудей, і тоді ми говоримо про грудному хондрозі. Також існує поперековий хондроз і хондроз шиї, який зустрічається найчастіше.

Раніше фахівці сходилися на тому, що основна причина захворювання криється у вікових змінах, проте хвороба стрімко «помолодшала», і стала часто зустрічатися у досить молодих людей, що змусило їх задуматися, що на розвиток хвороби можуть впливати і інші чинники.

Віковий фактор все ж відіграє роль у виникненні хондроза — з часом хрящі зношуються, що призводить до їх руйнування і заміщенню кістковими тканинами. Тим не менш, було виявлено, що причиною хондроза можуть стати патології шийних м’язів, які напружуються в результаті патологічного впливу і провокують затискачі нервових закінчень. Це нерідко відбувається, якщо людина веде малоактивний спосіб життя і довго знаходиться в одному і тому ж положенні. Також хондрози можуть мати відношення до емоційних перевантажень і регулярним стресів.

Тим не менш, до найпоширеніших причин відносяться судинні захворювання, зайва вага, підвищена концентрація у крові цукру, порушення обмінних процесів, підвищений артеріальний тиск. Підвищити ризик розвитку патології можуть різні порушення хребта, такі як сколіоз, плоскостопість, перенесені травми. До дегенеративних змін у конкретних відділах можуть призвести патології інфекційного характеру, загальна інтоксикація організму.

Симптомів хондроза не так багато. Основний — це сильна біль в ураженій області хрящових структур хребта. Причому біль виходить зсередини, ніби зі сторони внутрішніх органів.

З додаткових симптомів може проявлятися шум у вухах, головні болі і запаморочення, погіршення зору. При ураженні грудного відділу можливі болі при диханні, тягнуть больові відчуття в області серця. Зважаючи на цю патологію можна переплутати з серцевим захворюванням, і лікування не буде правильним і своєчасним.

При хондрозі попереку порушується сечовипускання, можливі проблеми сексуального характеру та порушення у функціонуванні шлунка. На початкових стадіях ознаки не сильно виражені. Захворювання може характеризуватися погіршенням чутливості в уражених ділянках, ниючими болями, дискомфортом.

При гострому хондрозі дуже виражені симптоми — біль може бути дуже сильною і заважати людині нормально рухатися. Больові відчуття можуть не проходити і в стані спокою. При шийному хондрозі спостерігаються сильні мігрені, проти яких звичайні препарати можуть бути безсилі.

Лікування хондроза — процес складний і тривалий. Комплексна терапія. В період загострення призначають медикаменти, уколи, фізіотерапія та ЛФК. Може бути корисно плавання, лікувальний масаж. Також призначається фізіотерапія, а конкретні методи визначаються лікарем. Це можуть бути лікувальні ванни, електрофорез, магнітотерапію, ультразвук, парафінові аплікації. Гострий хондроз лікується медикаментозно, і лікування спрямоване на зняття запального процесу і купірування болю.

Лікування звичайно тривале. Уколи застосовуються курсами, а ось фізіотерапія повинна бути постійною — це дасть можливість попередити загострення. У важких випадках може бути показане хірургічне втручання. Воно дозволяє видалити тканини, які були вражені, що допоможе усунути біль і запалення. Потрібно розуміти, що немає простого способу позбавитися від захворювання. Потрібно буде витратити багато часу і сил, а також змінити спосіб життя, щоб забути про хвороби назавжди.

Користь та особливості гімнастики

Вправи від хондроза досить прості і не вимагають підвищених фізичних зусиль. Легка активність підходить, в тому числі і людям літнього віку, при цьому, складні снаряди не потрібні, тому займатися можна і вдома.

Регулярне виконання ЛФК допомагає домогтися змін на краще, в числі яких:

 • вирівнювання викривленого стовпа хребта;
 • розширення проміжків між хребцями;
 • звільнення затиснених нервових закінчень;
 • зміцнення м’язового корсета;
 • збільшення обсягу рухової активності;
 • поліпшення кровопостачання мозку;
 • попередження ускладнень.

Щоб гімнастика при хондрозі принесла максимальну користь, важливо виконувати її згідно з усіма рекомендаціями. Вони будуть наступними:

 • Вправи потрібно виконувати регулярно. Через сидячого способу життя м’язові тканини перенапружуються, підвищується навантаження на певні диски і хребці, погіршується кровообіг, дистрофічні зміни прогресують. Тому важливо, щоб перевантажені зони хребта відпочивали, а напружені — розслаблялися. Саме на це спрямована гімнастика.
 • Зарядку рекомендується робити декілька днів протягом дня. Це дозволить досягти максимальної ефективності. При сидінні рекомендується відволікатися на вправи кожні 40 хвилин.
 • Важливо пити велику кількість рідини. Це буде сприяти виведенню шлаків з організму, що поліпшить стан м’язової тканини і хребта.
 • Протягом дня контролюйте стан постави. Ризики хондроза значно вище у людей з викривленою спиною. Правильна постава покращує місцеві обмінні процеси, що дозволяє добитися рівномірного розподілу навантаження між хребцями.
 • Спати рекомендується на спині або на боці. Дані пози вважаються максимально фізіологічними, так як допомагають м’язової тканини розслабитися і покращують кровообіг.

У вправ є протипоказання. Так, їх не рекомендується робити при виникненні больового синдрому. Також з основних протипоказань виділяються патології серця і судин, особливо у фазі загострення, травматичні ушкодження опорно-рухового апарату, гострі інфекції, злоякісні новоутворення, хвороби і травматичні пошкодження спинного мозку, а також вагітність. Деякі з протипоказань відносні. У будь-якому випадку перед початком занять рекомендується проконсультуватися з фахівцем.

Гімнастика при шийному хондрозі

Вправи від хондроза шиї допомагають відновити рухливість хребців, плечей, м’язових тканин. Для поліпшення стану рекомендується виконувати такі вправи:

 • Повороти голови і її нахили.
 • Нахили і повороти з застосуванням упору. Він формується руками. Одну кінцівку потрібно уперти в підлогу, голову нахилити в напрямку руки. Затримайтеся в такому положенні, зберігаючи при цьому м’язові тканини шиї напруженими. Зафіксуйтесь на 5-10 секунд, потім розслабтеся.
 • Підборіддям треба дотягнутися до пупка, при цьому він повинен рухатися вниз по грудній клітці. Аналогічним чином варто тягнутися потилицею назад.
 • Піднімайте голову з положення лежачи на животі. Піднімайте догори і дивіться вперед. У такому положенні потрібно зафіксуватися на 5-10 секунд. Аналогічні рухи виконуються з положення лежачи на спині.

Вправи при грудному хондрозі

Гімнастика при грудному хондрозі включає в себе різні рухи плечима і вигини тіла. Можуть бути включені в комплекс такі вправи:

 • Обертання плечей і їх підйоми.
 • Обертання і махи руками в круговому напрямку, перехрещення рук один з одним, струшування.
 • Підйоми тіла з положення лежачи на спині і животі. При виконанні рухів піднімати потрібно тільки плечі і груди.

Можна виконувати і більш складні вправи, такі як віджимання. Але якщо вони провокують дискомфорт, залиште їх на потім. Регулярні тренування допоможуть з часом підвищити навантаження.

Вправи при поперековому хондрозі

Фізичні вправи допомагають розвантажити поперек завдяки розтягуванню і тренувань м’язової тканини спини і преса. Рекомендується виконувати наступні рухи:

 • Нахили тулуба в різні боки.
 • Повороти тіла, при яких можна намагатися якомога далі подивитися назад.
 • Обертання тазом по колу, висування його в різних напрямках.
 • Ляжте на килимок, підніміть кінцівки, зафіксуйте це положення на 20 секунд.
 • Виконуйте підйоми прямих ніг в положенні лежачи на спині на 45 градусів над поверхнею підлоги.
 • Виконуйте вправу «млин»: нахиліть тулуб паралельно підлозі, руки розведіть в сторони і по черзі тягніться ними до пальців ніг. Корпус при цьому повинен повертатися.
 • Сядьте на підлогу, обіпріться на нього руками, підніміть ноги над підлогою і затримайтеся в такому положенні на деякий час.
 • Корисні виконання вправ на прес — підйоми і опускання корпусу в положенні лежачи на спині. Ноги при цьому зігнуті в колінах.
 • Аналогічно тренується спина. Потрібно лягти на живіт, зафіксувати ноги допомогою вантажу або попросити когось допомогти вам. Тулуб піднімайте і опускайте. Руки розташовані ззаду голови.

Вправи при шийному і іншому хондрозі найчастіше можуть виконуватися в домашніх умовах. Краще розібратися з ними вам допоможуть відео, на яких вони представлені. Особливо варто звернути увагу на методику доктора Бубновського.

Вправи Бубновського при хондрозі на відео


Залишити відповідь